Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 10.3542
  • Demokrat Gündem DOLAR : 8.6749
  • Demokrat Gündem STERLİN : 12.1270

MİNNETTAR OLDUKLARIMIZ

15.05.2021 01:16

Emeğin kutsal olduğuna inananlardan olduğum için bir gün geç olsa bile öncelikle ‘14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyorum.

Pandemiye karşın üretime ara vermeyen çiftçilere ben de Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat gibi sesleniyorum:

‘Size minnettarız!’

Alper Alhat’ın şu sözünü de paylaşmak istiyorum:

‘Çiftçilik dünyanın en zor ama en güzel işidir!’

Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu (International Federation of Agricultural Producers - IFAP)’nun kuruluş tarihi olan 14 Mayıs 1946, Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanıyor.

Ama, ülkemizde son yıllarda tarımdan hızla artan bir kopuş söz konusudur.

Çiftçilerin üretimden uzaklaşması üzerinde önemle durulması gereken bir dizi sorunu…

 

*- AYRI AYRI ELE ALINIYOR

FAO önderliğinde hazırlanan 2020 Avrupa ve Orta Asya Gıda Güvenliği ve Beslenme Raporu, sağlıklı beslenme maliyetlerini ayrıntılı olarak ele alıyor.

Uygun fiyatlı sağlıklı beslenme, beslenmede ve sürdürülebilirlikte olumlu gelişmeyi tetikleyebilir.

Sağlıklı beslenme maliyetlerini düşürmek, daha iyi beslenme ve sürdürülebilirliğe erişmek için çok önemli olabilir.

Avrupa ve Orta Asya Gıda Güvenliği ve Beslenmesine Bölgesel Genel Bakış 2020'ye göre, COVID-19 salgını özellikle bölgedeki düşük gelirli ve savunmasız topluluklar için gıda güvenliği ve beslenme için ciddi tehditler oluşturuyor.

Bizi de yakından ilgilendirdiği için bunları yazıyorum..

Genel olarak Avrupa ve Orta Asya'da özellikle endişe verici olan ve bölgenin bir bütün olarak 2030 SKA hedeflerine ulaşmaktan alıkoyan Orta Asya, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Kafkasya'nın bazı ülkelerinde şiddetli ve orta derecede gıda güvensizliğinin yaygınlığı konusunda hızla kötüleşen durumdur.

‘Açlık ve yetersiz beslenmenin azaltılması, çocuklara, genç kızlara, annelere ve diğer savunmasız gruplara önem gösteren yaşam döngüsü yaklaşımını gerektiriyor.

Sıfır Açlık sadece karnın doyması değil. Herkes için uygun fiyatlı ve erişilebilir sağlıklı, dengeli bir beslenme sağlamak tarım ve sosyal korumadan eğitim ve sağlığa kadar sektörler arasında çalışmamızı gerektiriyor.

Üretimleri ve bulundukları yere bağlı olarak, bölgedeki çiftçiler, özellikle ekonomileri geçiş sürecinde olan ülkelerde COVID-19 salgınının neden olduğu aksamalardan etkilendi.

Daha üç gün önce birleşmiş milletlerden şu açıklama yapıldı:

‘Hükümetleri çiftçilere yeterli mali destek vermeye çağırıyoruz.

Ayrıca, ürünlerin, özellikle de taze gıda gibi temel ürünlerin geçişini kolaylaştırmak için sınırları açık tutarak, BM ticaretini kolaylaştırma ve sınır geçiş prosedürlerinden tam olarak yararlanmaya davet ediyoruz.’

İşin özeti bu…

Bakalım bizimkiler, yani bizim hükümet çiftçilerimiz için ne yapacak?

Ya da yapmayacak?

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş