Demokrat Gündem Demokrat Gündem
Demokrat Gündem Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 10.1103
  • Demokrat Gündem DOLAR : 8.5832
  • Demokrat Gündem STERLİN : 11.8592

MUTLULUK

06.06.2021 15:05

Sabah yorgun uyandım, her zamankinden geç, nerdeyse koşarak kıyıya indim. Derdim sabah dinginliğini kaçırmamak, doğayla sohbet etmek, evrenden dünkü havadisleri almak. Buralarda günün başka saatlerinde doğayla görüşemeyiz; birbirimizi duymuyoruz çünkü. Gönül’le, İbrahim’in eskiden bulundukları yere doğru yürüyorum, ikisi de son bir kaç gün önce belediyenin beton set inşaatına kurban gitti, katledildiler anlayacağınız. Oysa gönül en az elli nar yüklüydü. İbrahim ise doğaya bir damacana parfüm saçacaktı. Saçmaya başlamıştı. Kendileri mimozaydı.

Yürüyorum ve dua etmekteyim. Duamın konusu torunumun bugün gireceği LGS sınavı. Tengrim diyorum, bu sınavdan mutlu bir hayata aracı olacak bir başarı ver torunuma. Hangi lise, ister Robert, ister Üsküdar, ister Kabataşj, ister başka bir lise olsun. Yeterki ileride uzun yaşayacağı hayatta mutluluğuna vesile olsun. Oysa annesi, dayısı için aynı hoşgörü zincirini kurmamış, o dönemlerini kendi hırslarıma çocuklarımı da sürüklemiştim. Tepemde aniden bir kavga başladı bir grup martı çığlık çığlığa kavgaya tutuştu gibi; belki de toplantıları var . Toplantı öncesi bir kargaşa bu gürültü, bilemiyorum. Oturduğum taşın dibinde gögermiş, çiçeklerini eflatun mor renge boyamış, diri, pırıl pırıl göz alan, çevreye mutluluk dağıtan bir çiçek var, daha önce hiç tanışmamışız, ona soruyorum, Gönül’le İbrahim’i. Haberi bile yok olup bitenden, katliamdan. İnsan olmak yine de güzel diyorum kendime, bak, yalandan da olsa, popülizm yapmak da olsa biz Afrika’daki açı, Asya’daki yarı açı düşünüyor, çoğumuz, çok önemsediğimizi sandığımız, samimi olmasa da doğayı korumaya çalışmaktayız. En azından dünyada çok samimi olan mini, doğa dostu, varlığın birliğine inanmış bir azınlık var; Hiç olmadı. Oysa bizim eflatun mor çiçeğin dibindeki katliamdan haberi bile yok. Umurunda olduğunu da sanmıyorum.


Evet, hayvan hakkı, canlı hakkı, habitatların ekolojisi hoş, güzel de, birbirlerine zarar vermemeleri ayrıca takdire şayan da, insan olmak başka şey diye aklıma yazıyorum. Olabilene. Biliyorum var oluşumuz aynı, genetik kodlarımız yakın ama, biz yine de insanız diyorum. 

Ben Şems’in sözünü hep şiar edinmek, o öneride yaşamak istemiş olsam da çoğu kez becerememişimdir. “Olana kadar, olmayan kader”, "Su akar yolunu bulur, herşey olacağına varır" gibi. Ama gençlikte aydınlanmak, kendi aklını ortak akıldan kurtarmak kolay değil. İnsanın aydınlanması, ulaşırsa, mutlu yaşaması çok demir-kömür istiyor. Yaşlılıkta bile becerebilene aşk olsun. Hedefin mutlu yaşamak olduğunu bilince kazımak, yaşam becerisi içine almak, toplumun köhnemiş, devrim bekleyen düşüncelerini yıkmak ne kadar zor, hele bizim kafası karışık coğrafyamızda.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş