Demokrat Gündem Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 18.3563
  • Demokrat Gündem DOLAR : 18.5781
  • Demokrat Gündem STERLİN : 21.1473

AŞÇI TABAĞI

07.08.2022 11:51

İlkokul 3. ya da 4. sınıftaydım televizyonla tanıştığımda. Evimizde televizyon yoktu. Aydın’da oturuyorduk. TÖB-DER’in lokaline gidip izlerdik. Televizyonla birlikte dizilerle de tanıştık. Küçük Ev, Kökler, Yukarıdakiler Aşağıdakiler, Söz Savunmanın, Komiser Kolombo, Beyaz Gölge ve Dallas… Ah o Dallas yok mu, o Dallas… Kafamız karışır; kimin eli kimin cebinde çözemezdik. Entrika, kumpas, şöyle görünüp aslında böyle olmak… Kardeş kardeşe karşı tezgah kurar. Abi yengeyle, baldızla; kuzenler, yeğenler birbirinin arkasından işler çevirir. Yine de yüz yüze bakarlardı. Biz seyirciler göz kırpmadan, hipnotize olmuş gibi seyrederdik. Dizi biter, kapanış haberleri, arkasından İstiklal Marşı ve “Televizyonunuzu Kapatmayı Unutmayınız” yazısı. Filmin bittiğini anlamayanlar için ekranda görünürdü.

Günlerdir KPSS Sınav sorularının çalınması üzerine konuşuluyor. Önce CHP Ankara Milletvekili sayın Yıldırım Kaya KPSS sınavında çıkan 20 sorunun  Yediiklim Yayınevi kitapçığında bire bir yayınlanmış olduğunu söyledi. ÖSYM Başkanı Halis Aygün bir saat içinde durumun araştırıldığını ve bilginin asılsız olduğunu açıkladı. 

Kamuoyunun yoğun baskısı sonucu Erdoğan, ÖSYM başkanı Halis Aygün’ü görevden aldı ve Devlet Denetleme Kurulu'nu konuyu araştırmak üzere görevlendirdi. ÖSYM Başkanlığı'na Bayram Ali Ersoy’u atadı. 

Bundan sonra ortaya çıkan bilgiler, belgeler ve iddiaları Dallas dizisinin senaryo yazarları duysa herhalde şaşkınlıktan küçük dillerini yutarlardı. 

Peki ya mağdur edilen öğrenciler ve ailelerinin durumu? Bundan sonra yapılacak sınava nasıl güvenecekler? Güven kaybolursa geriye ne kalır? Onlar tartışmaların içinde unutuldu gitti…

Süreci özetlersek;

Yediiklim Yayınevi reklamında Süleyman Soylu’yla birlikte çekilmiş bir fotoğrafın kullanıldığı ortaya çıktı. Şaşırmadık. Sayın Soylu’nun kimler kimlerle fotoğrafı yok ki?

Barış Pehlivan 2000-2013 yıları arasında yapılan tüm sınavların şaibeli olduğunu belgeleriyle anlattı.

“Bu sınavdan bir ay önce, ÖSYM’de çalışan 432 kişinin görev yeri neden değiştirildi?” sorusu yanıtsız kaldı.

 “YÖK Başkanı sınav sorularını çaldırdığı için değil, işi bu kadar acemice yapıp yakalandığı için görevden alındı.” dendi.

"Seçimlere bu kadar yaklaşmış olmasak; Z kuşağının ve ailelerinin oyları çok önemli olmasa bu adımlar yine de atılır mıydı?" sorusu yanıt bekliyor.

Murat Yetkin; görevden alınan Halis Aygün’ün Menzil Cemaatine yakın olduğunu, yeni ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy’un Nakşıbendiliğin İsmailağa koluna yakın olduğunu belirtti köşesinde.

Timur Soykan da “KPSS olayı bazı tarikatların ÖSYM’yi ele geçirmek için kurduğu bir tuzak mı? Cemaatler arası savaş mı?” diye sordu. 

Berhan Şimşek geçenlerde çıktığı yayında; görevden alınan Halis Aygün’ün MHP’ye yakın olduğunu, atanan başkanın AKP’ye yakın olduğunu söyledi. 

Bu arada Yediiklim Yayınevi öğrencisi 21 kişinin doğru ve yanlış yanıtları tıpatıp aynı.

İktidarın oyları günden güne düşüyor. Önümüzdeki seçimde iktidar büyük olasılıkla değişecek. Millet İttifakı mülakatı kaldıracağını açıklamıştı. Bu hırsızlık ortaya çıkmamış olsaydı; KPSS’de alınan sonuçlarla ‘bizim çocuklar’ görevlere atanacaklardı. Yani kaybedilen seçimlerden sonra da kadrolaşma, kendi adamlarını işe yerleştirmeye devam edecekti. Bundan sonraki iktidar kadrolarına da çökülecekti.

Dostlarla sohbetlerde konu dönüp dolaşıp KPSS sınavına geliyor. Bana da soruyorlar:”Sen ne dersin, bu iddialardan hangisi doğru?” diye.

Onlara: "Esnaf lokantalarını bilir misiniz?’ diyorum. ‘Ben çok severim ve sık sık oralarda yerim. Girişte yemekler sergilenir. Bir de aşçı tabağı vardır. Aşçı tabağına aşçı, yemeklerden gönlüne göre, bildiği gibi koyar. Bir ya da birkaç yemekten hiç koymayabilir. Bir iki yemekten daha fazla koyabilir. Ya da eşit dağıtabilir. Bir kendisi bilir neyi, neden, nasıl yaptığını. Hah işte tam da öyle. KPSS sınavları ile ilgili ortada gezen senaryolardan ben (e) şıkkı diyorum. Aşçı tabağı ☺”

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş

E-Bültenimize abone olmak için email adresinizi kaydedebilirsiniz.