Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 15.2678
  • Demokrat Gündem DOLAR : 13.5272
  • Demokrat Gündem STERLİN : 18.3011

BİR DAKİKA

02.01.2022 13:50

Cuma gecesi 2021 yılını uğurladık. Önceki yılların aksine, televizyonların hemen hepsinde eğlence programları vardı. Anlaşılan herkes gidenin ve gelmekte olanın farkında.

Bizler evlerimizde; ailemiz ve sevdiklerimizle, televizyon karşısında yeni yılı bekledik.

31 Aralık 2021 saat 23:59, saat 00:00.

Merhaba 2022, mutlu yıllar. 1 Ocak saat 00:01.

Sonra ne mi oldu?

Elektriğe 150kWh’ın altında kalan tüketim için %52, üzerindeki tüketim için %127 zam yapıldı.

Konutlarda kullanılan doğalgaza %25, sanayi ve ticari kuruluşlarda kullanılana %50 zam yapıldı.

Motorine 1 lira 29 kuruş, benzine 61 kuruş, LPG’ye 78 kuruş zam yapıldı.

Köprü geçiş ücretlerine, Avrasya Tüneli geçişine zam yapıldı.

Motorlu taşıt vergisine zam yapıldı.

Pasaport, ehliyet, harç ve cezalara zam yapıldı.

Bir daha yazıyorum zamlar 1 Ocak 2022’de geçerli olacak. Saat tam 00:01’de yapıldı. 31 Aralık 23:59’da yapılsaydı Aralık enflasyonunu etkileyecekti. Hani emeklinin, memurun 2022 yılı için alacağı zammı hesaplamada kullanılacak oran. Aralık enflasyon rakamıyla birlikte 12 aylık enflasyon belirlenecek. Bu da 2022 yılı için yapılacak maaş zammına esas olacak. O bir dakika boyunca beklendi, beklendi. Bu bir dakika nedeniyle zam Aralık ayına yansımayacak. 2021 yılı enflasyon hesabına girmeyecek. Bir yıl boyunca alınacak maaşlarda olmayacak, ama vatandaş hemen o sabah uyanıp elektrik düğmesini çevirdiğinde zamlar cebindeki paradan azaltmaya başlayacak.

Bir dakika…

Pes doğrusu. Bu hesaba şapka çıkarılır.

Sevgili emekli dostum bu hesabı dış güçler yapmıyor.

Değerli memur kardeşim bu hesapta ‘Bay Kemal’in parmağı yok.

“Dolar 18 liradan 11 liraya düştü. Zincir marketler fiyatlarını neden indirmiyor” diyecekler. Etiketleri denetlemek için zabıtalar marketleri gezecek. İnternette bu marketleri protesto edelim çağrıları falan. Bunca zamma rağmen marketlerin fiyatlarını düşüremeyeceğini sen biliyorsun.

Buz gibi havada doğalgazı açsam mı diye düşünüp vazgeçince bu ince hesabı hatırla. Sana soğan ekmek yemeni önerenler, porsiyonlarını küçült diyenler olacak. Evladının istediği oyuncağı, çikolatayı alamadığında kalbine bir kor gelip oturuyor ya. İşte o anda o bir dakikayı düşün. Bir de seçim sandığının başına gittiğinde, tam da o zaman aklında o bir dakika olsun. Geçenlerde televizyonda CHP’nin yılbaşıyla ilgili yayınladığı videoyu gördüm. 19 yıllık olta videosunu. Balık tutamıyorsan suç; denizde değil, havada değil, balıklarda değil diyordu. Oltanı değiştir.

Seçimler denince Şili’ye selam vermeden yazıyı bitirmek olmaz. Şili’de seçimleri sosyalist lider Gabriel Boric kazandı. Ah o efsane Inti Illimani grubunun müziği kulaklarımda çınlıyor, sözler dudaklarımdan dökülüyor:

”El Pueblo Unido Yamas Sera Vencido, El Pueblo Unido Yamas Sera Vencido!”. “Birleşmiş bir halkı hiçbir kuvvet yenemez, birleşmiş bir halkı hiçbir kuvvet yenemez!…”

 

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş