Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 10.1111
  • Demokrat Gündem DOLAR : 8.5600
  • Demokrat Gündem STERLİN : 11.9010
r-208

ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA...

17.06.2021 15:58

Kiraz İzmir’in 30 ilçesinden biri. İlçenin Cevizli adında bir dağ köyü var. Bu köy İzmir merkeze 176 km uzaklıkta, yaklaşık bin 300 nüfuslu bir cennet köşesi. Cevizli köyüne İzmir üstünden Kiraz’ı geçtikten sonra tırmanan bir yolla gidiliyor. Yokuş, virajlar, virajlar; elimizi uzatsak bulutlara dokunuvereceğiz. Yol boyunca çiçek kokuları, yemyeşil bir doğa. Tırmanış bitmesin bu kokular, yemyeşil ağaçlar hep sürsün istiyorsunuz. Kestane, ceviz, kiraz seven dostlar uğramalı Cevizli’ye. Köy halkı çiftçilikle geçiniyor. Yetiştirdiğiyle karnı doyuyor. Bu nedenle gençler köylerinde okuyor, yaşıyor.

Çevre köylerden öğrenciler taşımalı eğitimle buraya geliyor. Okul için bir kütüphane talebi geldi. Biz; “Ülkemizin dağlarında, kırlarında ve bayırlarında açmadan solan bir çiçek bırakmayacağız.” diyen efsane Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in kurduğu Köy Enstitülerini yaşatmak, gençlere tanıtmak, yarınlara taşımak için var olan  bir derneğiz. Bu nedenle kolları sıvadık. İçimiz içimize sığmıyor. İzmir Kitap Gönüllüleri ve Özgür Eğitim Yayınları da bu projemize paydaş. Köye gidip köylü ve köy muhtarıyla görüştüğümüzde köyde yaşayan çok sayıda lise, ortaokul mezunu genç olduğunu öğrendik. Muhtarlık bize Köy Odası’nda yer gösterdi.  

Köy Odası altta bakkal, üstte köyün berberi, geniş bir teras, muhtarın odası ve köyün kahvesinden oluşan ceviz ve kestane ağaçları içinde şirin mi şirin bir bina. Kütüphanemizin adı ‘Atatürk Çocukları Mevlüt Kaplan Kütüphanesi’. Mevlüt Kaplan; Köy Enstitüsü mezunu, İzmir’de yaşayan, çocuk kitapları yazarı. Kiraz, Ödemiş, Tire, Bayındır’da görev yapmış emekli Milli Eğitim Müfettişi. Köyün pazarı Cuma günleri imiş. Kütüphanenin açılışını 2020 yılının son Cuma günü olan 25 Aralık’ta saat 14:00’e planladık.

25 Aralık, buz gibi bir gündü, kar yağdı yağacak diyerek geçirdik zamanı. Kütüphanenin açılışı çok renkliydi. İzmir’den kütüphaneye kitapla katkı koyan dostlar,  Şube üyelerimiz, Kiraz ilçe merkezinden dostlarla birlikteydik. Köy Odasında kütüphane için planlanan yerden fazla kitap toplanmıştı, artan kitaplar okula bırakıldı. Okulun içinde de küçük bir kütüphane olacak. Muhtar mandalinalar, kuru pasta ve çerezlerle dolu masalar hazırlamış açılış için. Masalardaki dalından yenice koparılmış, kilolarca mandalina anında yenildi, bitirildi. Köylülerin ev sahipliği sıcacıktı. Götürebileceğimiz kadar kestane aldık, üreticiden. O da bambaşka bir keyif. Okulun müdür vekili Eğitim İş 2 Nolu Şube'nin Kiraz temsilcisi olduğu için Eğitim İş 2 Nolu Şube Yönetim Kurulu da açılışa katıldı. İstiklal Marşının ardından kütüphaneyi açtık. Müdür Koray Kan Katan köy adına hoş geldiniz konuşması yaptı. İzmir Kitap Gönüllüleri adına Mesut Tim, Özgür Eğitim Yayınları adına Özgür Kaplan konuştu. Mevlüt amca konuşurken çok duygulandı, hepimizi de duygulandırdı. Kiraz’da çalıştığı zamanlarda İzmir’den  3 günde gidiliyormuş. Tren, araba, en sonunda katır üstünde gidilen yollar, anılarını anlattı. Yarına dair umutlarını. Şubemiz adına ben konuştum. Köylüler büyük bir dikkatle dinliyordu. Kadınların gözlerindeki hayranlık özellikle kıymetliydi. Gençlere ve kadınlara özgüven vermek başka güzel.

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği İzmir Şubesi olarak; “Eğitimde feda edilecek tek fert yoktur” diyen Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ten ilham alarak yola çıkmıştık. İzmir’e 176 km yakınlıkta, hiç tanımadığımız, belki de bir daha hiç görmeyeceğimiz çocuklar için kütüphane yaptık. Bu başka bir heyecandı. Yeni dünyalar tanıdık, yeni dostlar edindik. Zaman ayırırsanız, giderseniz; hiçbir köyün, hiçbir kalbin bize uzak olmadığını öğrendik. Uzak olan yeni köyleri yakın etmek arzusu ve dileğiyle.

 

Yorum Ekle
Yorumlar (1)
Hülya Yaebuz | 23.06.2021
Eğitim için yaptıklarınız a minnettarım .Dünya yı geeçekeğitiml i nesil kurtaracak.