Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 11.1767
  • Demokrat Gündem DOLAR : 9.6033
  • Demokrat Gündem STERLİN : 13.2678

SİZSİZ BİR EKSİĞİZ

27.09.2021 12:41

Merhaba dostlar,

Bugüne kadar sizlere değişik konularda yazdığım makalelerle seslendim. Bu yazımda ise Şubemizin 24 Kasım 2021, Öğretmenler Günü için hazırladığı projesini anlatacağım ve desteğinizi isteyeceğim.

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği İzmir Şube’de  2019 yılı mart ayında göreve başladık. Derneğimiz 2001 yılında İzmir’de, Köy Enstitüsü mezunu, emekli ilköğretim müfettişi Halil Vural, Köy Enstitüsü mezunu büyüklerimiz, onların akrabaları ve düşünsel akrabaları tarafından kuruldu. Yirmi yıllık özverili çalışmalarla bugün Türkiye genelinde 23 şubemiz ve iki  temsilciliğimiz var. Köy Enstitüsü aydınlığını gençlere yaymak için çalışıyoruz.

Enstitülerin kuruluş amaçlarından biri de her köye okul açmak ve öğretmen gönderebilmekti. Bugün her köyde bir imam var. Köylerde açık okul neredeyse kalmamış.

Son bir buçuk yılda okullar Pandemi nedeniyle kapalıydı. Özellikle köylerde çocuklar eğitimden koptu. Okullar 6 Eylül’de yeniden açıldı; ancak pek çok çocuk okula gitmiyor, gidemiyor. AKP yıllar önce ‘ev genci’ kavramıyla tanıştırmıştı bizleri, bundan sonra da ‘ev çocuğu’ kavramını kullanır olacağız.

YKKED İzmir Şube olarak; Covid sürecinde EBA’ya maddi olanaksızlıklar nedeniyle erişemeyen 6 çocuğa tablet, 2 evlada laptop ve bir öğrenciye bilgisayar verdik.

2020 yılı Aralık ayında Kiraz İlçesi, Cevizli Köyünde, köy odası içine kütüphane yaptırdık. Cevizli İzmir’e 176 km mesafede bir dağ köyü.

Geçmişimizdeki yarın Köy Enstitüleri bugün 81 yaşında. Peki köy okulları ne durumda?

Bu yıl çok önem verdiğimiz birkaç projeyi hayata geçireceğiz.’21. Yüzyılda Köy Okullarımız’ projemiz bunlardan biri. Bu bir fotoğraf sergisi. Projemizde yurdun her yerinden  köy okulları fotoğrafları yer alsın istiyoruz. Sizler projeye çektiğiniz fotoğraflar ve öyküleriyle katılırsanız olur. Fotoğraf sergimize; 50*70 ebatlarında baskıya uygun çözünürlüklü köy okulu fotoğrafını, okulun açık olduğu günlerle ilgili anılar ve fotoğrafı çeken kişinin bilgileriyle, 5 ekim 2021 tarihine kadar ykkedizmirsube@gmail.com  adresine mail olarak göndererek katılabilirsiniz. Sergimizde fotoğrafların öyküsü de olsun istiyoruz. Okulun bugünkü durumunun yanında açıkken yaşanmış anılar, anıların kimden dinlendiği ve fotoğrafı çeken kişinin bilgileri fotoğraflara derinlik katacak . Fotoğraf Sergimizi Millet mekteplerinin açıldığı ve Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik ünvanının verildiği 24 Kasım’da açacağız. Bu sergiyle köylerde kaderine terk edilmiş okulların durumunu görünür kılmayı ve eğitimden yoksun kalan köylerdeki çocuklarımızla ilgili farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Projemizi Karabağlar Belediyemizin desteği ve ev sahipliğinde gerçekleştireceğiz.

Katkınız için şimdiden çok teşekkür ederiz.

Sevgi ve saygılarımızla.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş