Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 15.2678
  • Demokrat Gündem DOLAR : 13.5272
  • Demokrat Gündem STERLİN : 18.3011

PAZAR GÜNLERİ SİNEMA BEDAVA

03.01.2022 13:56

Yeni yılda umarım sinemadan, tiyatrodan geri kalmayız…

Nasılsa haftada bir değil, ayda bir bile çoluk çocuk bir lokantaya gidemiyorsak, bari kültür açlığımızı bir şekilde sinema ve tiyatro ile giderelim.

Ama nasıl?

Dört kişilik bir ailenin bugünkü şartlar altında bu ihtiyaçlarını karşılamaları mümkün mü?

İzmir’den önce çok uzaklardan söz edeyim!

Hani Reis’de ne demişti 2021’i kapatmadan önce; ‘Çin modelini uygulayacağız!’

Ben de Çin’den söz edeyim;

Önce Sinema!

Çin Sinema Dairesi’nin açıkladığı verilere göre, ülkede 2021 yılında sinema gişesi, 47 milyar yuanı (yaklaşık 7,37 milyar doları) aştı. Bu gelirle Çin, dünya sinema piyasasında gişe hasılatı egemenliğini sürdürdü.

Sinema Dairesi, mevcut hasılatın yüzde 84,49 kadarının ulusal prodüksiyonların gösteriminden kaynaklandığını açıkladı.

Öte yandan Çin’deki sinema salonu sayısı da, bir önceki yıl mevcut salonlara 6 bin 667 yeni salonun eklenmesiyle 2021 yılında 82 bin 248’e çıktı.

Bu sayı, dünyada bir ülkede bulunan en yüksek sinema salonu sayısı. 2021 yılında dünyanın en büyük sinema piyasasına sahip olan Çin sinema endüstrisi, Kovid-19 salgınının olumsuz etkilerine karşın çok hızlı bir toparlanmaya imza attı.

Şimdi İzmir’e geliyorum:

*- AİLE FİLMLERİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ‘Yeniden Sinematek’ gösterimleriyle sürdürdüğü sinema keyfinde bu kez ‘Wim Wenders ve 68 Ruhu’ temasıyla beyaz perdede.

Büyükşehir Belediyesi, Ocak ayında Alman film yönetmeni, oyun yazarı, fotoğraf sanatçısı ve yapımcı Wim Wenders’in önemli filmlerini konuk ediyor.

Filmler, Kültürpark İzmir Sanat’ta saat 19.00’da ücretsiz olarak sanatseverlerle buluşacak.

Yeniden Sinematek’in Ocak ayı ilk gösterimi ‘Alice’ filmiyle başladı.Rüdiger Vogler, Yella Rottlander, Lisa Kreuzer gibi sanatçıların yer aldığı film 2 Ocak Pazar günü gösterildi.

‘Amerikalı Arkadaş’ isimle film, 1978 Alman Film Ödülleri - En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu Ödüllerinin sahibi oldu.

film Amerikalı sahte koleksiyonerin kiralık katille olan macerasını konu alıyor.

Dennis Hopper, Bruno Ganz, Nicholas Ray, Lisa Kreuzer gibi oyuncuların yer aldığı film 9 Ocak Pazar günü seyirciyle buluşacak.

Film, 13 yaş üzeri izleyici için uygun.

16 Ocak, 23 ve 30 Ocak Pazar günleri gösterilecek ödüllü filmler 13 yaş üzeri ve aile ile izlenebilir.

*- BİZİM KOBİ’LER DE BEKLİYOR

Sanatla ilgisi yok ama milyonları ilgilendirdiği için anlatmadan geçemeyeceğim.

Çin, ekonomik büyümeyi istikrara kavuşturmak ve yüksek kalitede kalkınmayı teşvik etmek için vergi ve harç kesintilerini bu yıl da hızlandırarak uygulayacak.

Bu açıklama, küçük firmalara daha fazla destek vadeden vergi dairesi yetkilileri tarafından yapıldı.  

Devlet Vergi Dairesi Başkanı Wang Jun, yıllık toplantısında, 2021’de yeni eklenen vergi ve harç kesintilerinin 1 trilyon yuanı (157 milyar doları) aşmasının beklendiğini ve toplam vergi harç indirimlerinin geçtiğimiz altı yılın toplamında 8,8 trilyon yuana ulaştığını belirtti.

Öte yandan, Wang’ın açıklamasına göre Çin, 2021 yılında imalat sektöründen küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) vergi ödemelerinin yaklaşık 200 milyar yuanlık bölümünü erteleyerek, bu işletmelerin geçici sorunlarını aşmalarına yardımcı olmaya çalıştı.

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş