Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 15.2678
  • Demokrat Gündem DOLAR : 13.5272
  • Demokrat Gündem STERLİN : 18.3011

HAYAT POLİTİKADIR

28.12.2021 12:29

İlber Ortaylı, “Elif Şafak okumayın, çünkü O, Türkçe bilmiyor” buyurmuş. Demiş mi dememiş mi bilmem; bana söylemedi, sosyal medya bilgisi yanlış olabilir. Dediyse, bence haddini aşmış. Çünkü kendisinin bildiği Türkçe de kanımca sakat. Hatta bana göre İlber Ortaylı bu atmosferde ayrımcılığa kriminal koltuk çıkan milli bir felaket. Her neyse; işte böyle kıskançlık kısır döngüsünü aşamamış ( Elif’i kıskanmak ) İlber Ortaylı gibi yüzlerce bilgili kişiyi aklımdan geçirip, sabah yürüyüşümü yapmaktayım. Bilgili diyorum dikkat edin, bilge demiyorum. 

Ben İlber Ortaylı’nın tüm muhalefetine katılırım. Çünkü şimdilerde her muhalefet bu karanlık Arap İslamı iktidarınından kurtulmaya fayda sağlamakta da ondan. 

Bir başka konu Can Dündar’a 28 yıl hapis cezası kesen Adalet sistemi. Sen kendi devlet sırlarını koruma, kozmik odayı, herneyse, teşhir et, sonra da duyduklarını yazan gazeteciye casus diye 28 yıl hapis cezasını reva gör. Tabii ki düzen değişecek ve bu cezalar silinecek ama maalesef bu kişiler bu kısa ömürlerinde yattıkları ile kalacak. Allahtan adam kaçmış. 

Şey’e, büfenin oraya geldim. Büfenin tam karşısında bir ağaç, ağacın üstünde yüzlerce siyah sığırcık, aralarında karga dostları ve güvercin komşuları ile sabah ziyafetindeler. Beslenmeleri için ağacın altında bırakılmış yiyeceklerle yemek yeme şöleni yapıyorlar. Yüzlercesi yere iniyor kalkıyor, yüzlercesi ağaca tünemiş kardeş kardeş sırasını bekliyor.   Biraz ötede biri “siyah sığırcıkların eti lezzetli olur” diyor. Vay sığır, belli ki yemiş. 

Yürüyorum; aklıma son iki günün polemiği gelmekte. Birisi "Ben AİHM kararlarını tanımam" diyor; sanki kendisi tarafsızmış gibi. “Dua Türkçe yapılmaz”diyerek, ön yargı içinde olduğundan haberi bile yok. Yani ayağından habersiz. Biz Anadolu’luyuz, ödememiz gereken bedel çok. Bunu da öderiz. Bugün biraz politik yazdım galiba. Anadolu’da politika yapmadan yaşamak beceri istiyor.  “Hayat politikanın ta kendisidir.” 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş