Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 15.2112
  • Demokrat Gündem DOLAR : 13.4309
  • Demokrat Gündem STERLİN : 17.9049

HUZUR YOK

20.10.2021 14:29

Mevsim döndü. Kış beklenenden hızlı, koşarak gelmekte. Deniz kıyısından düşünme ve yazma yerime doğru yürüyorum; Batı'dan efileyen hafif rüzgar sabah mahmurluğumla sohbette. Ama azıcık da olsa ısırıyor. 
Kış güneşi de doğdu zaten. Parlak, samimi, sıcak ışımaya başladı; doğar doğmazda ilk ışıklarını yapraklarla cilveleşmeye yolladı. 
Sabahı herkes sever, sanki ben biraz daha düşkünümdür. Ya da bana öyle geliyor. Bugün hiç bir şey, hiç bir güncel politika düşünmeden etraftaki nebatat, tembel tembel uçan son böcekler, yeşil ama umutsuz yapraklar arasında göçmemiş son kuşlarla birlikte sabahın dingin yorganını üstüme alıyorum; maksadım sabahın keyfini emip, bütün gün idare etmek. Ama ne mümkün! Dün akşam haberlerde izlediğim bir kaç kare bütün keyfimi kaçırıp, yetmedi sabahımı berbat etmekte kararlı. Tutamıyorum kendimi; düşüncemden kelimelere dökülen, dinginlik yorganımı delen olayı yazıyorum. 
Efendim Merkel ülkemize gelmiş ve Cumhurbaşkanı ile görüşmüş. 
Görüşmedeki diyaloglar ibretlik; bilgelik, haddini bilirlik, azıcık da şark kurnazlığı kusuyor. (doğru sıfatlar yerine, ters sıfatlar kullanmamın nedenini anlamışsınızdır; korkumdan.) Güya sayın Erdoğan Merkel’e Başkanlık Sistemi önermiş, o da reddetmiş. Müşterek basın toplantısında da konu konuşuluyor, Merkel tekrardan reddedince, “E, hani siz önceki görüşmelerimizde sisteminizden şikayet ediyordunuz ya, “ deyip tebessüm ediyor, Cumhurbaşkanı. 
Önceden yaşananları bilmek zor. Tahmin yapılabir. Kimbilir hangi şark kurnazlığı ile kadından ne istemiş, ısrar etmiş, 'Ucundan tutuversen, hadi sen yaparsın' demişdir de, Merkel de “Bizde sizin gibi Başkanlık Sistemi yok, olsa belki" diye saygılı bir cevap vermiştir. Böyle mi olmuştur bilinmez. Bence buna benzer bir durum  olmuştur. Şimdi aklım bu ortak basın toplantısında, Cumhurbaşkanı bu diyaloğu oya tahvil edebilir mi soruları cirit atıyor. Evet diyorum, eder, toplumda bilgili, cahil olmayan insan sayısı yüzde 70'lerde.. 
Kalkıyorum. İstikamet ev. 
Galiba diyorum aklımdan, "Bu bilgili başkan gitmeden, bu ucube sistem son bulmadan bizim gibilere huzur yok!".
 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş