Demokrat Gündem Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 18.3563
  • Demokrat Gündem DOLAR : 18.5781
  • Demokrat Gündem STERLİN : 21.1473

ŞÜPHE DOLU BİR YORUM

06.07.2021 16:43

Bugün sıcaktan korkuma yürüyüşe çıkmadım. Balkondan benim Doğan’la ( Doğan benim dostum, saksıda bir ardıç ağacıdır) bahçeyi izliyor, Kapıcının siyah bir köpeğe su içirmesini seyrediyorum. Kapıcı Özcan bir elini köpeğin ağzına doğru açmış, diğer eliyle de sişedeki suyu avucuna boşaltıyor. Hayvanda kürek gibi kullandığı dili ile, iştah dorukta suyu şapır şupur içiyor. 


Geceden beri aklımda iki şey var. Biri, dün gece benim güven duygumu kazanmamış bilim kurulunun ( ne zaman araştırdınız, ne zaman sonuç çıkardınız da daha altı ay bile olmadan rapel kararı aldınız; galiba aşı üretimi tüketimini geçti) rapel aşı uygulaması kararı, diğeri Güçlü’nün anlattığı, beni çok mutlu eden bir Urfa yaşanmışlığı. Urfa kültürünün çok renkli bir kültür olduğuna, yoğun Yahudi zeminde tarih içinde çeşitlendiğine başta Ermeni, Türkmen, Batı Trakya, son asırdan bu yana da Kürt kültürünün katılımı ile yedi renk ve çok dilli olduğuna inanırım. Urfa habitatında yaşayanların karışık fenotipi de benim düşüncemi destekler görünür. 

Bizim Meheden bir anı. Mehmet Güçlü.

“Büyük kuşluk olmuş babamla aşlığa çıkmışız. Babam Akrep Mustafa, gümrük muhafaza çalışanı. Herzaman kasap pazarına isotçı pazarı kapısından girer, alacağımızı alır, karşıdan yağ mezatı hal kapısından çıkarız. O iki kapı arasında Kasap Ahmet hariç, bütün kasaplar genelde dana eti satar. O gün de yine öyle yaptık; etimizi aldık, toplanmış sabah kahvaltı yapan üç beş kasapla yarenlik ediyoruz. Daha çok babam yarenlikte, ben seyirde. Tezgahın üstünde fırından yeni çıkmış lokum gibi pişmiş iri iri etler ve yanında büyük bir üskürede cacık var. Babam şimdi ismini unuttuğum kasabın birine, 'Bu “lozo lozo” etleri anladık da, bu cacık neyin nesi?' diye soruyor. Yine ismini unuttuğum bir kasap amca, “Mustafa abe o da etin tegedesını ali” diyor. Hafızamda kayıtlı hiç unutmayacağımı umduğum bir yaşanmışlık-bir güzellik diyor, öyküyü noktalıyor.
Urfamızın dili çok dilli bir uygulama, çok vurgulu anlam içeren bir dildir
‘Tegede’ Urfa dilinde ağırlık demek. Hangi dilden gelir bilmiyorum.
Yine aklıma Bilim Kurulu'nun aldığı üçüncü doz rapel uygulaması kararı var. Şimdilik, bir iki, belki üç ay ben aşı olmamayı düşünüyorum.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş

E-Bültenimize abone olmak için email adresinizi kaydedebilirsiniz.