Demokrat Gündem Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 18.5020
  • Demokrat Gündem DOLAR : 17.9689
  • Demokrat Gündem STERLİN : 21.8895

TUİK'E GÖRE DE EN ÇOK HARCAMA ARTIŞI SAĞLIKTA OLDU

03.08.2022 15:34

TÜİK verilerine göre Temmuz 2022’de bir önceki aya göre en çok harcama artışı sağlıkta oldu.

03 Ağustos 2022 tarihinde TÜİK tarafından yayımlanan Temmuz 2022 Tüketici Fiyat Endeksinde ana harcama grupları itibarıyla 2022 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup %6,98 ile sağlık oldu. 

Mızrağın çuvala sığmadığını TÜİK bile gördü! Gerçekler artık gizlenemiyor.

Vatandaşlar, kamu sağlık kurumlarından muayene, tetkik, girişimsel işlem ve ameliyat randevusu bulamadıkları için kamu sağlık hizmetine ulaşamamakta; parası olanlar veya borç para bulabilenler bu nedenle özel sağlık kuruluşlarına yönelmektedirler. Bu durumu fırsata dönüştüren özel sağlık kuruluşları da talep artışı olması ve denetlenme korkusu olmadığı için de her türlü tıbbi işlem için yasal olan SUT bedellerinin %200’ün ötesinde ilave ücreti talep etmektedirler. Hem sağlık hizmetlerindeki bu artış hem de ilaç fark ücretlerindeki artışlar sağlık harcamaları geçen ay şampiyon yapmıştır.

Hane halkının cepten yapmış olduğu sağlık harcamalarının payı neden artmıştır?

 Vatandaşların cepten sağlık harcamalarının artışının önemli nedenleri;

- Hastaların birçok branşta ve yan dallarda Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alamadıkları için kamu sağlık hizmetine ulaşamaması,  özellikle riskli gruplara yönelik sağlık hizmetlerine ulaşım konusunda bir planlama yapılmaması nedeniyle; yaşlı hastalar, gebeler, hematoloji-onkoloji hastaları, kronik hastalığı (kalp, şeker, hipertansiyon, böbrek, KOAH) olanlar, stres düzeyi yüksek olan gruplar, acil ameliyat olması gerekenler, kamu hastanelerinde randevu alamadıkları için özel sağlık kuruluşlarına yönelmişlerdir.

Salgının başlangıcından bugüne bu durumu fırsat olarak gören birçok özel hastane ve sağlık kuruluşu yoğun bakım ücretleri dahil olmak üzere %200 ve üzeri ‘informel’ ücret almaya devam ettiler.

- Daha çok cerrahi işlemlerde olmak üzere kayıt dışı olarak elden ödeme şeklinde uygulamalar çok hızlı bir şekilde artmaya başlandı,

- Ayrıca pandemiyle birlikte diş hekimleri filyasyon ekiplerinde görevlendirildi, bu uygulama kamu ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin aksaması sonucunu doğurdu, ağız ve diş sağlığı sorunu olan vatandaşlar zorunlu olarak özel diş hekimliği merkezlerine yöneldi.

-         İlaç fiyatlarındaki artışlar, vatandaşların ödediği ilaç fark ücretlerinin giderek arttı,

-         Sürecin sonunda hane halkları tarafından tedavi, ilaç vb. amaçlı yapılan cepten sağlık harcamalarına bir de maske, yüz siperliği, hijyen malzemesi, ateş ölçer vs. kişisel koruyucu ve tıbbi malzemelerin ücretleri eklendi.

 Özetlersek; Vatandaş hem can hem de cebinin derdinde!

Vatandaşların sağlık hizmetine ulaşabilmeleri için sadece Genel Sağlık Sigortası primi ödemeleri yeterli olmayıp, ek olarak cepten SGK’ya katılım payı, vakıf üniversitelerine ve özel sağlık kuruluşlarına SUT’taki bedelin %200 ve ötesi ilave ücret, ilaç ve tıbbi malzeme alırken fark ücreti ödemelerinin yanında, salgının alevlenmesi ile birlikte  vaka ve ölüm sayılarının artışla birlikte kişisel ve koruyucu tıbbi malzeme almaları vatandaşların cepten sağlık harcamalarının artmasına yol açmıştır.  

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş

E-Bültenimize abone olmak için email adresinizi kaydedebilirsiniz.