Demokrat Gündem Demokrat Gündem
Demokrat Gündem Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 10.3550
  • Demokrat Gündem DOLAR : 8.8514
  • Demokrat Gündem STERLİN : 12.1389

VARLIK BİRLİKTE İDİ

14.06.2021 14:29

Ben hep güzelliklerin memeketim Urfa’dan çıkacağına, güneşin beslediği şiddet duygusunun dünyanın olağanı olduğuna, güzel şeyleri ateşin doğuracağına inandım. Erken doğan güneşin yakıcılığı altında kavrularak tahtta yatmaktan korkmadım. Fırında şatırın yanında durup cehennem gibi yanan fırından kıymalı ekmeğin çıkmasını beklerken zevk aldım. Çarşıya, isotçu pazarına yürürken gölge seçmek için çabalamadım. Doğduğum iklim hep olması gereken, filmlerde gördüğüm, kitaplarda okuduğum diğer doğa şekillerini olağan dışı sandım. Sıram geldi her Urfalı genç gibi öğretim için İstanbul’a gidince işler karıştı. Her gün yağmur olasılığı, çoğunlukta gri başlayan yada biten gök beni şaşkına çevirmiş, bu ortamda Urfa’ya göre sakin yaşayan şehrin sakinlerini seyretmek bana ilginç gelmişti. Koca Kapalı Çarşı'yı yürür, bir kavgaya rastlamazdım. Sonra günlerden bir gün Hollanda’ya yolum düşmüş, insana güneşi unutturmak için çabalayan göğün etkisinde yavaş yavaş olağanın bu olduğunu sanmaya başlamıştım. Oysa her şey birdi ve tekti. 
Varlık birlikti. 
Ateş susuz, su havasız, toprak ne susuz ne havasız oluyordu. Aristo, "Kürrei- arzda her şey olağandı. Çöl de, buzullar da, ormanlar da, okyanuslar da. 
Varlık birlikte idi. Doğal olarak da üzerlerinde yaşayan hareketli hareketsiz canlılar da bulundukları ortamın etkisinde farklı idi. Gelenekleri, ürettikleri kültürleri, sanatları, bilimleri her şeyleri farklı idi. “Vahşi Arzu” filminde Anthony Quinn’in akşam ikram ettiğim kurtlu çorbamı içmedim, yatağına gönderdiğim karımla yatmadın diye yatılı misafirini öldürmeye kalkmasını doğal karşılamak gerekirdi. Tüm varlıkların bir bütünün parçası olduğunu, var oluşun başlanğıcına bakarak da görülebilirdi. 

“…önceleri toz bulutları vardı…”
Bugün, gökyüzü gündüz aydınlığına kavuşamadan geçecek gibi. Hem kapalı hem de sinek ısırığı gibi bir yağmur var. Tam 'ahmak ıslatan'. Sabah bana meditasyon gib gelen deniz seyrim başlamış, nerdeyse bir saat olmuş bile. Ben hala canlıların farklılığı ve doğanın değişkenliğini insanların çeşit çeşit olduğunu kendime telkin peşindeyim. Birlikte doğup büyüdüğümüz, birlikte yaşadığımız, bizim büyüttüklerimiz hiç biri aynı olamaz, olmamalı da. Bizimse yaşantımızda beklentiye girmeden, herkese hoşgörü içinde yaşamamızın gereğini düşünmekteyim. Herkesi olduğu gibi kabul edip yaşamak ne büyük mutlulukmuş meğer.  
Artık Cahit Sıtkı’yı taklit edip, 'Yaş yetmiş beş, yolun yarısı eder, geç farkettim taşın sert olduğunu' demek de artık gülünç kaçıyor.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş