İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 9.6698
  • Demokrat Gündem DOLAR : 8.0719
  • Demokrat Gündem STERLİN : 11.1319

BİR DENEME YAPMAK İSTEDİM

06.03.2021 09:25

Bir Deneme yapmak istedim..

Böylece yola çıktım.. Yani kitap üzerine çeşitli konular, kitap odaklı olaylar, başımda uçuşan kitaplı anılar, kitaplı şe­hirler, sokaklar, insanlar, çilekeş yazarlar, kütüphaneler, gö­rüp geçirdiğim kitaplı fantaziler akıp gitsin istedim. Başladım yazmaya ve akıp gitti sayfalar..

Edebiyatta bu yazı türüne Deneme diyorlar ve kesin bir tanımını yapamıyorlar.

S.Johnson belli kalıplara ve türlere sokamadığı her ya­zılı metni, deneme sayma eğilimindedir. Geniş ve genel anlamda, yazarın kendisiyle yakından ilgili monografi, bi­yografi, oto biyografi, kişiye özel duygu ve düşünceler, yeni çıkan kitap­larla ilgi eleştiriler deneme sayılıyor. Çünkü bu tür yazılarda denemeyi yaza­nın kişiliği, bilimin yöntem ve ilkelerinden baskın çıkıyor, Dr.Sami Akalın, “Edebiyat Terimleri Söz­lüğü”nde denemeyi, bu tumturaklı sözlerle öne çıkarmakta (Varlık Yayınları, 1970).

16.Yüzyıldan beri Fransız yazarı, ustamız Monta­igne’den beri bağımsız ve hayata üstten bakan (veya için­den bakan) bir edebiyat türü (yöntemi) olarak oluşmaya başlayan Deneme, kısaca ve kestirmeden “yazan kişiye göre yazı biçimi” diye de sunulabilir.

Deneme türünde yazıyı kaleme alan kişinin (yazarın) özel duyguları, düşünceleri, dünya görüşü, kıcaca tüm varlığı ve birikimi en ön plandadır. Montaigne bir yazı­sında her dene­mede kendinden bu kadar çok söz ettiği için üzüldüğünü an­latıyor, ama kendinden söz açmasa, yazdığı deneme olmaya­cakmış.. Biz de deneme yazıp, kendimizden söz açtığımız için şimdi oturup ağlayacak mıyız yani?..

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş