Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 11.1767
  • Demokrat Gündem DOLAR : 9.6033
  • Demokrat Gündem STERLİN : 13.2678

AKP’NİN İDDİASI!

27.09.2021 12:40

AKP, İzmir’de 30 ilçenin danışma kurulu toplantılarını aynı gün, eş zamanlı olarak gerçekleştirdi.

Bornova’daki toplantıya Gençlik Kolları Genel Başkanı Eyyüp Kadir İnan da katıldı.

İnan, son dönemlerde üniversite gençleri üzerinden iktidara yüklenen ana muhalefet partisi CHP’ye sert mesajlar göndererek, ‘AKP ve Cumhurbaşkanı ile gençler arasına mesafe koyamazlar. Gençlerin gerçek lideri Recep Tayyip Erdoğan’dır’ dedi.

CHP’nin özellikle yurt sorunu üzerinden yürüttüğü muhalefet anlayışına dikkat çeken İnan, CHP gençlik kolları üyelerinin öğrenci görüntüsü altında eylemler yaparak halkı kandırdıklarını söyledi.

Zaten bu konuda ilk hamle AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelmişti.

Erdoğan, yurt sorunu yaşayan ve kiraların fahiş fiyata ulaşmasından sorun yaşayan öğrencilerin başlattıkları, özetle ‘Barınamıyoruz!’ diyerek ‘Park nöbetleri’ için ‘Yalan söylüyorsunuz! Hayatınız yalan… Bizim yurtlarımız ortada! Bütün bu yurtlarla birlikte kapasite ortada’ demişti.

Bu açıklamaya CHP Genel Başkanı İzmir’den hemen yanıt vermişti…

Bu gelişmelerden sonra AKP’li gençler ve yöneticiler de, karşı taarruza geçerek ‘CHP Gençlik Kolları üyelerinin öğrenci kılığına girdiklerini, Bornova’daki toplantıda olduğu gibi’ teşkilatları sayesinde yayıyorlar.

Sanıyorum bu konu bu haftanın konusu olmaya devam edecek gibi…

Neden mi?

Öğrencilerin çantaları yastık, bankları yatak yaparak gösterdiği tepkiye iktidar kanadından ise 'Yalan söylüyorlar' cevabı veriliyor ya bu kez de muhalefet üniversite öğrencilerini konuşturmaya başladı.

Örneğin Burak A. isimli bir üniversite öğrencisi, ilk yılında yaşadığını barınma krizini anlattı.

*- YAŞADIKLARINI ANLATTI

 

Gazeteci Hazar Kurt’un söyleşisine göre, Kredi Yurtlar Kurumu'nun başvurularının geç açılmasından dolayı barınmadan dolayı sorun yaşayacağını anladığını söyleyen Burak, geri kalan 3 milyon 100 bin arkadaşıyla aynı kaderi paylaştı ve herhangi bir devlet yurduna yerleşemedi.

Burak A.'nın ebeveynleri, İstanbul'daki özel yurt ücretlerini de karşılayamıyordu.

1500 liradan başlayan ücretler, bugün devlet memurlarının geçimini bile zorlaştırırken ülkede asgari ücretle geçinmek zorunda olan milyonlar için üniversite bir hayal olmanın ötesine geçemeyecek gibi.

Burak A., öğrenim için geldiği İstanbul'da kendisi bir çözüm bulmak istedi.

Çare 'Süleymancılar' olarak bilinen tarikatın yurduydu.

‘Büyük bir yurttu, geniş odaları ve çalışma alanları vardı' diye tarif ediyor Burak A., Fatih'te bulunan yurdu.

İnternetten bulduğu telefon üzerinden yurdu aradığında yetkili kendisine ‘Yerimiz yok!’ diyor. Burak A., kapıda olduğunu söyleyince '’Gel içeri'’ deniliyor.

Ayakkabılarını çıkararak içeri girip yetkiliyle görüştüğünde ise Burak A., barınma sorununun gerçeğiyle yüzleşiyor.

‘Her gün beş vakit namaza kalkacaksın, okul çıkışı Kuran eğitimi zorunlu' diyen Burak A.'ya söylenen yurt ücreti ise barınma krizinin öğrencileri nasıl bir dayatmaya mecbur bırakıldığını gösteriyor:

Süleymancılara ait olan yurdun aylık ücreti 150, yıllık ise 1800 lira.

Bu fiyatın devlet yurtlarından bile ucuz olduğunu belirten Burak A., ‘Tarikat yurduna mecbur kalacaktım çünkü tüm devlet ve özel yurtlar doluydu. Tanıdık vasıtasıyla özel bir yurtta kontenjan açıldı. Bu yurda yıllık 15 bin lira vereceğim ama hiç değilse kafam rahat olacak’ diyor.

Burak A., İstanbul'da yaşayabilmesi için kendisine en az 3500 lira gerektiğini söylüyor.

Sosyal yaşantı, yemek ve barınma gibi ücretleri hesaplayınca yaşantısını ancak böyle devam ettirebilir.

Barınma sorununu çözen Burak A.,'nın şimdi düşündüğü şey geçinmek. Her ne kadar tarikat yurdundan bir tanıdık vasıtasıyla kurtulsa da Türkiye'de bu imkâna erişemeyen binlerce öğrenci olduğu biliniyor.

Barınamıyoruz Hareketi'nin nöbetine gelen öğrencilerin anlattıkları

Okuluna gitmek için iki saat yol çeken üniversiteli de 'Barınamıyoruz' diyor çünkü okul çevresindeki ev ve yurt fiyatları ailesinin ödeyebileceği düzeyde değil.

Muhalefetin iddiasına göre, ‘KYK yurtları yetersiz' gündemi, devlet kurumlarının açıkladığı istatistikler eşliğinde hazırlanmış, İstanbul'da çıkan sonuç, devlet yurdu kapasitelerinin yıllar içinde düştüğü, tarikat ve vakıf yurtlarının kapasitelerinin arttığı…

Şimdi sıra AKP’li üniversite öğrencilerinin anlatımlarında…

*-

Bu arada yandaş ve muhalefet medyasının halini anlatabilmek için güncel bir örnek vereyim:

İBB Sözcüsü Murat Ongun, CNN Türk’ün İBB Ulaşım Daire Başkanı’nın canlı yayında iddialarda bulunan AKP'li Tevfik Göksu'ya cevap vermek amacıyla bağlantı talebini reddettiğini söyledi

Ongun paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

‘CNN Türk’te İstanbul’un muhalefet partisinin yalan beyanlarına karşı Ulaşım Daire Başkanımızın yayına telefonla bağlantı talebi kabul edilmemiştir. Kamuoyunun bilgisine…’

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş