Demokrat Gündem Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 17.5417
  • Demokrat Gündem DOLAR : 16.3975
  • Demokrat Gündem STERLİN : 20.6794

YİNE BALTAYI TAŞA VURDU

25.01.2022 11:11

Üç kuşaktan İzmirli olmasına rağmen gençliği Ankara’da geçen, lise ve üniversite tahsilini Başkent’te yapan, büyük iş adamları ile üstatların yani ‘kaymak tabakanın’ danışmanlığını yapan, bana göre ‘kalemşor’ Sıtkı Şükürer bilmem kaçıncı kez yine çizmeyi aşmışa benziyor.

Bir zamanlar çok sıkı takipçisi idim ‘üstat’ Şükürer’in…

Aykırı bir görüş ve kalem sahibi olarak özetleyebilirim kendisini…

Yazdıklarını, uzun ve nitelikli cümlelerini ilk okuyuşta nedense anlamakta hep zorluk çektim.

Bir daha, bazen bir daha okuyunca ‘kızdığım’, ‘sinirlendiğim’ kadar, alkışlayacak kadar keyifli olduğum günler de oldu…

Belki de İzmir’de, büyük patronların, cemiyet hayatında önde olanların, girişimcilerin, ‘en yakın dostum!’ diyecekleri ve hesaplarının en ince noktasına kadar paylaştıkları biri olan Sıtkı Şükürer, benim ölçülerime göre kim ne derse desin ‘Hacıyatmaz’ gibi yerinden edilemeyecek bir yapıya sahip.

Peki ne yapmış bu Sıtkı Şükürer?

Karşıyaka başkanlığına soyunmuş, son yıllarda yıldızı parlayan bir işadamından bir yazı aldım.

Açıklamalarıyla İzmir gündeminde tepkiler yaratan Sıtkı Şükürer'e, ‘Hakaret etmek için tenisçileri mi buldunuz?’ diye sesleniyordu.

‘Kentin dinamiklerinde önemli noktalara geldikten sonra bu tarz çıkışlar yapılması sağlıklı bir yaklaşım ve üslup değildir. Camiamızın önemli buluşma noktalarından biri olan Kültürpark Tenis Kulübü'ne giden dostlarımız için kullanılan 'Popo kanseri' ifadesi son derece amiyane, alabildiğine yanlış ve neredeyse bir nefret söylemidir. Dostluk, centilmenlik, kibarlık gibi kavramları bünyesinde barındıran sporumuzdan keşke Sıtkı Bey de nasibini almış olabilseydi de bu sözleri kullanmasaydı.’ dedi.

Bir gazeteci ile yaptığı uzun söyleşide aynı zamanda Mali Danışman da olan Şükürer’in ‘Şükürer'in Karşıyaka'nın entelektüel olmaktan uzak olduğu, 35,5 kavramının holiganlık olduğu yönündeki sözlerine de tepki gösteren Karşıyakalı girişimci, ‘Karşıyakalıların mutlu olacağı kavramı seçmek Sıtkı Bey'in haddi değildir. Hele hele bünyesinde Türkiye'nin birçok şehrinden çok çok daha fazla kültür sanat kurum ve kuruluşu ile sanatçı barındıran, akademisyenlere, yazarlara, iyi eğitimli insanlara ev sahipliği yapan Karşıyaka'yı küçük görmek akıl tutulmasıdır.’ ifadelerini kullandı.

Bunları okuyunca, ‘aralarında bir anlaşmazlık olmuş!’ diye düşündüm…

Ama;

Ve bir baktım ki, CHP, AKP, MHP il başkanları ile CHP ve AKP’li  milletvekilleri ile İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, arka arkaya ‘tepkilerini gösteren’ açıklamalar yaptılar.

İzmir Ekonomik ve Kalkınma Kurulu ve ESİAD’ın Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Sıtkı Şükürer, röportajında ‘İzmir’e en büyük ihanet mübadele ile gelenlerdir’ diyerek öz kardeşlerimize ‘hain’ ithamında ve iftirasında bulunmuş.

İddiaya göre; ‘etnikçi ve ayrılıkçı’ görüşleriyle gündeme çıkan Şükürer’e şimdi de göçmen dernekleri tepki koyuyorlar.

Atamız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mübadiller için; ‘Muhacirler, kaybedilmiş toprakların aziz hatıralarıdır.’ deyişi de anımsatıldı.

Tepkiler üzerine uzun bir yazı yazan Sıtkı Şükürer, ‘Belirtmem gerekir ki, uzun zamandır yazdığım yazılarda ve açıklamalarımda bahse konu meseleler ve benzerleri defalarca dile getirilmiştir.  Röportaj ortamında kolay sarf edilen kimi ifadelerin filtresiz olarak yansıtılması bazı haklı tepkilere neden olmuştur. Bu anlamıyla bir “özür” borcumuz olduğu anlaşılmaktadır. Özetle, sevgili hemşerilerimizi rencide etmek gibi bir niyetimiz yoktur, olması da asla düşünülemez.’ dedi.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş