Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 20.3824
  • Demokrat Gündem DOLAR : 18.8216
  • Demokrat Gündem STERLİN : 23.2444

Yolculuk notları

15.01.2021 10:31

Her koşulda yaşamı seçin…

İnsan kanser olduğunu öğrenince, hangi yaşta olursak olalım sıkça sarıldığımız çocuk şımarıklığından sıyrılıp bir anda büyüyor. Lenf kanseri teşhisi konulduğunda ilk hissettiğim buydu. Aylarca süren kemoterapiye iyi yanıt alıp, her şeyin geride kaldığına inanırken, hastalığın iki yıl sonra geri geldiğini görünce büyümenin pek de iyi bir şey olmadığını anladım. Hayatımın son üç yılına etki eden kanseri düşününce büyümek yerine artık çocuk sevinçlerine ve umutlarına daha fazla sarıldığımı söylemeliyim.

İlk yazıya kanser hastalığı gibi ağır bir konudan başlamak herkesi biraz buruklaştırıp uzaklaştırabilir farkındayım ama yaşamımı değiştiren yeni yolculuğum buradan geçince sizinle böyle tanışmayı, kendi gerçeğimin içinden ses vermeyi, yaşadıklarımıza bir nebze sizi de ortak etmeyi diledim. Bu köşede elbette hayata dair her şeyi paylaşacağız, konuşacağız ama muhtemeldir ki ilk yazılarım insanlığın, sizlerin şifalandırıcı ellerine bıraktığım mektuplar gibi olacak. 2017 yılının Ağustos ayında, 5-6 yıldır vücuduma yayılan Foliküler Lenfoma olduğum anlaşıldı. Teşhis konulduğunda mesleğimi 20 yıldır farklı kuruluşlarda yapan ve meslek örgütlerinde görev alan aktif bir gazeteciydim. Kanser gibi sinsi bir hastalık ortaya çıktığında, bedensel ve ruhsal açıdan başka bir hayat başlıyor. Benim için de öyle oldu ve  çok sevdiğim mesleğime de ara vermek zorunda kaldım. Bir çok hasta gibi ilk şoku atlatıp ardından kabullenmeyle aylarca süren ağır kemoterapi tedavisinde bu yeni hayatla yüzleştim. Kanser, geldiği anda hastalar ve aileleri için yaşamla ölüm arasındaki o ince ayrımı sarsıcı şekilde yüze çarpıyor. O andan itibaren hastalar ve aileleri, sağlıklı bir nefes için daha bazen aylar bazen de yıllarca süren zorlu bir mücadeleye adım atıyor. Ameliyatlar, kemoterapi ya da radyoterapi gerektiren farklı tedavi süreçlerinde hastalar ve yakınları en ağır sınavlardan geçiyor. Günler ve aylar boyu tek odağımız bedensel ve psikolojik zorluklarla sağlığımıza yeniden kavuşmak oluyor. Hastalar ve yakınları, hastalığın gerilemesi ve yok edilmesi için umuda dört elle sarılır.  Kanser, sadece hastalık değil, büyük bir sarsılma, bir yandan da o ana kadar belki de böylesine zorunlu kalmadığımız güçlenme, direnç ve yeni doğan bir bebek gibi yaşama tutunma çabası. İyileşme için zorunlu ağır ilaçlar onlarca yan etkiye neden olurken, ailelerin, dostların moral desteği hastalar için dayanılan güçlü bir omuz olur. En küçük bir umut, hastayı yaşama daha çok bağlar. Kanserle mücadele, umudun, sabrın, moralin, dayanışmanın iyileştirici etkisine en çok ihtiyaç duyduğumuz zamanlardır. Tedaviye yanıt alınan fiziksel iyileşmenin ardından, zihinsel ve psikolojik açıdan dönüşümlerle hastalar ve yakınları için hayatın kanserden önce ve sonra diye ikiye ayrıldığını söylemek ise abartı olmaz. Benim için de kanserle mücadele sağlıklı bir beden ve zihni korumak için bilinç sıçraması, yeni öğretiler kazandıran hayatımı sil baştan yenilediğim başlangıç oldu. Kanser hastalıkları dünya genelinde ne yazık ki nice hayatların yok olduğu yıkıcı acılara neden olurken, hayata tutunan insanlar ise sevdikleriyle yarınları hayal edebilme umuduna daha fazla sarılıyor. Yaşam için, gelecek için umuda ihtiyacımız var.

Geçen yıl tekrarlayan Lenfoma hastalığım ile yeniden başlayan yoğun kemoterapi ve hastalığa en etkili tedavi yöntemi olması amacıyla yapılan kemik iliği nakli (kök hücre nakli) sürecini henüz bir kaç ay önce tamamladım. Pandemi, kanser hastaları yüksek risk grubunda olduğu için daha fazla korunma gerektiren bir dönem. İyileşme ve Covid19 pandemi sürecinde ben de bir çeşit karantinadayım ve insanlık için yine umuda sarılıyorum.

İzmir basınının yeni soluğu olan ve ülkemizin basın özgürlüğü mücadelesinde iz bırakacağına inandığım Demokrat Gündem, yenilikçi ve çoğulcu yayıncılığıyla çağın hastalığı kabul edilen kanserle mücadelede umuda dair ses olma imkanı verdi. Bu duyarlılığı nedeniyle tüm bu süreçlerde yanımda olan sevgili dostum ve meslektaşım Halide Demir'e bir kez daha teşekkür ederim. Sağlıklı aldığım her nefes için her gün hayata teşekkür ettiğim iyileşme yolculuğumda, hastalar ve yakınlarına mücadelelerinde küçük bir umut bile verebilmek beni daha mutlu ediyor. Toplumun artan kanser hastalıklarına daha duyarlı olması, hastaların yaşadığı bedensel, ruhsal zorluklarla empati kurması ve sağlıklı yaşamın kaybedilmeden ne kadar değerli olduğunun anlaşılmasına da umarım biz de katkı sağlayabiliriz. Kanserle mücadele eden hastalar, yakınları, iyileşmemiz için gece gündüz büyük bir özveriyi ortaya koyan sağlık çalışanları ve bizlere omuz olan tüm dostlara adadığım bu yazılar, hayatın sağlıklı, sevgi dolu, insani, erdemli, doğayla iç içe, aydınlık, umutlu, yan yana bir anının bile aslında ne kadar değerli olduğunu sizlere hatırlatacak. İsimleri buraya sığdırmak mümkün değil ama doktorum, ülkemizin ve uluslararası camianın en önemli hematoloji/onkoloji uzmanlarından Prof. Dr. Yener Koç ve ekibine sağlığımızı yeniden kazanmamız bizleri hayatta tutmak için verdikleri emekler için sonsuz teşekkür ederim. Sağlık çalışanları iyi varsınız. Bu yazıyı yazdığım sırada gazeteci meslektaşımız Sevim Gözay'ın lenf kanseri nedeniyle hayatını kaybettiği haberi geldi. Değerli meslektaşımızın vefatı ailesi gibi bizleri de derinden sarstı. Çok acı bir kayıp. Hepimizin başı sağolsun. Kanser can almaya devam ediyor ancak bize düşen kendimizden, yaşamaktan vazgeçmemek ve yine, inatla birbirimize, umuda, o çocuk sevinçlerine, yaşama sarılmak. Lütfen sağlıklı kalın ve her koşulda yaşamı seçin.

Yorum Ekle
Yorumlar (22)
Gülcan Kaplan | 20.01.2021
Seyhancığım, eline, yüreğine sağlık canım arkadaşım. Yaşama sevincini, umudunu kaybetmediğin için kendinle ne kadar gurur duysan az. Sağlık ve mutluluk hep seninle olsun. Seni çok seviyorum canım benim
Zekiye kılınç | 18.01.2021
Hep mi pozitif hep mi sıcacık... yüreğine, kalemine sağlık canım Seyhanım.Umudun hiç bitmesin tüm güzellikler seninle olsun
İlke Özkan | 18.01.2021
\"İşte kadının gücü\" diyebildiğim nadide insan; ömrün uzun, savaşçı ruhun daim, kalemin hep keskin olsun, sağlıkla...
Tuana özen | 17.01.2021
Seyhancım eline yüreğine sağlık çok güzel bir yazı olmuş. Canım iyiki varsın
Şebnem Kara | 17.01.2021
Seyhancığım, yaşama dair coşkun ve umudun hepimize güç ve ilham veriyor. Yazını okuduğumda sohbet ediyormuşuz gibi hissettim ve mutlu oldum. Takipteyim, sevgiler . :)
Mustafa Sözen | 16.01.2021
Onurlu bir kalem emekçisi olarak, her koşulda; umudun, direncin, dayanışmanın adısın, Seyhancım.
İlkin Manya | 16.01.2021
Sevgili kızım, seni tanıdığımda nasılsan,satırlarında yine aynı olduğunu gördüm.Tüm kalbimle şifaların için duacıyım..
Süheyla mutlu | 15.01.2021
Canparem hiç düşmedin ki bak yine kalktın diyeyim. Hep sevgi dolu hep pozitif karşıladın gelen hastalık bile olsa. Hapşırdın geçti canımın içi. Yolun açık kalemin keskin olsun canımmm
Nihal Hamamcı | 15.01.2021
Seyhanım çok güzel bir yazı olmuş pozitif enerjin hiç bitmesin iyiki varsın seni çok seviyoruz canım
Nihal Hamamcı | 15.01.2021
Seyhanım çok güzel bir yazı olmuş pozitif enerjin hiç bitmesin iyiki varsın seni seviyoruz canım
Seyhan Kurtman | 15.01.2021
Herkese çok teşekkür ederim. Güç verdiniz. Benim de isteğim gücümüzü ve sesimizi şifa bekleyen tüm hastalara ulaştırmak. İyi ki varsınız. Varolun. Sağlık ve şifa diliyorum.
Muruvet Toraman | 15.01.2021
Kaleminiz hic susmasin yureginize saglik acilar paylastikca azalir sevgiler paylastikca cogalir yalniz degilsiniz sevgiyle kalin ...
Engin Korkmaz | 15.01.2021
Kalemine, yüreğine sağlık Seyhancım
Emine yurdakul | 15.01.2021
Çok güzel olmuş sen çok muhteşem bir insansın, her güzellikler seni bulsun.
Dilek Doyuran | 15.01.2021
Canım kızım güçlü ve hayata pozif bakışın beni hep gururlandırdı, hep iyi ol hep mutlu ol sağlıkla sevgiliyle kal
Ufuk Kırabalı | 15.01.2021
Yüreğine sağlık. Yaşamının bu yeni döneminde tüm güzellikler seninle olsun.
Gökçe Yetkin | 15.01.2021
Eline, kalemine, yüreğine sağlık Seyhan. Çok güzel bir yazı olmuş. Her şeyin üstesinden emekle, dayanışmayla, direnişle geldiğimiz gibi bunun da geleceğiz. Biz hep yaşamı seçeceğiz. Biriciksin.
Ali Aydınlı | 15.01.2021
Çok güzel bir yazı olmuş seyhan inanıyorum ki sağlıklı yıllar yeniden gelecek
yasemin keçeci | 15.01.2021
harika bi yazı olmuş canım yüreğine kalemine sağlık iyiki varsın
Pınar Merinç | 15.01.2021
Kalemine sağlık Seyhancım. Umarım yazdıkların diğer hastalara şifa olur.
Bünyamin Tokmak | 15.01.2021
Harika bir yazı. Eline sağlık Seyhancım. Geçmiş olsun.
Yaşar Tarakçı | 15.01.2021
Yaşamı seçmek, umudunu hiç kaybetmemek.ne güzel bir yazı.Eline sağlık seyhan