Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 20.3824
  • Demokrat Gündem DOLAR : 18.8216
  • Demokrat Gündem STERLİN : 23.2444

SİYASİLER VE KONFETİLER

27.09.2022 12:51

Gazetemizi temsilen, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iki önemli yatırımından biri olan ve sürdürülebilir kent hedefiyle ambalaj atıklarını ayrıştırmak için İzDoğa tarafından Konak’ta kurulan İzDönüşüm tesisinin açılış törenine katıldım.

Siyasiler, proje hakkında sohbet ediyor, basın mensupları konuşma yapacak isimlerin kürsüye çıkmasını bekliyordu. Nihayet açılış konuşmasıyla, tören başladı. Konuşma yapacak isimler kürsüde söz almadan önce katılımcılara bir video gösteriminin yapılacağı belirtildi.

Video başlar başlamaz, insan faaliyetlerinin neden olduğu kirliliğe vurgu yapılacağı ve projenin gerekçelerinin nitelendirileceği anlaşılıyor, aşırı tüketim sonucu ortaya çıkan ambalaj atıklarının ekosistemin çeşitli unsurlarında gözlenen olumsuz etkileri vurgulanıyordu.

Temiz ve güvenli suya erişimin zorlaşması, denizlerin canlılar için giderek daha az yaşanabilir hale gelmesi gibi örnekler üzerinden ilerleyen video, İzDönüşüm tesisinin açılış amaçlarına ve temiz bir çevre için sağlayacağı katkılara da göndermede bulunuyordu.

KEMAL BEY'İN GENÇLERİ VE SOSYAL GÜVENCESİZ KAĞIT TOPLAYICILARI ÖNCELEMESİ ÖNEMLİ

Video gösteriminin ardından CHP Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaptığı konuşma önemli ve dikkat çekiciydi. Kılıdaroğlu'nun gençlerle ilgili, “Benim umudum da sizlersiniz. Hiç meraklanmayın. Türkiye’yi çağdaş uygarlığa beraber taşıyacağız. Bu ülkede gençler özgürce düşüncelerini ifade edebilmeli, işsiz kalmamalı, umutsuzluğa kapılmamalı, geleceklerini yurtdışında değil Türkiye’de aramalı. Sizin bütün hayalleriniz benim hedefim olacaktır. Gerçekleştireceğiz” açıklamasının gençler için de önemli olduğu kanısındayım.

BAŞKAN SOYER'İN KAĞIT TOPLAYICILARI İSTİHDAM ETMESİ ALKIŞI HAK EDİYOR 

CHP Liderinin sadece bir tesis açılışı olarak görmemesi, sosyal güvencesiz olarak saatlerce çalışmak zorunda kalan kağıt toplayıcılarının sorunlarına değinmesi de bence bir kenara not alınmalı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer'in bu tesiste çalışanları sokakta geri dönüşümde kullanılacak malzemeleri toplayanlar arasından seçmesi ve onları burada istihdam etmesi ise alkışı hak ediyor.

Açılış programı, amaçlar, gerekçeler, kazanımlara dair yapılan konuşmalarla sürüyor, katılımcılar konuşmacıları ve kendilerine anlatılan projeyi büyük bir ilgiyle alkışlıyordu. Sıra açılışı temsilen butona basma seremonisine geldiğinde, bütün muhabirler gibi ben de siyasilerin sahneye yerleştirilen butonlara basma anını fotoğraflamak için beklemeye başladım. Az sonra karşı karşıya kalacağım ve kayıt altına alacağım görüntüden habersiz bekliyordum.

Siyasilerin butona basmasıyla konfetilerin patlatılması bir oldu.

Herkes alkışlar eşliğinde tesisin açılışını kutlarken, ben karşı karşıya kaldığım görüntünün açığa çıkardığı çelişkiyi anlamlandırmaya çalışıyordum. Bir geri dönüşüm tesisinin açılışında değil miydik? Amaç, sahnede yapılan konuşmalarda da belirtildiği gibi atıkların geri kazanılmasını sağlamak, ambalajların neden olduğu çevre kirliliğini azaltmak, değil miydi?

Ama şimdi…Parlak renkleriyle göz alan konfetiler etrafta uçuşuyor, sahnenin üzerini örtmek üzere yavaşça yere süzülüyordu. Sahneden inenler, arkalarında az önce havada uçuşan konfetilerin neden olduğu kirliliği bırakmıştı.

 Konfetinin parlak ambalajının yanı sıra açılışta  kullanıldığına şahit olduğum karton bardaklar da geri dönüştürülemiyordu.

BUTONA BASMAK, KURDELAYI KESMEK DE YETERLİ 

Birkaç dakika önce etrafa yayılan bu konfetiler, faaliyete geçecek geri dönüşüm tesisinde bile geri dönüştürülemeyecek bir malzemeden yapılmıştı. Bulundukları alandan toplansalar bile geri dönüştürülemeyecekler, varlıkları yeryüzüne kirlilikten başka bir şey getirmeyecekti. Siyasilerin bu ayrıntıyı bilmediği, farkındalığı olmadığı ortada. Ama en azından organizasyonu yapanlar bunlara dikkat etse diyorum... Kağıt bardaklarla içecek ikramı yapılması, konfeti de patlatılmayıverilsin. Butona basıp kurdeleyi kesmek de aynı heyecanı yaşatır diyorum.

Şimdi düşünüyorum da, o konfetiler, bir akşam rüzgarıyla oradan oraya taşınarak açılış töreninde izlediğimiz videoda ağıt yakılan denizlere ulaşmış mıdır acaba? (DEMOKRAT GÜNDEM GAZETESİ MUHABİRİ MELİSA GÖNEN)

 

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş