Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 20.6839
  • Demokrat Gündem DOLAR : 19.1183
  • Demokrat Gündem STERLİN : 23.5706
r-227

DEPREM VE UZAKTAN EĞİTİM ÜSTÜNE

13.02.2023 14:10

6 şubat saat 04:17’de merkez üstü Kahramanmaraş olan 7.7 şiddetinde bir deprem oldu. Bu depremi Elbistan merkezli 7.6 şiddetindeki deprem izledi. Depremlerin etkisini şiddetleri kadar yüzeye yakınlığı ve süresi de belirler. Bu iki parametre açısından da yaşadığımız depremler çok şiddetliydi. 

Eğitimle depremin ne ilgisi var diyeceksiniz. 

Bu depremde iki yer “Hayatta en hakiki yol gösterici bilimdir, fendir.” diyen Başöğretmenimizi yine, yeniden haklı çıkarıyordu. Birinci depremin en çok zarar verdiği Hatay’da hiçbir binanın yıkılmadığı Erzin ilçesi. Yani binalar bilim insanlarının önerdiği yerlere, onların önerdiği kat yüksekliğinde, onların önerdiği standartlarda yapılırsa yıkılmıyor. İkincisi ise Kahramanmaraş’ta bulunan, depremde tek bir camı bile çatlamadan, sapa sağlam ayakta duran İnşaat Mühendisleri Odası binası. Aynı depremi, aynı süre boyunca yaşamış ve hiçbir hasar almamıştı. Yani depremde ‘bir kader planı’ yoktur. ‘Bu ölen insanlar aynı zamanda Mars’ta da olsalardı’ ölmezlerdi. 

Depremden kurtarma çalışmalarında dünyadan gelen ekipler oldu. Onların kullandığı birçok yeni tekniği gördük, öğrendik. Teknolojik gelişmeye giden yol bilimle, bilim eğitimle olur. 

Depremde somut olarak gördük ki bilim, eğitimin yolu 'yaşam'ın yoludur. Dünyada bilim, teknoloji böyle koşar adım ilerlerken üniversiteleri uzaktan eğitime döndürmek akıl almaz bir karardır. Depremzedeler kamu misafirhanelerine, dinlenme tesislerine, şu an neredeyse tamamı boş olan otellere yerleştirilebilir. Covid nedeniyle neredeyse iki yıl uzaktan eğitim yapılmıştı. Bir yıl kadar yüz yüze eğitimden sonra yeniden uzaktan eğitime dönmenin; diğer seçenekler varken, mantıkla açıklanabilir bir yanı yoktur. . Eğitim aynı zamanda akrandan öğrenmedir. Zaman zaman deneyler yapmaktır. Dört yıllık üniversite eğitiminin neredeyse 2.5 yılını uzaktan almış üniversite mezunu gençlerin meslek hayatlarında karşılaşabilecekleri yoksunlukları hepimiz düşünebiliriz. 

Eğitimin, bilimin 'yaşam' olduğu gerçeğinin suratımıza şamar gibi vurduğu bu günlerde ivedilikle bu karardan geri dönülmelidir.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş