İzmir’de kurulan ve bütünleşik afet yönetimi üzerine faaliyet gösteren İZ-AFED (İzmir Afet Bilinci Çevre ve İklim Farkındalığı Derneği), İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerini afetlere ve ikincil afetlere karşı işbirliğine çağırdı.
Dernek, afet ve acil durum yönetim planlarını her ilçenin öznel koşullarına ve muhtemel risklerine göre güncelleyerek, yerel yönetimlerle birlikte çalışmayı ve kentin afetlere karşı kırılganlığını azaltmayı hedefliyor.
İZ-AFED bünyesinde farklı branşlardan uzman ve mühendislerin yer aldığı “Afet Yönetimi Plan ve Proje Ekibi” tarafından, İzmir için çeşitli ölçeklerde afet ve acil durum yönetim planları hazırlandı.
Dernek yetkilileri, bu planların yerel yönetimlerle işbirliği yapılarak uygulanmasının önemine vurgu yapıyor. Yapısal ve yapısal olmayan risklere karşı alınacak önlemlerle afetlerden sonra yaşanacak olumsuzlukların önüne geçilmesi amaçlanıyor.
İZ-AFED, afet yönetiminin risk yönetimi, kriz yönetimi ve müdahale kapasitesi gibi çok yönlü, çok paydaşlı ve çok meslekli bir alan olduğuna dikkat çekti.
Dernek, yaklaşık 20 mühendis, 10 iş güvenliği uzmanı, sivil savunma uzmanları, avukatlar, öğretmenler ve sağlıkçılardan oluşan geniş kadrosuyla afet bilinci, yangın, ilkyardım, tehlikeli maddeler, asbest, atık yönetimi, çevre bilinci ve iklim farkındalığı gibi konularda eğitimler veriyor.
Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek afet bilincini anlatan bir tiyatro ekibi ve oyun hazırlayan İZ-AFED, sanatı kullanarak halkı bilinçlendirmeyi amaçlıyor. “HAZIR MIYIZ?” adlı 20 dakikalık mizahi oyun, tiyatral anlatımla izleyicilere afet bilgisi öğretiyor.
İZ-AFED, İzmir için hazırladığı “İBB Bütünleşik Afet Yönetimi Plan ve Projesi”ni İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e sunamadığını belirterek, İzmir’in önemli zaman kaybettiği vurgulandı.
İZ-AFED, belediyelerin afet yönetiminde ve afet risklerini azaltmada kritik bir rol oynadığını belirterek, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerinin bu önemi bir kez daha ortaya koyduğunu hatırlatıyor. Dernek, belediyelerin 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 53. maddesinde belirtilen görev ve sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğinin altı çizildi.
Afet yönetiminin bilimsel, gerçekçi ve uygulanabilir planlarla mümkün olduğunu belirten İZ-AFED, çevre ve halk sağlığını tehdit eden ikincil afetlere de dikkat çekiyor. Kanserojen asbestin ve hava kirliliğinin tetiklediği iklim krizinin önemli sağlık sorunları oluşturduğunu ifade ediyor. Dernek, afet yönetimini ekoloji mücadelesi ile bir bütün olarak ele alıyor.
İZ-AFED yetkilileri, İzmir için il, ilçe, mahalle ve bina ölçeğinde afet ve acil durum yönetim planları hazırladıklarını ve bu planların hibe destekli projelere dönüştürülebileceğini belirtti. Bu sayede belediyelerin ekonomik kaynak sağlamadan afetlere karşı pek çok önlem alabileceği vurgulandı.
İlginizi çekebilir: İzmir’de genç perspektifiyle e-çalıştay düzenlendi
GÜNDEM
22 Temmuz 2024DÜNYA
22 Temmuz 2024GÜNDEM
22 Temmuz 2024EKONOMİ
22 Temmuz 2024EKONOMİ
22 Temmuz 2024EGE
22 Temmuz 2024GÜNDEM
22 Temmuz 2024
[…] İlginizi çekebilir: İZ-AFED’den büyükşehir ve yerel yönetimlere afetlere karşı işbirliği çağrısı […]