İzmir Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı olağan meclis toplantısının ikinci birleşimi, Başkan Vekili Altan İnanç’ın başkanlığında gerçekleştirildi. İnanç, birinci birleşimde önergelerin tek tek okunması nedeniyle meclisin tamamlanamadığını belirterek, “Meclisimize bir kere daha süreyi de dikkate alarak sayı numaralarıyla görüşülmenin bir kere daha düşünülmesini rica ediyorum” dedi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın ‘gündem dışı’ konuşmalarda canlı yayını kapatma kararını hatırlatan AK Parti Meclis Üyesi Nail Kocabaş, “Bu konuyla ilgili Cemil Başkanın kararından dolayı bu uygulamaya devam edeceğimizi söylemiştik. Biz yine okunarak devam etmesini istiyoruz” dedi.
Başkan Vekili Altan İnanç, “Bugün de gündemi okuyarak oylayacağız. Ancak konuyu bir kere daha değerlendirmek adına grup yöneticilerinden konuyu bir kere daha gündemlerine alarak kendi aralarında müzakere etmelerini ve bir sonraki mecliste üzerinde uzlaşılmış olarak katılırsak memnun oluruz” ifadelerini kullandı.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, yapımı devam eden “Zübeyde Hanım Mahallesi Taziye Evi ve Kütüphane Yapılması İşi” ihalesinin %50’sini karşılamak için meclis üyelerinden onay istedi. Önerge, Cumhur İttifakı’nın ret oylarına rağmen meclisten onaylanarak geçti. AK Parti Meclis Üyesi Adem Öztürk, Karşıyaka’ya verilen ‘özel’ desteğe tepki gösterdi ve diğer belediyelerin mali durumunu hatırlattı.
Altan İnanç, “Belediye Başkanımız Tugay’ın Karşıyaka’dayken yürüttüğü çalışmalar takdir edildi. Cemil Başkanın Karşıyaka’daki uygulamalarını meclis gündemine taşırsanız hem süreç anlamında hem de siyasi anlamda katkı sağlanmaz” dedi.
CHP Grup Başkan Vekili Zafer Levent Yıldır, “Başka belediyelerle ilgili Büyükşehir’in neler yapabileceği ayrı bir konu. Biz her konuya çözümcül bakış açısıyla bakıyoruz, elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. 25 yıllık Konak Belediyesine tahsis ettiğimiz kreşe de mi suçluluk psikolojisi diyeceksiniz” dedi.
AK Parti Grup Başkan Vekili Hakan Yıldız ise, “Karşıyaka Belediyesi’nden yer satın almaya oy birliği yapmıştık. Bu önerge, Karşıyaka’daki mali sorunların kapatılma çabasıdır. Biz nereye kadar Karşıyaka’nın sorunlarını kapatmak için İzBB kaynakları kullanacağız?” dedi.
CHP’li Yıldır ise, “Her ilçe ile ilgileniyoruz. Ayrım yaptığımız doğru değil. Büyükşehir ilçeler arasında ayrım yapmadan çalışacaktır” dedi.
AK Parti grubunun ‘Körfez Daire Başkanlığı kurulsun’ önergesi, CHP grubu tarafından kabul edilmedi. AK Partili Meclis Üyesi Uğur İnan Atmaca, “Bizim önergeyi verme maksadımız, şube müdürlükleri düzeyinde gerçekleştirilen çalışmaların çözüme yönelik bir katkı sağlamadığını görüyoruz” dedi.
CHP Meclis Üyesi Saadet Çağlın, “Önergede Körfez tamamen İZSU ile özdeşleştirilmiş. Körfez ile ilgili daha özgün kaynaklardan çok daha nitelikli önerge hazırlanabilirdi” dedi.
AK Partili Atmaca ise, “Biz iyi niyetle bir çalışma yapıyoruz. Bu sorunun çözümü noktasında bir irade koyuyoruz” dedi.
İlgili maddede, İzBB ve İZBETON A.Ş. arasında imzalanan protokoller kapsamında İZBETON’un altyapı sorunlarına odaklanması için bazı inşaat işlerinin Ege Şehir Planlama A.Ş.’ye devredildiği belirtildi.
Kentsel Dönüşüm Alanlarında taahhüt edilen bağımsız birimlerin yapımı için imzalanan 4 protokolün Ege Şehir Planlama A.Ş.’ye devredilmesi talep edildi ve oybirliği ile uygun bulundu.
GÜNDEM
17 Temmuz 2024DÜNYA
17 Temmuz 2024GÜNDEM
17 Temmuz 2024EKONOMİ
17 Temmuz 2024EKONOMİ
17 Temmuz 2024EGE
17 Temmuz 2024GÜNDEM
17 Temmuz 2024