DOLAR 32,8876 0.19%
EURO 35,3089 0.46%
ALTIN 2.458,860,35
BITCOIN 2016545-4,53%
İzmir
30°

AÇIK

üst menü altı
AB’den vize retleriyle ilgili flaş açıklama!

AB’den vize retleriyle ilgili flaş açıklama!

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye'den AB ülkelerine vize başvurusu yapanların randevu almakta yaşadıkları zorluk ve yüksek ret oranları ile ilgili konuştu.

ABONE OL
21 Haziran 2023 16:41
AB’den vize retleriyle ilgili flaş açıklama!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye’den AB ülkelerine vize başvurusu yaparken yaşanan zorluklar ve yüksek ret oranları hakkında konuştu.

Meyer-Landrut, vize başvurularının her birinin ilgili üye devletlerin yönlendirdiği makamlar tarafından değerlendirildiğini ve Türkiye’ye yönelik herhangi bir politika veya kısıtlama olmadığını belirtti.

Ayrıca son bir yıl içinde toplu verilere dayanarak başvuru sayısının yüksek olduğu önceki yıllara göre reddedilen başvuruların azaldığını gözlemlediklerini söyledi.

Büyükelçi, Türkiye’nin dünya genelinde en fazla Schengen vizesi başvurusu yapan ülke konumunda olduğunu ve bu yıl başvurularda ilave bir artış olduğunu, ancak şu anda vize başvurularında herhangi bir anormallik görmediğini ifade etti.

“GELİN BUNU DEĞİŞTİRELİM”

Meyer-Landrut, Avrupa Hareketlilik Haftası’nın bir farkındalık haftası olduğunu belirterek, “Yurttaşlar, belediyeler, hükümetler, hepimiz şehirlerde daha sağlıklı seyahat etme seçeneklerine sahip olmak için emisyonları azaltmaya yönelik davranışlarımızı değiştirmek için katkı sunmalıyız. Sonuçta bunun hepimize geri dönüşü olacaktır. Herkes daha az trafik sıkışıklığı, daha temiz hava, daha az kaza ve elbette iklim değişikliği üzerinde daha az etkiden yararlanacaktır. Gelin bunu birlikte değiştirelim ve hep beraber katkıda bulunalım” mesajını verdi.

“HERHANGİ BİR KISITLAMA YOK”

Yeni dönemde Türkiye-AB ilişkilerine dair Meyer-Landrut, “Seçimlerden ve yeni hükümetin kurulmasının ardından, siyasi aktörlerin bir araya gelerek AB-Türkiye ilişkilerini geliştirmek için hangi perspektiflerin mümkün olduğunu görmeleri gereken bir yeniden angajman anı olacaktır” dedi.

Meyer-Landrut, Türkiye’den AB ülkelerine vize başvurusu yapanların randevu almakta yaşadıkları zorluk ve yüksek ret oranları ile ilgili ise şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye’ye yönelik vize konusunda herhangi bir politika ya da belirli bir kısıtlayıcı uygulama bulunmamaktadır. Her bir başvuru, ilgili üye devletler tarafından yönlendirildiği makamlar tarafından esasına göre değerlendirilmektedir. Elimizde toplu verilerin bulunduğu son bir yıl içerisinde, başvuru sayısının yüksek olduğu önceki yıllara kıyasla reddedilen başvuru sayısının azaldığını gördük. Türkiye tüm dünyada en fazla Schengen vizesi başvurusu yapan ülke konumundaydı. Bu yıl başvurularda ilave bir artış görüyoruz ve şu an için vize başvurularında bir anormallik göremiyorum. Reddedilen başvurulara ilişkin toplu verilere sahip değiliz. Ancak elimdeki verilere göre geçen yıla göre bir farklılık görmüyorum.”

(Kaynak: ANKA)

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP