DOLAR 32,8667 0.04%
EURO 35,6479 -0.12%
ALTIN 2.549,750,19
BITCOIN 2182264-0,73%
İzmir
32°

AZ BULUTLU

üst menü altı
Abdullah Gül’den ‘Kürt meselesi’ açıklaması: Çözebilseydik ülkeye aidiyeti pekiştirirdik

Abdullah Gül’den ‘Kürt meselesi’ açıklaması: Çözebilseydik ülkeye aidiyeti pekiştirirdik

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Kürt meselesinin çözümünü gerçekleştirebilseydik, bütün vatandaşlarımızın ülkeye aidiyet ve sadakatini pekiştirirdik" dedi.

ABONE OL
15 Ekim 2023 12:12
Abdullah Gül’den ‘Kürt meselesi’ açıklaması: Çözebilseydik ülkeye aidiyeti pekiştirirdik
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Adnan Menderes Üniversitesi (AGÜ) tarafından düzenlenen ‘Cumhuriyetin Yüzüncü Yılı’ etkinliğinde önemli açıklamalarda bulundu. Gül, özellikle Kürt meselesine ve yeni anayasa taleplerine vurgu yaptı.

Gül’ün konuşmasında Kürt meselesine dair sözleri büyük dikkat çekti. Gül, “Mustafa Kemal Paşa’nın daha 1923’lerde İzmit konuşmasında dikkati çektiği Kürt meselesinin, büyük bir özgüven içinde daha kapsamlı demokratik ve temel hak ve özgürlükler çerçevesinde çözümünü gerçekleştirebilseydik, bütün vatandaşlarımızın ülkeye aidiyet ve sadakatini pekiştirir ve meselenin bölgesel boyutlara varmasını, böylece uluslararası güçlerin oyunu haline gelmesini engelleyebilirdik” ifadelerini kullandı.

TEZKERENİN REDDİNİ HATIRLATTI

Gül, 2002 yılında AK Parti hükümetinin kurulduğu döneme de değinerek, bu dönemin Türkiye için büyük bir fırsat olduğunu ve demokratik, hukukun üstünlüğünü esas alan bir hükümet programının benimsendiğini söyledi. Ayrıca, çevre ülkelerle iyi ilişkiler kurmayı ve ekonomik işbirliği oluşturmayı hedeflediklerini belirtti. Bu nedenle, bölgesel askeri müdahalelere karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. 3 Mart tezkeresinin Meclis’ten geçmemesinin, Türkiye’nin Irak savaşının bir parçası olmak istemediği mesajını dünya kamuoyuna ilettiğini ifade etti.

YENİ ANAYASA MESAJI

Gül ayrıca, yeni anayasa taleplerini de gündeme getirerek, “Türkiye’ye yakışan, yeni yüzyıla modern, demokratik devlet anlayışını ruhunda ve lafzında taşıyan, yeni bir Anayasa ile girmektir. Mevcut Anayasa, farklı zamanlarda yapılan birçok değişikliklerden sonra kendi içerisinde tutarsızlıklar ve noksanlıklar içeriyor. Bu durumda, yeni bir Anayasaya ihtiyaç duyulduğu aşikâr” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP