DOLAR 32,1790 0.14%
EURO 35,0344 0.16%
ALTIN 2.424,25-0,20
BITCOIN 2179126-1,26%
İzmir
22°

AÇIK

üst menü altı
Açığa alınan Başkan Kayalar: “Beraat edeceğime inanıyorum, bu suçu işlemedim”

Açığa alınan Başkan Kayalar: “Beraat edeceğime inanıyorum, bu suçu işlemedim”

ABONE OL
7 Temmuz 2023 17:48
Açığa alınan Başkan Kayalar: “Beraat edeceğime inanıyorum, bu suçu işlemedim”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rüşvet ve yolsuzluk iddiasıyla görevinden uzaklaştırılan Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar’ın İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alınma kararının iptali için açılan davanın duruşması bugün İzmir 7. İdare Mahkemesi’nde görüldü.

Mustafa Kayalar’ın avukatlık görevini yürüten Murat Aydın, duruşmada Kayalar’ın açığa alınma kararının iptalini talep etti.

KAYALAR’IN AÇIĞA ALINMA KARARI 2 AY DAHA UZATILDI

Avukat Aydın, duruşma sonrası Kayalar’ın açığa alınma kararının 2 ay daha uzatıldığını söyledi. Aydın, yaptığı açıklamada “Olayın özeti şu; otel inşaatıyla ilgili 2021 yılında belediyeye ihbar gelir. Mart ayında imara aykırılıklarla ilgili belediye işlem başlatır. Pandemi dönemi olduğu için gecikmeler söz konusu oldu her yerde… Altı ay sonra mühürleme yapılır ve 8 milyonun üzerinde idari para cezası kesilerek, yıkım kararı verilir. Savcılığın iddiası; belediye mart ayından eylül ayına kadar işlemi bilerek yapmamış, geciktirmiş olduğu, bunun karşılığında da Kayalar’ın kayınpederinin villa almasıdır. Bu villanın alımının otel inşaatıyla bir ilgisi yok, 1 yıl önce alınmış. Bu villanın satışıyla ilgili bir usulsüzlük olmadığını ispatladık. Başkanın mal varlığında artış olup olmadığına ilişkin bilirkişiye gidildi. Normal olduğu ortaya çıktı. İki yıl soruşturma sürdü ve sonra ağır ceza mahkemesinde duruşma oldu. Mahkeme adli kontrol kararını kaldırdı. Dolayısıyla açığa alma kararına gerekçe olan adli kontrol şartı ortadan kalktı” ifadelerine yer verdi.

“BAŞKAN, HALKIN OYLARIYLA SEÇİLMİŞ BİR BAŞKANDIR”

Avukat Aydın, kararın hukuka aykırı olduğunu belirterek, “Kimseye suçluluğu ispat edilinceye kadar suçlu muamelesi yapılamaz. Başkan, halkın oylarıyla seçilmiş bir başkandır. Görev yapamaz hale getirilmiştir. Bu görevden uzaklaştırmada kamu yararı var mıdır? Biz görevden uzak tutulmanın hukuka aykırı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

kayalar

İlginizi çekebilir: Hakim karşısına çıkan eski Başkan Kayalar: “Yapılması gereken her şeyi yaptık”

BAKANLIKTAN DAVANIN REDDİ TALEBİ

İçişleri Bakanlığı Avukatı ise, davanın reddini talep etti. Avukat Aydın da farklı illerde hakkında dava açılan belediye başkanlarının görevde olduğuna dikkat çekerek, “Hakkında soruşturma ve kovuşturma açılan her belediye başkanı açıkta değil. Bakanlık bize yargı süreci bitene kadar göreve iade etmeyeceğini söylesin biz de sürekli bir buraya gelmeyelim. Bakanlığın bize görevde kalmasının sakıncalarının ne olduğunu anlatması gerekir. Dolayısıyla Bakanlığın kararı yasaya aykırıdır” dedi.

“BİZ OYLARLA SEÇİLDİK, ÜLKEMİZ İÇİN ÇALIŞTIK”

Kayalar ise söz konusu suçları işlemediğini belirterek, “Bugün 1 yıl 1 gün oldu. Biz oylarla seçildik, ilçemiz için çalıştık. Bir yıldır görevden uzağız. Başkanvekilimizin yönetmesi yetmiyor, başkanın olması çok farklı. Şu anda da herkes beni arıyor, telefonum susmuyor. İnsanlar başkanı görmek istiyor. Beraat edeceğime inanıyorum, bu suçu işlemedim. Bir senedir Menderes boş, görevime iademi istiyorum” dedi.

Kayalar’dan seçim sonrası mesajı: ‘Kazanan Mendereslilerin iradesi’

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP