DOLAR 32,8726 0.06%
EURO 35,6638 -0.08%
ALTIN 2.546,510,07
BITCOIN 2185980-0,86%
İzmir
32°

AZ BULUTLU

üst menü altı
Mahkeme AK Partili Hızal’ın o itiraz başvurusunu reddetti: Meclis karar yeter sayısını yargıya taşımıştı

Mahkeme AK Partili Hızal’ın o itiraz başvurusunu reddetti: Meclis karar yeter sayısını yargıya taşımıştı

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İZBB) Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Grup Başkanvekili Avukat Özgür Hızal’ın Eylül 2022’de gerçekleşen İZBB Meclis Toplantısını mahkemeye taşımıştı. Hızal, meclisin yeterli çoğunluk olmadan toplandığı ve karar yeter sayısının bulunmadığı, bu nedenle kararların iptal edilmesi gerektiği şeklindeki itirazı mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

ABONE OL
5 Temmuz 2023 17:02
Mahkeme AK Partili Hızal’ın o itiraz başvurusunu reddetti: Meclis karar yeter sayısını yargıya taşımıştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DEMOKRAT GÜNDEM-SİNEM ÖZER-İzmir Büyükşehir Belediyesi (İZBB) Meclisinde 16 Eylül 2022’de AK Parti ve CHP arasında yaşanan ‘karar yeter sayısı sağlanmadığı’ tartışması AK Parti İZBB Grup Başkanvekili Özgür Hızal tarafından yargıya taşınmıştı.

AK Partili Özgür Hızal, karar yeter sayısına itiraz ettikleri halde alınan tüm kararların usul yönünden hukuka aykırı olduğunu ileri sürerek o tarihteki meclis ve alınan kararların iptali yönünde mahkemeye başvurmuştu.

İzmir 7’inci İdare Mahkemesi, o taleple ilgili kararını verdi.

Mahkeme heyeti, ‘mecliste karar yeter sayısının bulunduğunun açık olduğu’nu belirterek, AK Partili Özgür Hızal’ın açtığı davanın reddine karar verdi.

HUKUKA AYKIRILIK YOK

Mahkeme heyeti, meclis kararlarında şekli olarak hukuka aykırı bir yön olmadığını şu şekilde açıkladı: “Uyuşmazlıkta, izmir Büyükşehir Belediye Meclisi üye sayısının 176 olduğu, dolayısıyla karar yeter sayısının 44’ten az olamayacağı aç olup, dosya kapsamında yer alan toplantısı tutanaklarından meclis toplantısı devam etmekte iken talep üzerine gerçekleştirilen sayım neticesinde o an itibariyle mecliste bulunan üye sayısının 48 olduğu anlaşılmakla, dava konusu meclis kararlarında şekli olarak hukuka aykırı bir yön bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır.”

ak parti

ÜYE TAM SAYISININ DÖRTTE BİRİNDEN AZ OLMAYAN ÜYEYLE YAPILABİLİR

Kararda, …”Meclisin toplanması için gerekli çoğunluğun sağlanamaması veya görüşmeler sırasında başkan veya üyelerden birinin talebi üzerine yapılacak yoklamada karar yeter sayısının bulunmadığının anlaşılması durumunda, meclis başkanı gün ve saatini tayin ederek, en geç 3 gün içinde toplanmak üzere meclisi tatil eder, bu toplantının gün üve saati üyelere bildirilir ve gündemin duyurulmasında usullere ilan edilir. Gelecek toplantı üye tam sayısının dörtte birinden az olmayan üyeyle yapılabilir’ denildi.

NE OLMUŞTU?

İZBB Olağan Meclis toplantısı Başkan Vekili Mustafa Özuslu başkanlığında 16 Eylül 2022 tarihinde toplanmıştı. Mecliste AK Parti ve CHP’li meclis üyeleri arasında yeter karar sayısı’ tartışması’ olmuştu.

Başkanvekili Mustafa Özuslu, tartışmanın ardından meclise bir saat kadar ara vermek durumunda kalmış, aranın ardından meclis yeniden toplanmıştı.

ÖZUSLU ARANIN ARDINDAN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Özuslu, “Bileşim devam ederken Boztepe karar yeter sayısı istemişti, ben de oturuma 1 saat ara verdim. Sayın Hüsnü Boztepe karar yeter sayısını tekrar istiyorsa imza föyünü sayacağım ve karar yeter sayımız var mı diye bakacağız” açıklamasını yapmıştı.

HIZAL ARADAN ÖNCE KARAR YETER SAYISININ 44 OLDUĞUNU İDDİA ETTİ

Bunun üzerine AK Parti Grup Başkanvekili Avukat Özgür Hızal, meclise ara verilmeden önce karar yeter sayısının 44 olduğunu, artı bir karar yeter sayısı yetmediği için Özuslu’nun toplantıya ara verdiğini iddia etti.

ÖZUSLU SALONDA 48 KİŞİ OLDUĞUNU AÇIKLAMIŞTI

Bu iddia üzerine Başkanvekili Mustafa Özuslu ise, “Ben yeter karar sayısı için sayım yapmadım. Hemen oturuma ara verdim. 48 kişi saydım salonda” ifadelerini kullanmıştı.

HIZAL: KARAR YETER SAYISI 45 İDİ

AK Partili Özgür Hızal konuya dair yeniden söz alarak, “Karar yeter sayısı 45’ti, karar yeter sayısı olmadığından karar alınamadı. Karar yeter sayısının olmadığının  anlaşılmasından dolayı siz meclisi tatil ettiniz. 1 saat ara verdiğinizi söylüyorsunuz ama meclis tatil edildi” iddiasında bulunmuştu.

KÖKKILINÇ NE DEMİŞTİ?

CHP Grup Başkanvekili Nilay Kökkılınç ise, “Sayın Hızal mecliste 48 kişi olduğunu ara verilmeden önce söyledi, kayıtlara geçti. Tutanaklarda var. Karar yeter sayısı vardı ama Başkan Vekili yetkisini kullanarak 1 saat meclise ara verdi. Tekrar imza föyü döndü ve 63 imza olduğu ortaya çıktı” şeklinde açıklama yapmıştı.

Bu haber dikkatinizi çekebilir: Yeni vergi kararlarının ardından borsada hızlı düşüş

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP