DOLAR 20,9051 0.47%
EURO 22,4273 -0.42%
ALTIN 1.311,51-0,80
BITCOIN 5661840,94%
İzmir
20°

HAFİF YAĞMUR

AK Partili Bekle'den Büyükşehir’e: “Romanların haklarını…”

AK Partili Bekle'den Büyükşehir’e: “Romanların haklarını…”

ABONE OL
19 Aralık 2020 15:13
AK Partili Bekle'den Büyükşehir’e: “Romanların haklarını…”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti İzmir Milletvekili ve Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı Cemal Bekle; meclisteki bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Ege Mahallesi’nde başlattığı kentsel dönüşüm projesine gönderme yaparak çağrıda bulundu. Bekle, yaptığı konuşmada; “ Romanlar olarak bizler bu milletin asli unsurlarıyız. Her türlü ayrımcılığı ve bölücülüğü lanetliyoruz. CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm adı altında Romanlara karşı uyguladığı ayrımcılığında farkındayız ve takipçisiyiz. Ege Mahallesi, Kuruçay, Tepecik, İkiçeşmelik; kısaca İzmir’de ve Türkiye’de hiçbir Roman Mahallesi sahipsiz değildir. Roman hemşerilerimizin çadırlarını mühürleyen bu anlayış, şimdi de Roman Mahallerimizi rant kapısına çevirmeye yelteniyor. Buna müsaade etmeyiz.” ifadelerini kullandı.

AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle, daha sonra bu konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Romanların yaşam alanı olan Ege Mahellesi’nde başlattığı dönüşüm projesinin

“Bir ötekileştirme, hak yeme ve rant projesi” olduğuna ve samimi olmadıklarına dikkat çekerek;  “CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin dönüşüm şovuna, rant hesaplarına ve ayrımcı bakış açısına Roman vatandaşlarımızın haklarını kurban etmeyeceğiz.” dedi.
 

BİR ÖTEKİLEŞTİRME; HAK YEME VE RANT PROJESİ…

Bekle, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü; “Yıllardır, CHP’li yerel idareye sesleniyoruz; bu mahallelerin kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu söylüyoruz. Oy istemeye geldi mi, kapılarını çaldıkları, en renkli fotoğraflarını çektirdikleri Roman vatandaşlarımıza çağın gerektirdiği kentsel koşulları sağlasınlar, onları hor görmeden sorunlarını çözsünler dedik. Ama olmadı! Ege Mahallesi’nde başlattıkları kentsel dönüşümün, Roman hemşerilerimizi kucaklamayan, hatta onları bu işten çırak çıkarmaya yönelik bir dönüşüm olduğunu gördük. Bunu ne Mahalle yaşayanları ne de biz kabul edebiliriz. Bölgenin yeni kentleşme planlarında, Roman vatandaşlarımızın asla mevcut mülkiyetlerinin, haklarının karşılığını alamayacakları şartlar söz konusu. Herkes endişe ve gelecek kaygısı içinde. Kapıcı parasını dahi ödeyemeyecekleri binaları oraya dikerek, ömrünü orada geçiren Roman kardeşlerimizi saf dışı bırakmak gibi bir planları olduğu ortada!”
 

ÇADIR MÜHÜRLEYENLER, KAPIYA DA KOYARLAR!

Romanların farklı kültürleri ve yarattığı katma değerle bu milletin yok sayılamayacak bir parçası olduğunu belirten AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle; İzmir’de ayrımcı ve ötekileştiren bir yerel idare ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Bekle; “ Selçuk’ta sepetçilik yapan Ramanların çadırlarını mühürleyerek binlerce liralık cezalar kesen; Çeşme’de ‘villalara yakışmadı’ diyerek çözüm üretmek yerine evlerini başına yıkan CHP zihniyetinin Ege Mahellesi’nde ne planladığını çok düşünmeye gerek yok. Çadır mühürleyenler, Roman vatandaşlarımızı kapıya da koyar! İkazımızı tekrar etmek istiyorum. Bu kentsel dönüşüm projesi, Roman hemşerilerimiz için bir mutsuzluk projesidir. Yönettiği bir şehrin yaşayanlarını birbirinden ayıran anlayışta demokrasi ve eşitlik aranamaz! İzmir Büyükşehir Belediyesi derhal, Roman vatandaşlarımızın buradaki haklarına yönelik planını açıklamasını bekliyoruz. Buradaki dönüşümün kime, nasıl ve hangi şartlarda hizmet edeceğini kamuoyuyla paylaşmalılar. En önemlisi de; apaçık ortada olan hatalarından dönmeli; Romanlara karşı çarpık, küçük gören, ayrımcı bakış açılarından her alanda vazgeçmeliler!” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP