DOLAR 32,9254 0.29%
EURO 35,3485 0.54%
ALTIN 2.463,940,56
BITCOIN 2011695-4,44%
İzmir
35°

AÇIK

üst menü altı
Alım satımda yeni kararlar alınmıştı: Araç fiyatları düşecek mi?

Alım satımda yeni kararlar alınmıştı: Araç fiyatları düşecek mi?

ABONE OL
22 Haziran 2023 11:17
Alım satımda yeni kararlar alınmıştı: Araç fiyatları düşecek mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Araç alım- satımına ilişkin yeni kararlar alındı. 6 ay ve 6 bin kilometre sınırı bir yıl daha uzatıldı. Peki bu kararla birlikte araç fiyatlarında düşüş olur mu?

ARAÇ SATIŞINDA YENİ DÖNEM

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel merak edilenleri cevapladı.

Milliyet gazetesinin haberine göre, Ertemel açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz hafta otomotiv sektörünü temsil ettiğimiz İstanbul Ticaret Odası ve STK’mız İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği’nde (İMAS) sektöre dair yaptığımız çalışmaları tamamlayarak tespitlerimizi hem İTO otomotiv komitesi hem de İMAS olarak ayrı ayrı Bakanlığımıza rapor halinde iletmiştik.

Buna müteakiben 19.06.2023 Pazartesi günü Ticaret Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ömer Bolat’ın nazik davetleri ile tüm sektör temsilcileri olarak Ticaret Bakanlığı’mızda tespitlerimizi bizzat aktarma fırsatı bulduk.

Sektörümüzün öncelikli ihtiyaçları arasında bulunan 6 ay 6 bin km yönetmeliğinin sonuçları, bu yönetmeliğin uzatılması halinde suni fiyatların en önemli sebeplerinden olan kayıt dışı ticareti azaltmak maksadıyla bireysel kullanıcıların da denetlenmesi gerektiğini paylaştık.

Tüm bu istişareler neticesinde Bakanlığımız hızlı bir adım atarak, 6 ay 6 bin km yönetmeliğini 1 Ocak 2024 tarihine kadar uzadığını ve yönetmelik kapsamında yapılacak denetimlere bireysel kullanıcıların da dahil edildiğini açıkladı.

Yeni düzenlemede bireysel kullanıcılara herhangi bir alım satım kısıtlaması yapılmayacağı ancak gerek internet ortamı gerekse saha denetimleri kapsamında tespit edilen kayıt dışı ticaret faaliyetlerinin Maliye Bakanlığı’mızla paylaşılarak vergilendirileceği açıklandı.

Bakanlığımız daha sert adımlar atabilir: Her mecrada dile getirdiğimiz ve fiyatlara doğrudan olumsuz etki eden otomotivde kayıt dışı ticaret konusunda önemli bir adım atılmış oldu. Denetimler ve uygulanacak cezai müeyyideler ile kayıt dışı ticaret konusunda caydırıcı olacağı kanaatindeyiz. Koşulların aynı şekilde sürmesi halinde önümüzdeki süreçte Bakanlığımızda daha sert adımlar da atılabilir.

Ne gibi adımlar atılabilir: Denetimler sık yapıldığında tespitler de artacağından, mutlaka caydırıcı etkileri olacaktır. Bakanlığımız 6+6 kapsamında ikinci el otomobil satıcılarına uygulayacağı cezai müeyyideleri daha önce açıklamıştı.

Süresi uzayan yönetmelikte bu aynı şekilde devam edecek. Bu noktada asıl önemli olan, Ticaret Bakanlığı’nın tespit ettiği bireysel ticari amaçlı otomobil alan kişilerin Maliye Bakanlığı ile sürekli paylaşılacak olması. Bu kişiler yaptıkları kayıt dışı ticari faaliyetlere Maliye Bakanlığınca vergilendirilecekler.

Fiyatların artışlarında pek çok sebep var. Bizlerin üzerinde özellikle durduğu konu suni artışlar. Bu noktada caydırıcı denetimlerle konunun üzerine kararlılıkla gidildiği takdirde suni fiyat artışlarının önüne geçileceği, fiyat artışlarının kabul edilebilir oranda olacağını düşünüyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP