DOLAR 32,5991 0.29%
EURO 34,7265 0.1%
ALTIN 2.474,62-0,99
BITCOIN 21515932,02%
İzmir
19°

PARÇALI BULUTLU

üst menü altı
Adidas, Almanya formasından 44 numarayı çıkardı: Nazi sembolü endişesi

Adidas, Almanya formasından 44 numarayı çıkardı: Nazi sembolü endişesi

Nazi sembolleriyle benzerlik gösterdiği için tartışmalara yol açan 44 numara, Adidas tarafından Almanya'nın EURO 2024 formasından çıkarıldı.

ABONE OL
2 Nisan 2024 13:09
Adidas, Almanya formasından 44 numarayı çıkardı: Nazi sembolü endişesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adidas, Almanya’nın EURO 2024 formasındaki 44 numarayı Nazi sembolleriyle ilişkilendirilen endişeler nedeniyle çıkardı ve şiddet ve nefreti reddettiklerini vurguladı.

Almanya, bu yaz EURO 2024’e ev sahipliği yapacak. Ancak Adidas tarafından tasarlanan formalar, taraftarların tasarım hatalarını sosyal medyada paylaşmasıyla viral hale geldi.

Almanya’nın formasındaki 44 rakamının, İkinci Dünya Savaşı dönemi Nazi SS birlikleri tarafından kullanılan sembolle benzerlik gösterdiği yorumları yapılıyor, bu da tartışmalara yol açtı.

Adidas, bu iddiaları kesin bir dille reddederek, formaların kişiselleştirilmesini engellemeye ve taraftarların 44 numaralı formaları satın almasını yasaklamaya karar verdi. Ancak şirket, tartışmanın sorumlusunun Alman Futbol Federasyonu (DFB) olduğunu iddia etti.

“FEDERASYON SORUMLU”

Adidas sözcüsü Oliver Bruggen Bild’e yaptığı açıklamada, “İsim ve numaraların tasarımından DFB (Almanya Futbol Federasyonu) ve ortağı 11teamsports sorumludur. Online mağazamızda formaların kişiselleştirilmesini engelledik.” ifadelerini kullandı.

Bruggen, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

Adidas’ta yaklaşık 100 milletten insan çalışıyor, şirketimiz çeşitliliğin ve kapsayıcılığın teşvik edilmesini savunuyor ve bir şirket olarak yabancı düşmanlığı, anti-Semitizm, şiddet ve nefretin her türlüsüne karşı aktif bir şekilde kampanya yürütüyoruz.

‘NİYETİMİZ ASLA BU OLAMAZ’

“Bölücü veya dışlayıcı görüşleri teşvik etmeye yönelik herhangi bir girişim, bir marka olarak değerlerimizin bir parçası değildir ve niyetimizin bu olduğu yönündeki her türlü iddiayı şiddetle reddediyoruz. Şirketimiz çeşitliliğin ve kapsayıcılığın teşvik edilmesinden yanadır.”

4 NUMARA İÇİN ALTERNATİF TASARIM YAPILACAK

Alman tarihçi Michael Konig, sembolizm konusunu ilk kez gündeme getirmiş ve tasarımın ‘çok tartışmalı’ olduğunu söylemişti.

Öte yandan DFB, dört numara için alternatif bir tasarım geliştirileceğini doğruladı.

Ayrıca UEFA’nın tasarım sürecini gözden geçirdiğini ve ‘ilgili tarafların hiçbirinin Nazi sembolizmine yakınlık görmediğini’ iddia ettiler.

NIKE ANLAŞMASI TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Adidas 1950’lerden bu yana Almanya’nın forma üreticisi konumundaydı ancak DFB’nin 2027’den itibaren Adidas’ı bırakıp Nike’a geçiş kararı alması ülkede siyasi bir tartışmaya neden oldu.

Ekonomi Bakanı Robert Habeck ‘biraz daha yerel vatanseverlik isterdim’ derken, Sağlık Bakanı Karl Lauterbach kararı ‘yanlış’ olarak nitelendirdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP