DOLAR 33,0450 0.67%
EURO 36,0294 0.51%
ALTIN 2.560,660,45
BITCOIN 19152690,98%
İzmir
34°

PARÇALI AZ BULUTLU

üst menü altı
Aralarında İzmir ilçeleri de var: Türkiye’de 8 ilçe ‘sakin şehir’ adayı

Aralarında İzmir ilçeleri de var: Türkiye’de 8 ilçe ‘sakin şehir’ adayı

Türkiye'de 8 ilçe, Cittaslow (Sakin Şehir) için başvuruda bulundu. Cittaslow başvurusunda bulunan ilçelerin arasında İzmir ilçeleri de var.

ABONE OL
30 Haziran 2023 11:49
Aralarında İzmir ilçeleri de var: Türkiye’de 8 ilçe ‘sakin şehir’ adayı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaşamaktan zevk alınacak bir hızda yaşamayı ve yaşam kalitesini yükseltmeyi savunan ve dünyada 30 ülkede 278 kente yayılan bir model olan Uluslararası Cittaslow Birliği’nin ‘sakin şehir’ listesinde, Türkiye’den 22 ilçe bulunuyor. Cittaslow aday listesinde aralarında İzmir ilçeleri de bulunan 8 ilçenin adaylık süreci devam ediyor.

İtalyanca ‘citta’ ve İngilizce ‘slow’ kelimelerinin birleşiminden oluşan, ‘sakin şehir’ anlamına gelen ve ‘Slow Food: Yavaş yemek’ hareketini kentsel alana genişletmek amacıyla 1999 yılında İtalya’da başlatılan cittaslow akımı, yaşamaktan zevk alınacak bir hızda yaşamayı ve yaşam kalitesini yükseltmeyi savunuyor.
Bunun da kentin özgün yapısının, mimarisinin, gelenek ve göreneklerinin, yerel yemeklerinin ve tarihsel kimliğinin korunmasıyla mümkün olacağı öngörülüyor.

Farklı bir kalkınma modelini savunan Cittaslow akımı, kısa sürede dünya çapında yayılarak çeşitli belediyelerin üye olabildiği uluslararası birlik haline geldi. Cittaslow Birliği’ne üye olan kentlerin çevre, altyapı ve Slow Food gibi başlıklar altında toplanan 72 kriteri gerçekleştirmesi ve sakin şehir felsefesine bağlı kalması gerekiyor.

Türkiye ağı ise 2009 yılında İzmir’in Seferihisar ilçesinin Cittaslow Derneği’ne dahil edilmesiyle başladı. Cittaslow Türkiye listesi, listeye yeni şehirlerin dahil edilmesiyle büyümeye devam ediyor.

Türkiye ağı ise 2009 yılında İzmir’in Seferihisar ilçesinin Cittaslow Derneği’ne dahil edilmesiyle başladı.

Cittaslow Türkiye listesi, listeye yeni şehirlerin dahil edilmesiyle büyümeye devam ediyor.
Hava ve su temizliği, görsel kirlilik ve trafik gürültüsünün azaltılması, verimli bisiklet yollarının oluşturulması gibi konuları içeren çevre, altyapı, kentsel yaşam kalitesi, sosyal uyum ve misafirperverlik gibi başlıklar altında toplanan kriterleri sağlamayı başaran kentler, ‘Sakin şehir’ listesine ekleniyor. 3 seneden fazla süren çalışma ve istişareler sonucunda ‘Sakin şehir’ unvanını almayı başaran ve Uluslararası Cittaslow Birliği’nin ‘Sakin şehir’ listesine girmeye hak kazanan Türkiye’deki 17 ilin 22 ilçesi bulunuyor.

İzmir’in Seferihisar ve Foça, Muğla’nın Akyaka ve Köyceğiz, Isparta’nın Eğirdir ve Yalvaç, Bolu’nun Göynük ve Mudurnu olmak bu dört ile bağlı ikişer ilçe listede. Diğer sakin şehirler Bitlis’in Ahlat, Malatya’nın Arapgir, Antalya’nın Finike, Sinop’un Gerze, Çanakkale’nin Gökçeada, Ankara’nın Güdül, Şanlıurfa’nın Halfeti, Bursa’nın İznik, Erzincan’ın Kemaliye, Ordu’nun Perşembe, Artvin’in Şavşat, Erzurum’un Uzundere, Kırklareli’nin Vize ve Aydın’ın Yenipazar ilçeleri olarak sıralanıyor.

Cittaslow Türkiye listesine girmek için adaylık başvurusu yapan ve kriterlerle ilgili inceleme süreçleri devam eden 8 ilçe bulunuyor. Kastamonu’ya bağlı Daday, Karabük’ün Eflani, Aksaray’ın Güzelyurt, Samsun’un Yakakent, Çanakkale’nin Bayramiç, Eskişehir’in Sivrihisar, Tekirdağ’ın Şarköy ve Bilecik’in Osmaneli ilçelerinin adaylık süreci devam ediyor.

(DHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP