DOLAR 32,8876 0.19%
EURO 35,3089 0.46%
ALTIN 2.458,860,35
BITCOIN 2016545-4,53%
İzmir
30°

AÇIK

üst menü altı
Asgari ücrette 500 dolar rafa kalktı… ‘Türk Lirası üzerinden konuşmak durumundayız’

Asgari ücrette 500 dolar rafa kalktı… ‘Türk Lirası üzerinden konuşmak durumundayız’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, katıldığı canlı yayınında asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu. Yılmaz, doların sürekli dalgalanmasına işaret ederek, "Dolar yerinde durmuyor, her gün farklılaşıyor. Biz Türk Lirası üzerinden konuşmak durumundayız" dedi.

ABONE OL
16 Haziran 2023 09:42
Asgari ücrette 500 dolar rafa kalktı… ‘Türk Lirası üzerinden konuşmak durumundayız’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, geçen yıl maaşlar ve asgari ücret konusunda düzenlemeler yapıldığını belirtti. Asgari ücrette yüzde 54 gibi önemli bir artış gerçekleştirdiklerini ifade etti. Temmuz ayında asgari ücret görüşmelerinin başladığını ve alım gücünü korumak amacıyla 6 ayda bir müzakerelerin sürdüğünü dile getirdi.

Temmuz ayında yapılacak 3’lü görüşmelerle ortak bir anlayış ve uzlaşma sağlanmasını hedeflediklerini belirten Yılmaz, asgari ücretin satın alma gücünü artırıcı bir yaklaşım sergileyeceklerini ifade etti. Ayrıca memur maaşları ve emeklilere ilişkin düzenlemelerin Meclis’e sunulacağını ve üzerinde çalışıldığını belirtti.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARINDA DA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Yılmaz, en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağı iddialarıyla ilgili olarak da düzenlemenin Meclis’e arz edileceğini ve çalışmaların devam ettiğini söyledi. Emekli maaşları konusunda da Çalışma Bakanlığı’nın çalışmalar yaptığını ve kademeli bir yaklaşımla değerlendirileceğini belirtti.

Asgari ücretin asgari bir ücret olduğunu ve bunun altında bir ücret verilmemesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, işverenlerin dengelerinin olduğunu ve bunu saygıyla karşıladıklarını söyledi. Ayrıca ekonominin sağlıklı gelişimiyle işletmelerin büyümesinin ve çalışanların bundan faydalanmasının önemini vurguladı.

Şu anda asgari ücret bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira olarak uygulanıyor. Ancak vergiler ve kesintiler düşüldüğünde net olarak 8 bin 506 lira 80 kuruş kalıyor. Bu miktar yoksulluk sınırının altında bulunuyor. İşverene toplam maliyet ise bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş şeklinde hesaplanıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP