DOLAR 28,9112 0.12%
EURO 31,4794 -0.06%
ALTIN 1.893,540,23
BITCOIN 11108811,61%
İzmir
20°

PARÇALI BULUTLU

Asgari ücrette psikolojik sınır gerçeği… Ünlü ekonomist sınır sayıyı verdi

Asgari ücrette psikolojik sınır gerçeği… Ünlü ekonomist sınır sayıyı verdi

ABONE OL
20 Kasım 2023 14:48
Asgari ücrette psikolojik sınır gerçeği… Ünlü ekonomist sınır sayıyı verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan milyonlarca çalışan 2024 yılında asgari ücretin ne olacağını merakla içinde takip ediyor. Peki yeni yılda asgari ücrette psikolojik sınır ne kadar?

Ünlü ekonomist Muhammet Bayram merak edilenleri cevapladı.

Çalışanların tüm dikkati asgari ücret görüşmelerinde…  Ekonomist Muhammet Bayram merak edilenleri cevapladı.

Bayram’ın açıklaması şu şekilde :

“Emeklilere 5’er bin TL ek ödeme yapıldı. Bu ödeme asıl zamdan önce emeklilerin rahat nefes almasına yönelikti. Çalışmayan emeklilere yönelik yapıldı. Ancak çalışmayan emekliler dikkate alındığında Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olan emekli çiftçiler ikramiye alamadılar. Ziraat odalarına üyeliklerini sildirenler oldu.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kaydı olmayanlar tarla parası, mazot desteği ve diğer desteklerden faydalanamıyor. Devletimiz Kabine toplantısında bunu gündeme alabileceğini düşünüyorum. Çiftçilere 5 bin TL ikramiye düzenlemesi yapılırsa bu çok güzel olur.

”Psikolojik sınır: 16 bin TL”

Asgari ücrete zam beklentim en fazla yüzde 40 seviyesinde. Yüzde 37-38 civarında bir enflasyon bekliyoruz. Yüzde 40 zam olursa burada 15 bin 962 TL olacaktır. Burada devletimiz sigorta primlerinden daha fazla indirim yapabilirse, asgari ücret destek tutarı artırılırsa, tutar daha da artabilir ve 16 bin TL bandına çıkabilir. 16 bin TL psikolojik sınırdır. TÜRK-İŞ açlık sınırı araştırmasına yakın düzeyde bir asgari ücret olacaktır.”

”İtidalli rakamlar vermeye çalışıyoruz.”

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay bizim de her zaman söylediğimiz gibi asgari ücret görüşmeleri başladığında daha rakam telaffuz edilmeden tüccarların zam yaptığını ifade etti. Biz de burada ciddi bir şekilde sürecin yönetilmesi hem tarafların hem devletin burada en doğru kararı alabilmesi için itidalli rakamlar vermeye çalışıyoruz.

Önerilen haber: TL mevduat hesaplarında görülmemiş rekor!

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP