DOLAR 31,1261 0.27%
EURO 33,8219 0.56%
ALTIN 2.033,220,05
BITCOIN 1589556-0,17%
İzmir
18°

PARÇALI BULUTLU

üst menü altı
Bahar farklı gelecek… Sıcak, yağış,sel….

Bahar farklı gelecek… Sıcak, yağış,sel….

Türkiye'nin genelinde, ilkbahar aylarında sıcaklıkların mevsim normallerinin üstünde seyretmesi ve yağışlı bir dönemin beklendiği bildiriliyor. Bu yönüyle yağışlar arttıkça, sel, şiddetli yağışlar ve su baskınlarının daha sık görülebileceği öngörülüyor.

ABONE OL
9 Şubat 2024 12:25
Bahar farklı gelecek… Sıcak, yağış,sel….
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürü Şahin Şahbaz, muhabirlere yaptığı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün üç aylık mevsimsel sıcaklık tahminlerini değerlendirdi.

Şahbaz, mart, nisan ve mayıs aylarında beklenen hava durumu hakkında bilgi vererek, “Özellikle mart ve nisan aylarında Türkiye genelinde sıcaklıkların mevsim normallerinin 1 ila 2 derece, bazen de 3 derece üzerinde olmasını bekliyoruz. Ancak bu durumun sürekli sıcak bir hava demek olmadığını belirtmek gerekir. Arada soğuk ataklar yaşanabilir. Ancak genel olarak, mart ve nisan aylarında sıcak bir bahar geçireceğimizi öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

MEVSİM NORMALLERİNİN ÜZERİNDE OLACAK

Mayısta ise yurdun genelinde sıcaklıkları mevsim normalleri civarında öngördüklerini dile getiren Şahbaz, “Mayıs ayında Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da sıcaklar mevsim normalinin 1 ila 2 derece üzerinde olacak.” dedi. 

Baharda yurttaki yağış durumuna ilişkin tahminleri de paylaşan Şahbaz, “Yağışların yurt genelinde mevsim normalleri civarında olmasını ancak Karadeniz Bölgesi’nde, özellikle sahil kesiminde yağışların mevsim normallerinin bir miktar üzerinde gerçekleşmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. 

“DAHA ÇOK SEL, BASKIN…”

Şahbaz, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların, bahar aylarında yağış miktarlarını artıran bir etmen olduğunu vurgulayarak, “Yağış miktarını artırırken aslında kısa süreli, kuvvetli yağış miktarlarını da artırıyor maalesef. Dolayısıyla sıcak havayla beraber daha çok sel, kuvvetli yağışlar, su baskınları görme ihtimalimizin de arttığını söyleyebiliriz.” değerlendirmesini yaptı. 

SOĞUK ATAKLAR GÖRÜLECEK

Türkiye’de genel olarak bahar aylarının yağışlı geçtiğine işaret eden Şahbaz, “Hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesi vatandaşlarımızda kurak bir bahar geçireceğimiz algısı oluşturabilir ancak yaptığımız değerlendirmelere göre mevsim normalleri civarında yağışlar bekliyoruz.” dedi.

Şahbaz, kış mevsiminin sıcak geçmesinin ağaçların erken çiçek açmasına da neden olabileceğini belirterek, “Her ne kadar önümüzdeki dönemin sıcak geçeceğini düşünüyor olsak da bu sıcak periyodun içinde kısa süreli birkaç günlük soğuk ataklar göreceğiz maalesef. Bu soğuk ataklar da zirai don açısından oldukça riskli olabilir. Çünkü sıcaklıkların yüksek olmasından dolayı erken açan ağaçların bu geç donlarda çok büyük zararlar görme ihtimali var.” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP