DOLAR 33,0450 0.67%
EURO 36,0294 0.51%
ALTIN 2.560,660,45
BITCOIN 19152690,98%
İzmir
34°

PARÇALI AZ BULUTLU

üst menü altı
Bakan Dönmez: ‘Sahada 17 farklı element tespit ettik’

Bakan Dönmez: ‘Sahada 17 farklı element tespit ettik’

ABONE OL
19 Nisan 2023 09:21
Bakan Dönmez: ‘Sahada 17 farklı element tespit ettik’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Beylikova ilçesinde 694 milyon tonluk nadir toprak elementi keşfettiklerini hatırlatarak "Sahada tam 17 farklı element tespit ettik. Dünyada nadir toprak elementi üreten ülke sayısı iki elin parmağını geçmez. Şimdi Türkiye de artık bu ligde" dedi.

Bakan Dönmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla Vilayet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde konuşma yaptı. Fatih Dönmez, bu yıl içinde yıllık 600 ton üretim kapasiteli lityum karbonat tesisinin temelini de Eskişehir Kırka'da atacaklarını vurguladı.

"ESKİŞEHİR'İN ENERJİSİ TÜM TÜRKİYE'Yİ SARACAK"

Cep telefonlarında, bilgisayarlarda, tabletlerde, ilerleyen dönemde belki Türkiye'nin otomobilinde Eskişehir'de üretilen yerli lityumun kullanılacağını dile getiren Dönmez şöyle devam etti:

"Türkiye, enerjisini Eskişehir'den alacak. Eskişehir'in enerjisi tüm Türkiye'yi saracak. Eskişehir'imiz, sadece dinamizmi, canlılığı, hareketliliğiyle değil enerjisiyle de tüm Türkiye'nin enerjisine enerji katacak. Bir yatırım müjdemiz daha var Eskişehir'e. Yine bu yıl içerisinde inşallah 'Susuz Boraks Üretim Tesisi'nin temelini Kırka'da atacağız. 3 tesisimize toplam 200 kişilik ilave istihdam sağlayacağız. 2023 Eskişehir'in yatırım yılı olacak.

İnşallah bu yıl Eskişehir'imize 951 milyon liralık enerji ve tabii kaynaklar yatırımı yapacağız. Son 20 yılda kentimize enerji ve tabii kaynaklar alanında 5,3 milyar liralık yatırım yaptık. Eskişehir'imize yeni yatırımlar, yeni istihdamlar, yeni tesisler, yeni fabrikalar kazandıracağız. Eskişehir'imiz kazanacak. Eskişehirli kardeşimiz kazanacak. En nihayetinde Türkiye kazanacak."

Eskişehir'e değer katacak projelerle geldiklerini anlatan Dönmez, "Teknolojiye yatırım yapacağız. Madenlerde, uzay ve havacılıkta, yazılım-animasyonda Eskişehir'i marka şehir yapacak projelerle geliyoruz. Üretime yatırım yapacağız. Sanayimizin ürettiği ürün çeşidini genişleteceğiz.

Eskişehir denilince akla güçlü sanayisi ve yetişmiş insan gücü gelecek. Biz bununla yetinmeyeceğiz. Eskişehir'e lig atlatacağız. Köylümüze daha fazla destek vereceğiz. Tarımsal üretimin çeşitlendirilmesi için seralardan yeni soğuk hava tesislerine, süt işleme tesislerinden kapalı devre sulama sistemlerine kadar tarımsal üretimi artıracak pek çok projeyi hayata geçireceğiz." diye konuştu.

"SAHADA TAM 17 FARKLI ELEMENT TESPİT ETTİK"

Bakan Dönmez insana yatırım yapacaklarını işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eskişehir'i yeni fikirlerin, yeni girişimlerin, yeni start-upların oluştuğu canlı bir şehir haline getireceğiz. Kadınlarımızın, gençlerimizin mesleki gelişimlerine destek olacak mesleki eğitim ve iş başı imkanlarını artıracağız. Değerlerimize yatırım yapacağız. Eskişehir'imizin binlerce yıllık tarihi ve kültürü yeni projelerle daha fazla tanınacak, daha fazla bilinecek.

Eskişehir'i Anadolu'nun yeni turizm merkezlerinden biri haline getireceğiz. Sağlık turizminden doğa turizmine, kadar Eskişehir’imizin turizm potansiyelini daha fazla öne çıkaracağız. Tüm bu yatırımlar Eskişehir'e değer. Gelecek Eskişehir'de değerlenecek. Eskişehir sanayisiyle, ticaretiyle, üniversiteleriyle, tarihi, kültürü, coğrafyasıyla geleceğe yürüyor. Geçmişten getirdiği değerleri, bugünün, geleceğin değerleriyle birleştiriyor."

Beylikova ilçesinde 694 milyon tonluk nadir toprak elementi keşfettiklerini hatırlatan Dönmez, "Sahada tam 17 farklı element tespit ettik. Dünyada nadir toprak elementi üreten ülke sayısı iki elin parmağını geçmez. Şimdi Türkiye de artık bu ligde. Artık Eskişehir de bu ligde.

Şimdi bu madenlerimizi değere dönüştürme zamanı. Cevherden mücevhere döndürme zamanı. Üretim, ihracat, istihdam zamanı. Şimdi ve her zaman AK Parti zamanı. Türkiye Yüzyılı için doğru zaman, doğru adam, doğru adımlarla geleceğe hep birlikte yürüme zamanı. Yarın değil, hemen şimdi. İşte bu meydan bunu gösteriyor. Bu yürüyüşte Eskişehirli kardeşlerimiz de bizlerle birlikte. Eskişehirli kardeşlerimiz lideriyle, sayın Cumhurbaşkanımızla aynı yolda." ifadesini kullandı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP