DOLAR 28,9112 0.12%
EURO 31,4794 -0.06%
ALTIN 1.893,540,23
BITCOIN 11108811,61%
İzmir
20°

PARÇALI BULUTLU

Bakan Güler: 40 tane Eurofighter uçağı alacağız

Bakan Güler: 40 tane Eurofighter uçağı alacağız

ABONE OL
17 Kasım 2023 08:45
Bakan Güler: 40 tane Eurofighter uçağı alacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, S-400 füzelerinin niçin kullanılmadığına dair yöneltilen soruya, “Gerektiğinde kullanılacağı zaman herkesin göreceği şekilde düğmeye bastığımızda, bu konuda merak edenlerin hepsi anlayacaklar. Nereye kullanacağız, bu çamaşır makinesi mi?” şeklinde yanıt verdi. Güler, Meclis’teki bakanlık bütçe görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, askeri hastanelerle ilgili olarak, “Tüm hastanelerin bizim kontrolümüzde olmasını istiyoruz. Ülkemiz 15 Temmuz gibi bir felaketi yaşadı. Zamanla, bunların hepsinin adım adım gerçekleşeceğine olan inancımız tamdır. Şu anda 5 hastane mevcut ve gerektiğinde 10 hastaneye kadar TSK’ya bağlı hale getirilebilirler. Her gün askeri hastanelerin artırılması için çaba harcıyoruz; bu süreç devam etmekte. Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde bakanlığımıza ait 713 tıp fakültesi öğrencimiz bulunmakta. Bunun yanı sıra, 29 diş hekimliği ve 16 eczacılık fakültesi öğrencimiz var. Ancak şu an bu kaynaklardan yeterince faydalanamıyoruz.” şeklinde bilgi paylaştı.

“40 TANE EUROFIGHTER UÇAĞI ALACAĞIZ”

F-35 uçağı alımına destek olmadığını belirten Güler, “ABD’de dahi uçuşları durduruldu, İsrail kullanamıyor. Avrupa’da da birçok ülkede çözülemeyen sorunlar var. F-35 almalı mıyız, yerli uçağımızı mı tercih etmeliyiz, bunu düşünmeliyiz. Şahsi fikrim, F-35 alımına destek olmaktan yana değilim” dedi. AB’den 40 adet Eurofighter savaş uçağı almayı planladıklarını ifade eden Bakan Güler, Almanya’nın buna karşı çıktığını ancak Fransa ve İspanya’nın “Biz ikna ederiz” sözü verdiğini aktardı.

“ASKERİ OKULLAR DA ZAMANLA AÇILIR”

Güler, zorunlu askerlik sisteminde herhangi bir değişiklik olup olmayacağı sorusuna şu şekilde cevap verdi: “Yüzde 50 zorunlu askerlik, yüzde 50 profesyonel askerlik modeline geçişimiz devam ediyor. Bu oranı şu an yakalamış durumdayız. Askeri okullar da hastaneler gibi en kısa sürede açılacaklarını düşünüyorum.” Kimyasal silah iddialarına yanıt verirken Güler, “Böyle bir şey asla mevcut değil. Günümüzde herhangi bir şeyin gizli kalabileceğine inanır mısınız? Ben böyle bir şeyi saklayabilir miyim? Kesinlikle olmadığı gibi böyle bir şeye sahip olmayı da düşünmüyoruz” şeklinde konuştu.

“2031’DE KAAN UÇACAK”

Milli savaş uçağı Kaan için Bakan, 2028’de yerli motorun üretileceğini ifade etti ve 2031’de yerli savaş uçağının kendi motoruyla uçuş yapacağını bildirdi. Altay tankının üretimi için de çalışmaların devam ettiğini belirterek, bu tankın yerli motorunun 2026 yılında tamamlanması hedeflendiğini söyledi.

İlginizi çekebilir:

Candan Kardeşler tutuklandı… İfadeleri ortaya çıktı

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP