DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15884271,62%
İzmir
16°

KAPALI

üst menü altı
Bakan Şimşek’ten ‘sıcak para’ açıklaması: ‘Kimseden para istemedim’

Bakan Şimşek’ten ‘sıcak para’ açıklaması: ‘Kimseden para istemedim’

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı yurt dışı ziyaretlerinde hiç kimseden para talep etmediklerini vurgulayarak, "Birçok ülkeyi ziyaret etmemize rağmen Türkiye'ye finansal destek gelmediği yönünde eleştiriler aldık. Ancak benim yurt dışı seyahatlerimde hiç kimseden para istemedim. Önceliğimiz Türkiye'nin acil dış kaynaklara ihtiyacı olduğunu göstermekti, ama asla doğrudan 'gelin bize para verin' demedik" dedi.

ABONE OL
24 Aralık 2023 10:38
Bakan Şimşek’ten ‘sıcak para’ açıklaması: ‘Kimseden para istemedim’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı yurt dışı ziyaretlerinde hiç kimseden para talep etmediklerini vurgulayarak, “Birçok ülkeyi ziyaret etmemize rağmen Türkiye’ye finansal destek gelmediği yönünde eleştiriler aldık. Ancak benim yurt dışı seyahatlerimde hiç kimseden para istemedim. Önceliğimiz Türkiye’nin acil dış kaynaklara ihtiyacı olduğunu göstermekti, ama asla doğrudan ‘gelin bize para verin’ demedik” dedi.

Bakan Şimşek, küresel doğrudan yatırımların milli gelire oranının artmasıyla ilgili olarak, bu durumun gelecekte cari işlemler açığını borç yaratmayan kaynaklarla finanse etme fırsatını doğuracağını vurguladı.

MEHMET ŞİMŞEK: KİMSEDEN PARA İSTEMEDİM

Yatırımların milli gelire oranının yükselmesinin ekonominin sağlamlığını artıracağını belirten Mehmet Şimşek, bu durumun Türkiye’nin daha sürdürülebilir bir ekonomiye doğru ilerlemesine yardımcı olacağını dile getirdi.

şimşek

Şimşek, zirvede yaptığı konuşmada, yatırımların çeşitlendirilmesi ve ekonominin güçlendirilmesi için yapısal reformların önemine de vurgu yaptı.

RİSK PİRİMİMİZ DÜŞTÜ, BU ÇOK ÖNEMLİ

Şimşek, risk piriminin düştüğüne dikkat çekerek, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

Bakın risk primimiz düştü, bu çok önemli. Şu anda ülke risk primimiz (CDS) 284 seviyesinde. Hedefimiz gelecek sene ülke risk primimizin 200 baz puanın altına düşmesidir. Kurdaki dalgalanmalar azaldı, ülkemize yönelik yabancı yatırımcı ilgisi arttı, bankaların ve reel sektörün dış borç çevirme oranları yükseliyor. Düşen cari açık ve artan sermaye girişleri ile brüt rezervler mayıs ayına göre 44,1 milyar dolar yükseldi.

Bana ‘Çok ülke dolaştınız, Türkiye’ye para gelmedi’ dediler. Ben de dedim ki ‘Yurt dışı seyahatlerimde kimseden para istemedim. Türkiye’nin acil dış kaynağa ihtiyacı var, gelin bize para verin’ demedik. Programımızı anlattım, ‘Dijital dönüşüm olacak, gelin yatırım yapın’ dedik. ‘Yeşil dönüşüm olacak, gelin yatırım yapın’ dedik. Yurt dışı seyahatlerimde Türkiye ekonomisinin büyüme potansiyelinden ve sunduğu fırsatlardan bahsettim.”

İlginizi çekebilir: Altın kaç TL oldu? 24 Aralık 2023 güncel altın fiyatları….

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP