DOLAR 32,9193 0.27%
EURO 35,3769 0.62%
ALTIN 2.464,500,58
BITCOIN 2000207-4,94%
İzmir
35°

AÇIK

üst menü altı
Bakanlık’tan Yunanistan’daki batan tekne açıklaması: ‘Adil sorumluluk ve yük paylaşımı…’

Bakanlık’tan Yunanistan’daki batan tekne açıklaması: ‘Adil sorumluluk ve yük paylaşımı…’

Dışişleri Bakanlığı, 14 Haziran'da düzensiz göçmenleri taşıyan balıkçı teknesinin Yunanistan açıklarında batması sonucu hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

ABONE OL
16 Haziran 2023 16:56
Bakanlık’tan Yunanistan’daki batan tekne açıklaması: ‘Adil sorumluluk ve yük paylaşımı…’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan bir balıkçı teknesinin batması sonucunda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Akdeniz coğrafyasında yaşanan bu trajedi ne ilk ne de son olacaktır. Düzensiz göçe sebep olan nedenler ortadan kaldırılmadan bu tür felaketlerin önlenmesi mümkün değildir. Aksi yönde üretilecek çözümler, sadece göçmenlerin ve sığınmacıların acıları ile denizlerdeki ölümleri artıracaktır” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, çocuk ve kadınların da bulunduğu birçok insanın hayatını kaybetmesinin büyük üzüntüyle karşılandığı ve hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerinin iletilerek yaralılara acil şifa temennisinde bulunuldu.

ADİL SORUMLULUĞA DAVET EDİYORUZ

Ayrıca, mültecilerin ve sığınmacıların yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve kalıcı çözümler bulunması gerektiği vurgulanarak şunlar ifade edildi:

“Yaşanan bu elim olay, uluslararası toplumun bu konuya acilen çözüm bulma zorunluluğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nün yaklaşmakta olduğu bugünlerde, uluslararası toplumu bir kez daha adil sorumluluk ve yük paylaşımına davet ediyor, bölgemizdeki göç hareketlerinin kökeninde yatan sorunları ortadan kaldırmak için birlikte çalışmaya çağırıyoruz.”

OLAYDA 78 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Yunanistan’ın Mora Yarımadası’ndaki Navarin’den 47 deniz mili uzaklıkta, uluslararası sularda düzensiz göçmenleri taşıyan bir balıkçı teknesi alabora olmuştu.

Olayda 78 kişi hayatını kaybetmiş, 104 kişi ise kurtarılıp Kalamata Limanı’na getirilmişti. Yunan Sahil Güvenliği, kurtarılan göçmenlerin 47’sinin Suriye, 43’ünün Mısır, 12’sinin Pakistan ve 2’sinin Filistin vatandaşı olduğunu açıklamıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP