DOLAR 33,0751 0.76%
EURO 36,0472 0.55%
ALTIN 2.553,560,17
BITCOIN 1905330-1,00%
İzmir
34°

PARÇALI AZ BULUTLU

üst menü altı
Başkan Cemil Tugay’dan TİS süreci ve olaylar hakkında açıklama

Başkan Cemil Tugay’dan TİS süreci ve olaylar hakkında açıklama

ABONE OL
13 Haziran 2024 17:00
Başkan Cemil Tugay’dan TİS süreci ve olaylar hakkında açıklama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm-Bel Sen) arasında yürütülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri, Sosyal Denge Tazminatı maddesi üzerinde yaşanan anlaşmazlık nedeniyle sonuçsuz kaldı. İzBB’de çalışan 6 bin memuru ilgilendiren bu anlaşmazlık üzerine memurlar eyleme başladı. Eylemler, iki gündür devam ediyor.

DEMOKRAT GÜNDEM- Memurların eylemleri devam ederken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Kültürpark İzmir Sanat’taki çalışma ofisinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Başkan Tugay, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Cemil Tugay

“Soruşturma Olacak”

Başkan Tugay, “Dışarıda bir eylem durumu var. Bununla ilgili olarak bir açıklama yapsam iyi olur diye düşündüm. Şu an İzBB ve memurlarının sendikası ile aramızda bir uyuşmazlık var. Bu sosyal denge tazminatı maddi miktarı ile ilgili. Onların bizden talepleri ve bizim verebileceğimizi söylediğimiz rakamdan kaynaklı bu durum. Herkes maaşını ve yan ödemelerini alıyor ve işçilerle alakası yok bu durumun. Tamamen memurlarla uzlaşmamanın getirdiği bir durum. İnsanların talep etmeleri ve tepki göstermeleri doğaldır. Ancak unutmamamız gereken bir şey var memurlar kanunlarla sorumlulukları belli olan arkadaşlarımızdır. Dün hepimizi üzen durumlar yaşandı. Meclis önünde bir arbede yaşandı. Meclisin düzenini bozmak için bir hareket içinde olundu. Yaşanan boyutu ile olmaması gereken bir şeydi. Bununla ilgili soruşturma olacak” dedi.

Cemil Tugay

“Konu Bütçe ile Alakalı Değil”

Sayıştay raporunda yer alan ‘kamu zararına’ dikkat çeken Tugay, “Belediye yönetiminden sendikanın talep ettiği miktar kanunun yasanın bize sınır olarak koyduğu miktarın üzerinde. Bu üzerine çıkmayı yapamıyoruz. İzmir dışında hiçbir yerde uygulanmayan durum. Diğer şehirlerde yasal üst sınırı geçen tazminat miktarı yok. Ben de geçen dönem de üzerine çıkılmış. Bu dönem imzalama yetkisi önümüze geldiğinde araştırmalar yaptım. Sendikadaki arkadaşlarla defalarca görüştük. Bana bazı eski kararları gösterdiler ama elimde bir Sayıştay raporu var. Raporda kullanılan ifadeler biz de bu artışı yapamama duruma getiriyor. Konu bütçe ile alakalı değil. Biz bu artışı yaparsak halkımızda suç duyurusunda bulunacak ve bize faizle birlikte geri ödeteceğini söyleyen bir rapor ile karşı karşıyayım. Ben insanların demokratik tepkisine saygı gösteriyorum. Ben İzmir halkı adına bu görevi yerine getiriyorum. Burası benim kendi şirketim değil. Harcanan her para halkın parasıdır. Doğruları yapma zorunluluğum vardır. Yasal üst sınırı üzerine çıkamayacağımı söylemek dışında bir şey yapamıyorum. Tasarruf tedbirleri ile alakası yok” ifadelerini kullandı.

Cemil Tugay

Kamu Zararını Göze Alamam

Yasaya uyma zorunluluğu olduğuna dikkat çeken Tugay, “Karşıyaka Belediye Başkanı olduğum dönemde önceki belediye başkanı bu hakkı vermişti. Ben göreve yeni başlayan bir başkan olarak anormal bir artış yapmadan yasal üst sınırının bir miktar üzerinden bir sözleşmeye imza attım. Daha sonra benden çok daha yüksek bir rakam istedi ve imzalamadım. Yasal üst sınırını geçen belediyeler İzmir’de var. İstanbul’da yasal üst sınırını geçen birkaç belediye var ancak onlar da ödemiyor. 6 binden fazla memur ile ilgili bir karar. Olası bir kamu zararına göze alamayacağım bir hatadır. Karşıyaka’da istenilen artışları yapmadığım için yaşanmıştı yine konu aynı” dedi.

Cemil Tugay

Sendika 22 Bin İstiyor

Başkan Tugay, “8 bin 700 civarı bir tazminat üst sınır belirlendi. Buna yol ve yemek gibi eklemelerle 12 bin liraya çıkarılabiliyor. Sendikanın talep ettiği 22 bin lira. Konu para değil. Konu yasaya uyma ve uymama halinde bir suçlama ile karşı karşıya kalacağız. Biz her zaman memurların toplu sözleşme hakkını savunduk. Hükümetin yasal üst sınır koymasını doğru bulmuyoruz. Uymadığımız takdirde yasal süreçler başlayacak. Tüm çalışanların yanındayız” dedi.

“Eylemcilerin Hepsi Bizim Memurumuz Değil”

Memurların yanı sıra eylemlere dışarıdan kişilerin de katıldığını vurgulayan Tugay, “Küçük bir grubun fazla gergin ve heyecanlı olduğunu gözlemliyorum. Bunlar İzmir’e ve İzmir’in memuruna yakışmıyor. Dışarıda toplanan insanların kaç tanesinden bizim memurumuz olduğunu bilmiyorum. Arkadaşlarımız yerinde bulunmayan memurlarla ilgili tespit yapıldığında sayının az olduğunu gördük. Fevri çıkışları olanların kimler olduğunu incelemek gerekiyor. Belediye ile ilgisi olmayan insanlar bile aşağıda memurların içerisinde” dedi.

AK Parti’ye Üst Sınır Tepkisi

AK Partililere ‘yasal üst sınır’ üzerinden tepki gösteren Tugay, “Böyle bir kural koyup, mecliste neden veriyorsunuz diye eleştirilmesini yanlış ve fırsatçılık olarak düşünüyorum. Temmuz ayında diliyorum memurların maaşlarına yeterli zammı yaparlar. Yasal üst sınırını kaldırmak hükümetin inisiyatifi altında. Genel merkezimizi ve il başkanımızı bu konu hakkında bilgilendirdim. Kendi görevimizi yapmak ve İzmir halkına hizmet etme konusunda kararlıyız” dedi.

“Sadece Görevimi Yapıyorum”

Tugay, açıklamasının devamında, “Benim hukuken haklı olduğumu ve sadece görevimi yapmaya çalıştığımı idrak ettiklerine eminim. Ben görevimin başındayım 5 yıl hizmet etmeye devam edeceğim. İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir’e hizmet edecek. Umarım bu durum kısa sürede çözülür. Eğer yasa dışı davranma eğiliminde olan varsa bununla ilgili ne gerekiyorsa yapılır” ifadelerine yer verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan TİS krizi, taraflar arasında süregelen anlaşmazlık ve memurların devam eden eylemleriyle ciddi bir boyuta ulaşmış durumda. Başkan Cemil Tugay, yasal zorunluluklar ve bütçe kısıtlamaları nedeniyle talepleri karşılayamadıklarını belirtirken, memurlar taleplerinin karşılanması için eylemlerine devam ediyor. Krizin nasıl çözüleceği ve tarafların uzlaşıya varıp varamayacağı merakla bekleniyor.

İlginizi çekebilir: İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde iş bırakma eylemi ikinci günde: Gazlı müdahale

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP