DOLAR 32,2994 -0.03%
EURO 35,1236 0.49%
ALTIN 2.398,86-0,66
BITCOIN 2190296-2,55%
İzmir
42°

AÇIK

üst menü altı
Bayraklı Belediyesi’nde çalışanlar maaşını alamadı, işi bıraktı!

Bayraklı Belediyesi’nde çalışanlar maaşını alamadı, işi bıraktı!

İzmir'in Bayraklı Belediyesi'nde çalışan memurlar, maaşlarındaki kesintiler ve 'sosyal denge tazminatı' adı altında belediye başkanlarının iyileştirme amacıyla emekçiye her yıl verdiği tazminatı ödememesi nedeniyle iş bırakma eylemi yaptı, eksik yatırılan paralarının tamamlanmasını istedi.

ABONE OL
17 Mayıs 2024 20:21
Bayraklı Belediyesi’nde çalışanlar maaşını alamadı, işi bıraktı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir’in Bayraklı Belediyesi’nde çalışan memurlar, maaşlarındaki kesintiler ve sosyal denge tazminatı adı altında belediye başkanlarının iyileştirme amacıyla emekçiye her yıl verdiği tazminatı ödememesi nedeniyle iş bırakma eylemi yaptı, eksik yatırılan paralarının tamamlanmasını istedi.

DEMOKRAT GÜNDEM – Yeliz Şenyerli / Bayraklı Belediyesi’nde çalışan memurlar, maaşlarındaki kesintiler nedeniyle seslerini duyurmak için belediye binası önünde toplanıp işi bırakma eylemi yaptı, haklarının verilmesini talep etti.

Tüm Yerel Yönetim Çalışanları Sendikası (Tüm Yerel-Sen) 2 No’lu Şube Başkanı Murat Bekâr: “Ödemelerini alamayan memurların emek mücadelesi için alanlardayız. Belediyelerin önceki zamanlarda gereksiz işçi alımının ve bütçelerini yanlış yönlendirmesinin sorumlusu olmayı memurlar olarak kabul etmiyoruz.”  dedi.

“Kanunen alacaklıyız, yasal süreci başlatacağız”

Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal’ın belediyenin bütçesi olmadığı için paraların ödenemeyeceğini söylediğini belirten Murat Bekâr:

“İrfan başkan, işçiye de memura da eşit hizmet yapacağını belirtmişti. Şu anda tavrı net, kesinlikle vermeyeceği yönünde. Sadece Bayraklı’da 350 memur mağdur. Bu yüzden biz meşaleyi Bayraklı’da ateşledik.” açıklamasını yaptı.

“Başka belediyelerde de memurlar mağdur”

Balçova, Karabağlar, Buca, Çiğli, Foca ve Bergama Belediyesi’nde de benzer durumlar yaşandığını ifade eden Bekâr: “Başkanlar, memurların parasını ödeyemeyerek işçilerin parasını eksik vererek yıldırma politikalarına girdiler. Kanun, belediyenin memurun alacağını kesin ödemek zorunda olduğunu söyler.

Kanunen alacaklı konumundayız. O yüzden suç işleniyor burada. Ödemeler yapılmadığı için yasal süreci başlatacağız.” diyerek memurun emeğini, hiçbir belediye başkanına yedirmeyeceklerinin altını çizdi.

“Emekçiye bir darbe de siz vurmayın”

Tüm Yerel Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Devrim Onur Erdağ da konuya dair açıklamalarda bulundu. Bugün normal bir memur maaşının 37 bin lira olduğunu, sosyal denge tazminatı adı altında belediye başkanlarının iyileştirme amacıyla emekçiye tazminat verdiğini ifade eden Erdağ:

“Bu, Bayraklı Belediyesi’nde 22 bin liraya tekabül ediyor. Geçmiş dönemlerde biz bunu düzenli aldık. İlk defa Bayraklı Belediyesi’nde böyle bir durum yaşanıyor.” dedi.

Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal’a seslenen Erdağ: “Emekçileri daha fazla mağdur etmeyin. Herkesin bir kirası, kredi borcu var. Enflasyon aldı başını gitti. Açlık, yoksulluk sınırı belli. Zaten yoksulluk sınırının altında bugün emekçilerimiz maaş alıyor. Onlara bir darbe de sizler vurmayın.” açıklamasını yaptı.

“Tazminat ve ikramiyelerimiz içeride”

Memurların arazi ve sosyal denge tazminatları ile 1 Mayıs ikramiyelerinin içeride bulunduğunu söyleyen Tüm Yerel-Sen 2 Nolu Şube Disiplin Kurulu Üyesi Selin Tan da:” Bu da yaklaşık 35 bin liraya tekabül ediyor. İçeride olan paramızın yatırılmasını bekliyoruz.” dedi.

Yatırılmadığı için yasal sınıra çekilmekten söz edildiğini ifade eden Tan: “Çekilirse aldığımız ücretle kıyasladığımızda yaklaşık 15 bin lira gibi kayıp olacak.” diyerek toplu iş sözleşmesine sahip çıkacaklarını vurguladı.

Bayraklı Belediyesi Tüm Yerel-Sen Temsilcisi Tanju Çevik ise eksik ödemeler için yetkililerle görüşüldüğünü; ancak kendilerine net bir tarih verilmediğini belirtti.

“Uzlaşma sağlanmazsa sendikamızın aldığı karar doğrultusunda toplu sözleşmeyi imzalamayacağız. Sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

İlginizi çekebilir: Başkan Eşki sözünü tuttu, işçiler için imzalar atıldı

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (2)


HIZLI YORUM YAP