DOLAR 32,5602 0.14%
EURO 35,0112 0.34%
ALTIN 2.437,160,09
BITCOIN 2120737-0,67%
İzmir
33°

AÇIK

üst menü altı
BUCA IMSEF 2020’nin kazananları belli oldu

BUCA IMSEF 2020’nin kazananları belli oldu

ABONE OL
26 Aralık 2020 09:14
BUCA IMSEF 2020’nin kazananları belli oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Buca Belediyesi Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi tarafından bu yıl ilk kez gerçekleştirilen BUCA IMSEF Bilim ve Müzik Fuarı’nda dünya gençleri bilim ve sanat projelerini yarıştırdı. Ulusal kategoride Türkiye’nin 27 ilinden, uluslararası kategorilerde 24 ülkeden toplam 164 proje, 6 farklı branşta yarıştı. Fuarın kapanış gecesinde konuşan Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç, “Dünyanın kaderini değiştirecek kıymetli projelerin ilk adımlarını attık” dedi.

Dünyanın dört bir yanından bilim ve sanat alanında yetenekli gençleri Buca’da buluşturan BUCA IMSEF (International Music, Science, Energy and Engineering Fair) Bilim ve Müzik Fuarı’nda ödüllü projeler sahiplerini buldu.

""

Buca Belediyesi Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ve koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle online olarak gerçekleştirilen fuarın kapanış ve ödül töreni, Tarık Akan gençlik Merkezi’nde gerçekleştirildi. Fuar kapsamında 24 ülke ve Türkiye’nin 27 şehrinden birbirinden değerli tam 164 projenin sunumunu yapıldı. Alanında uzman, birbirinden değerli isimlerin yer aldığı jüri üyeleri 164 projenin en iyilerini belirledi.

DÜNYANIN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK KIYMETLİ PROJELERİN İLK ADIMLARINI ATTIK
Kapanış töreninde konuşmasını İngilizce olarak gerçekleştiren Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç, “Tüm dünya için çok zorlu bir yılı geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Koronavirüs ile mücadele verdiğimiz bu zor günlerde, bilimin tüm dünya için önemini bir kere daha anladığımızı düşünüyorum. Böylesine güzel bir organizasyonla, bilim, sanat ve teknolojiye meraklı dünya gençlerini bir araya getirdik. Geleceğe umutla bakmamızı sağlayacak genç bilim insanlarının yetişmesine öncülük ettik. Bugün belki burada tüm dünyanın kaderini değiştirecek kıymetli projelerin ilk adımlarını attık. Şimdi artık, başarıya ulaşan projelerimizi daha fazla destekleyerek gelişmelerini sağlamak için çalışacağız.  Buca Belediyesi olarak,  kentimizdeki öğrencilerimizi ve projelerini desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

""

ULUSAL KATEGORİDE MADALYALAR SAHİPLERİNİ BULDU
BUCA IMSEF 2020’de ulusal ve uluslararası kategoride finalist projeler, biyoloji, kimya, fizik, mühendislik-enerji, matematik-bilgisayar ve müzik-piyano olmak üzere 6 farklı alanda yarıştı. Uluslararası kategoride 24 ülkeden katılan 74 finalist proje arasından biyoloji kategorisinde birincilik ödülünü Endonezya, Iran ve Tayvan, kimya kategorisinde birincilik ödülünü Azerbaycan, Çin ve Kazakistan,  fizik kategorisinde birincilik ödülünü Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri ve Azerbaycan, mühendislik-enerji kategorisinde birincilik ödülünü Brezilya, Pakistan ve Güney Afrika, matematik-bilgisayar kategorisinde birincilik ödülünü Güney Afrika ve Azerbaycan, müzik-piyano kategorisinde birincilik ödülünü ise Rusya kazandı.

TÜRKİYE’NİN 27 ŞEHRİNDEN GENÇLER YARIŞTI
Organizasyonun ulusal kategorisinde ise 27 şehir, 68 okuldan finalist olarak katılan 90 proje jüri tarafından değerlendirildi. Biyoloji kategorisinde birincilik ödülünü Tokat Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden Samet Kaya ve Arif Şahin, kimya kategorisinde birincilik ödülünü Adana Bahtiyar Vahabzade Sosyal Bilimler Lisesi’nden Rabia Yiğen, fizik kategorisinde birincilik ödülünü özel İzmir Amerikan Koleji’nden Mehmet Emre Tiryaki, mühendislik-enerji kategorisinde birincilik ödülünü İzmir Özel Rota Bornova Anadolu Lisesi’nden Tolga Doğan ve Arda Can, matematik-bilgisayar kategorisinde birincilik ödülünü İzmir Fen Lisesi'nden Bünyamin Emre Efe, müzik-piyano kategorisinde birincilik ödülünü Konya Meram Fen Lisesi’nden Yüsra Nur Parlak kazandı. 

Ulusal ve uluslararası kategoride derece alan projelere maddi ödül ve madalyanın yanısıra  Iran AYIMI Enstitüsü tarafından yönetilen dergide bilimsel makale olarak yayınlanma ödülü verildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP