DOLAR 33,1068 0.06%
EURO 36,0905 -0.25%
ALTIN 2.581,24-0,74
BITCOIN 2111643-1,27%
İzmir
39°

AÇIK

üst menü altı
Büyükşehirde memurların SDS krizinde tansiyon düşüyor: Başkan Tugay meclisten yetki isteyecek

Büyükşehirde memurların SDS krizinde tansiyon düşüyor: Başkan Tugay meclisten yetki isteyecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde günlerdir süren tansiyon, bugün yaşanan kritik bir gelişmeyle yeni bir boyut kazandı. Belediye çalışanları, sosyal denge tazminatlarında yapılan kesintiler nedeniyle başlattıkları eylemleri, Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın attığı adım sayesinde geçici olarak durdurdu.

ABONE OL
8 Temmuz 2024 16:52
Büyükşehirde memurların SDS krizinde tansiyon düşüyor: Başkan Tugay meclisten yetki isteyecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde günlerdir süren tansiyon, bugün yaşanan kritik bir gelişmeyle yeni bir boyut kazandı.

Belediye çalışanları, sosyal denge tazminatlarında yapılan kesintiler nedeniyle başlattıkları eylemleri, Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın attığı adım sayesinde geçici olarak durdurdu.

Başkan Tugay, yaşanan krizi çözmek adına önemli bir adım atarak memurlarla görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonucunda, belediye yetkililerinin sunduğu çözüm önerileri doğrultusunda eylemlerin durdurulmasına karar verildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde memurlar, toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sırasında yaşanan Sosyal Denge Sözleşmesi (SDS) krizi nedeniyle bir süredir eylem yapıyor.

tugay

İzBB Başkanı Cemil Tugay, yasal sınırın üzerinde SDS ödemesi yapamayacaklarını, aksi takdirde Sayıştay’ın suç duyurusunda bulunacağını belirtti ancak memurlar, SDS’nin yasal sınırın üzerinde ödenmesinde ısrarcı oldular ve eylemlerini sürdürdü.

Belediye bürokratları ise bu krizi çözmek için yeni bir formül geliştirdi. Buna göre, memurlar, imzalanacak sözleşmede SDS ödemeleriyle ilgili bir Sayıştay bulgusu çıkması durumunda (tazmin), işten ayrılsalar bile yasal faiziyle bu parayı ödemeyi taahhüt edecekler. Başkan Tugay, bu sözleşmenin imzalanması için belediye meclisinden yetki talep edecek.

CHP ve AK Partili meclis üyelerinin bu konuda nasıl bir tavır alacağı merak konusu olurken, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde sendikalı memurların günlerdir süren eyleminin sona ermesi bekleniyor.

Eylem Krizi çözüm yolunda

Toplu sözleşme konusunda belediye yetkilileriyle anlaşamayan sendikalı memurlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı’nın daveti üzerine yeniden toplu sözleşme masasına oturacak. Haklarını alamadıklarını iddia eden memurlar, gerçekleştirilen görüşme sonrasında eylemlerine bugün itibariyle son verme kararı aldılar.

Başkan Tugay Meclis’ten yetki isteyecek

8 Temmuz 2024 tarihinde gerçekleşecek İzmir Büyükşehir Belediyesi meclisinde, Cemil Tugay’ın üst sınırın üzerinde bir sözleşme imzalanması adına meclisten yetki alacağı ve bu yetki sonrasında özgür toplu sözleşme masasının kurularak görüşmelere başlanacağı sendikaya iletildi.

Alınan karar sonucunda bugün yapılması planlanan eylemlerin ertelendiği belirtildi. Yapılan açıklamada, şube yürütme kurulu şu ifadelere yer verdi:

“Bu öneriyi emekçilerin kararlı ve direngen mücadelesi sonucunda atılmış olumlu bir adım olarak değerlendiriyoruz. Direnen ve talepleri için kesintisiz mücadele eden İzmir Büyükşehir Belediyesi emekçilerine teşekkürü bir borç biliyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi emekçileri, bir kez daha birleşen emekçilerin örgütlü gücünü göstermiştir.

Sendikamız genel merkezi, hem eylemlerimize gösterdiği katılım hem de Ankara’da yürüttüğü görüşmeler ile sürecin takipçisi ve savunucusu olmuştur.

Son sözü emekçiler söyleyecek

Yapılan görüşmede, kazanılmış haklarımızdan geriye gidecek bir sözleşmenin emekçilerce kabul edilmesinin mümkün olmadığı vurgulanmış olup, son sözü ise her zaman olduğu gibi yapılacak referandum ile emekçiler söyleyecektir.

Emekçilerin kararlılığı ve mücadelesi sonucunda atılan bu adımı olumlu olarak değerlendiriyor ve bu akşam belediye meclisinde yapılacak etkinliğimizi erteliyoruz. Şube yürütme kurulu üyelerimiz, gözlemci olarak belediye meclisine katılacak olup, gelişmelere ilişkin bilgilendirme her zaman olduğu gibi siz değerli emekçilere sendikamız tarafından yapılacaktır.”

İlginizi çekebilir: İzmirli engelliler ‘engelsiz ulaşım’ ile mutlu: Ücretsiz engelsiz araçlar büyük kolaylık sağlıyor

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP