DOLAR 33,1015 0.04%
EURO 36,0804 -0.26%
ALTIN 2.582,11-0,71
BITCOIN 2105516-1,71%
İzmir
39°

AÇIK

üst menü altı
Büyükşehir’de SDS damgası: ‘Tek başına belediye başkanına yüklenerek bu işler olmaz’

Büyükşehir’de SDS damgası: ‘Tek başına belediye başkanına yüklenerek bu işler olmaz’

İzmir Büyükşehir Belediyesi Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı: SDS Tartışması ve Gündem Maddeleri

ABONE OL
8 Temmuz 2024 21:29
Büyükşehir’de SDS damgası: ‘Tek başına belediye başkanına yüklenerek bu işler olmaz’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Temmuz ayı olağan meclis toplantısının birinci oturumu, SDS (Sosyal Denge Sözleşmesi) ödemeleriyle ilgili tartışmaların gölgesinde geçti. Tüm-Bel Sen memur sendikası ile imzalanacak sözleşmede, SDS ödemelerinde yasal sınırın aşılması durumunda Sayıştay tarafından bir bulgu tespit edilirse, çalışanların işten ayrılsalar bile bu ödemeleri yasal faiziyle birlikte geri ödemeyi taahhüt etmelerini içeren bir önerge meclis gündemine alındı. Bu önergeye Cumhur İttifakı’ndan tepki geldi. Başkan Cemil Tugay, tepkilere sert bir yanıt vererek, “Bu yetkinin altında sizlerin de imzası olsun istiyorum. Tek başına belediye başkanına yüklenerek bu işler olmaz, sizlerin de sorumluluğu olsun,” ifadelerini kullandı.

DEMOKRAT GÜNDEM- İzmir Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı olağan meclis toplantısının birinci birleşimi, Belediye Başkanı Cemil Tugay başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya, memur sendikası Tüm-Bel Sen ile imzalanacak sözleşmede SDS (Sosyal Denge Sözleşmesi) ödemeleriyle ilgili tartışmalar damga vurdu.

SDS Tartışması ve Başkan Tugay’ın Yanıtı

Memur sendikası Tüm-Bel Sen ile imzalanacak sözleşmede SDS ödemeleriyle ilgili olarak, yasal sınırın üstünde bir Sayıştay bulgusu (tazmin) çıkarsa, memurlar işten ayrılsalar bile yasal faizi ile parayı ödemeyi taahhüt edecek. Bu önerge, mecliste yoğun tartışmalara neden oldu. Cumhur İttifakı’ndan gelen tepkilere sert yanıt veren Başkan Cemil Tugay, “Ben bu yetkinin altında sizlerin de imzası olsun istiyorum. Tek başına belediye başkanına yıkarak olmuyor bu işler, sizlerin de sorumluluğu olsun” dedi.

Su Tarifesi ve AK Parti’nin Önergesi

Toplantıda, Cumhur İttifakı Grubu, İZSU tarifesindeki kademelerin İstanbul ve Ankara ile aynı hale getirilmesini içeren bir önerge sundu. Başkan Tugay, İzmir’de 0-4 metreküp su kullanımına yapılan indirimin aynı kaldığını ve üstüne zam yapılmadığını vurguladı. Önerge, İZSU Genel Kuruluna gönderilmek üzere kabul edildi.

Başkan Tugay’ın Tepkisi

AK Parti’nin su tarifesi önergesi hakkında açıklama yapan Başkan Tugay, “Rakamların hesaplaması yanlış. 0-4 metreküp için vatandaşlarımız 16 lira fatura ödüyor. Bu rakam İstanbul ve Ankara’ya göre yarı yarıya daha ucuz. İstanbul’da 32, Ankara’da 24 lira. Bu hesabı doğru yapın. Önergede hata var” dedi.

Üçyol Metro’da Yürüyen Merdiven Kazası ve Önerge

Cumhur İttifakı Grubu, Üçyol metroda yaşanan trafik kazalarının önüne geçilmesi için bir önerge sundu ve Makine Mühendisleri Odası’nın periyodik kontrolleri yapması için Başkan Tugay’a yetki verilmesini istedi.

CHP ve AK Parti’den Açıklamalar

CHP Grup Başkan Vekili Levent Yıldır, “Arkadaşlarımızın duyarlılığı yerindedir. Biz de bu konuda yoğun bir faaliyet içerisindeyiz. Makina Mühendisleri Odası ile görüştüm. Onlar rapor hazırlıyor. Değerlendirmelerimiz devam ediyor. Önergeyi bir komisyona gönderebiliriz” dedi. AK Parti Grup Başkan Vekili Hakan Yıldız ise, “Makina Mühendisleri Odası önemli bir paydaş olacaktır. MMO ile yapılacak bir protokolün kamuoyu nezdinde de itibarlı olacağı kanaatindeyiz” şeklinde konuştu.

Başkan Tugay’ın Yanıtı ve Kabul Edilen Gündem Maddesi

Başkan Tugay, “Üçyol Metro’da yaşanan kaza bizi üzdü. Makine mühendisleri odasını biz çağırdık ve incelemelerini istedik. Bu konuda radikal kararlar vereceğiz. Makine Mühendisleri Odası’nın denetçi olması bizim öngördüğümüz bir şey” dedi. Gündem maddesi oybirliği ile kabul edildi.

SDS Önerisi ve Meclis Tartışmaları

Memur sendikası Tüm-Bel Sen ile imzalanacak sözleşmede SDS ödemeleriyle ilgili önerge, mecliste tartışmalara neden oldu. Uğur İnan Atmaca, “Kanunla gelen yetkinin meclis kararıyla aşılabileceği düşüncesinde değilim” derken, Başkan Tugay, “Memurlardan bir talep var. Meclisin bana yetki vermesi lazım” dedi.

Karşıyaka – İzmir Karşılaştırması

Başkan Tugay, “Sürekli Karşıyaka diyorsunuz. Orada, Karşıyaka’da 400, burada 6 binin üzerinde memur var. Bugün burada bir sorun var onu çözmeyi amaçlıyoruz” dedi. Hakan Yıldız ise, “Sayıştay raporları ve yasal engeller var dediniz. O zaman irade ortaya koydunuz, burada da koyun” ifadelerini kullandı.

Diğer Gündem Maddeleri

Toplantıda, Kardiçalı Hanı’nın kamulaştırılmasına ilişkin önerge oy çokluğu ile kabul edildi. Ayrıca, AK Parti Bayraklı Meclis Üyesi Latif Aydemir, “Süre ve zaman konusu için söz almak istedim. 3 grup başkan vekilimizin de gündemde bulunan maddelerin oy birliği ile olanları bir kere de geçirmiş olsak burada geçen sürenin yarısını kazanmış oluruz” dedi. Başkan Tugay ise, “Karşı çıkan sizin grup başkan vekilleriniz. Onlar bizi cezalandırıyorlar” dedi.

Toplantı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çeşitli gündem maddeleri ve tartışmalarla dolu geçti. Başkan Cemil Tugay, SDS ödemeleri ve su tarifesi konularında meclisin desteğini ve işbirliğini talep etti. Ayrıca, Üçyol metroda yaşanan kazalar ve Kardiçalı Hanı’nın kamulaştırılması gibi konularda önemli kararlar alındı.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP