DOLAR 33,0538 0.69%
EURO 36,0609 0.6%
ALTIN 2.558,450,37
BITCOIN 19086090,48%
İzmir
33°

PARÇALI AZ BULUTLU

üst menü altı
Büyükşehirden Gaziemir’de ‘suya arsenik karıştığı’ iddialarına yalanlama

Büyükşehirden Gaziemir’de ‘suya arsenik karıştığı’ iddialarına yalanlama

İzmir'in Gaziemir ilçesinde bulunan ve 2010 yılında kapatılan Aslan Avcı Döküm Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye ait olan akü fabrikasının arazisinin temizlenmediği ve bu alanda su kaynaklarında ağır metallerin bulunduğu iddialarına İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yanıt geldi.

ABONE OL
18 Eylül 2023 20:44
Büyükşehirden Gaziemir’de ‘suya arsenik karıştığı’ iddialarına yalanlama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gaziemir ilçesinde 2010 yılında kapatılan bir akü fabrikasına ait arazinin temizliği konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyesinin sorumluluklarını yerine getirmediği ve bu nedenle bölgedeki su kaynaklarına arsenik benzeri ağır metallerin karıştığı iddialarıyla ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, radyoaktif atıkların temizliğinin bakanlığın sorumluluğunda olduğu vurgulanmış ve ayrıca bölgede yer altı suyu kaynağının bulunmadığı ifade edildi.

arsenik

BÜYÜKŞEHİR TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA ŞU ŞEKİLDE:

Kamuoyunun dikkatine

Yanlı ve spekülatif yayınlarıyla bilinen bir basın grubuna ait gazetede 18 Eylül 2023 tarihinde yine yanıltıcı bir habere yer verilerek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu’nun görev ve sorumluluk alanında yer alan bir konu İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ilişkilendirilmeye çalışılmıştır.

GAZİEMİR’DEKİ DURUM MERKEZİ YÖNETİMCE GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Gaziemir Emrez Mahallesi’nde bulunan atıl durumdaki akü geri kazanım fabrikası sahasındaki radyoaktivite bulaşmış cüruf atıkların temizlenmesi konusu yıllardır sorumlu merkezi yönetim birimleri tarafından görmezden gelinmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, Gaziemir Belediye Başkanlığı ile birlikte konuya duyarlı çevre örgütleri ve 4,5 milyon İzmirli adına uzun süredir dikkat çektiğimiz, ilgili bakanlık ve kuruluşları göreve davet ettiğimiz bu önemli çevre sorununun farklı maksatla da olsa gündeme getirilmesinden memnuniyet duymaktayız.

Bu fırsatla bir kez daha hatırlamak isteriz ki, radyoaktif atıkların yönetiminin Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu (TENMAK) tarafından yapılması, radyoaktif kirliliğe maruz kalmış alanların kirlilikten arındırıldıktan sonra çevresel iyileştirmesine ilişkin iş ve işlemlerin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile işbirliği yapılarak yürütülmesi ve tüm masrafların kirleten tarafından karşılanması gerektiği ilgili yasada yer almaktadır.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın geçmişte yaptığı “5 milyon lira ceza kesildi, suç duyurusunda bulunuldu” şeklindeki açıklamaların yanı sıra alanın temizliği için ÇED raporu dahi verilmesine rağmen hala bir sonuca ulaşılamamış olması hafızalarda yerini korurken konunun tekrar İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanma çabası olsa olsa bir kara mizah örneğidir.

Öte yandan söz konusu gazetenin haberinde “Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından yapılan incelemede bölgedeki su kaynaklarında arsenik, kurşun ve çinko olduğu ortaya çıktı” şeklinde asılsız bir ifade yer almaktadır.

Oysa bahsi geçen arazide şebekeye verilen bir yeraltı kaynağı bulunmamaktadır. Bu konuyla ilgili Valilik tarafından oluşturulan bir komisyonda İZSU Genel Müdürlüğü de yer almış, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) tarafından yürütülen araştırma İZSU tarafından finanse edilmiştir.

Dolayısıyla böylesine önem arz eden konulara ilişkin açıklama ve yayınların sorumluluk çerçevesinde ele alınması gerektiğini hatırlatıyor, bu vesileyle yetkili ve sorumlu kuruluşları 2012 yılından beri seyirci kaldıkları bu hayati meseleyi çözme konusunda bir kez daha göreve davet ediyoruz.”

Önerilen haber: İzmir’de motosikletli Şahin ve Yunus polislerinden denetim

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP