DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 2092915-0,74%
İzmir
37°

AÇIK

üst menü altı
CHP eski Genel Başkanları Çetin, Öymen ve Karayalçın’dan çarpıcı açıklamalar…

CHP eski Genel Başkanları Çetin, Öymen ve Karayalçın’dan çarpıcı açıklamalar…

CHP İzmir İl Başkanlığı'nın düzenlediği 100 Yıllık Yolculuk panelinde konuşan CHP 3 deneyimli eski genel başkanı Türkiye gündemine ve siyasete dair önemli açıklamalarda bulundu.

ABONE OL
15 Eylül 2023 21:29
CHP eski Genel Başkanları Çetin, Öymen ve Karayalçın’dan çarpıcı açıklamalar…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel eski Başkanı Murat Karayalçın, parti örgütünün tam kapasite çalıştırılması gerektiğini, aksi durumda siyasi tembellik ve ‘beyaz atlı prens-prenses’ beklentisi oluşacağını söyledi. CHP Genel eski Başkanlarından Hikmet Çetin ise CHP’nin genel sekreterliğe dönmesi, ön seçimin şart olmasını, milletvekilliği sürelerinin sınırlandırılması gerektiğini söyledi. Hikmet Çetin, Kürt sorununun demokrasi sorunu olduğunu ve istenirse çözülebileceğini kaydetti.

DEMOKRAT GÜNDEM FOTOĞRAF: ZAHİDE NUR ÖZTÜRK-HABER MERKEZİ-CHP’nin İzmir’deki 100. Yıl kuruluş yıldönümü programına katılan CHP Genel eski Başkanları Altan Öymen, Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın, programın ardından 100 Yıllık Yolculuk adlı panele katıldı.

Panelistlerden CHP Genel eski Başkanı Murat Karayalçın, parti örgütlerinin tam kapasite ile çalışmasının önemine vurgu yaparak, bunu sağlayamamanın siyasi tembellik ve ‘Beyaz Atlı Prens-Prenses beklentisi’ oluşturacağı uyarısında bulundu.

MURAT KARAYALÇIN: ÖRGÜT TAM KAPASİTE ÇALIŞMAZSA

Karayalçın, “Umudun örgütlenmesi, başarıya taşınması siyasi örgütlerinin CHP örgütünün tam kapasite ile çalışmasına bağlıdır. Bunu sağlayamazsak istediğimizi de elde edemeyiz.

BEYAZ ATLI PRENS VE PRENSES BEKLENTİSİ

Ayrıca tembellik sürecine girilmesi söz konusu olur. Örgüt tam kapasite çalışamıyorsa, bir süre sonra öyle birini getirelim, genel başkan yapalım ki, o çok iyi konuşsun, çok çalışsın, çok dolaşsın, hepimiz adına işi o yapsın demeye başlar. Ben buna beyaz atlı prens ve prenses beklentisi diyorum” diye konuştu.

Murat Karayalçın’ın konuşmasının satır başları:

Umudu örgütleyen siyasi örgütlerdir. Siyasi önderlerdir. Siyaset önderlerinin verdikleri mesajlardır. İletilerdir. Bunların parti örgütüne taşınmasıdır. Taşınabilmesidir. Sonuç alınabilmesi için umudu örgütleyip onu başarıya taşıyabilmek için işlevsel olabilmek için örgütün tam kapasiteyle çalışması gerekir.

ÖRGÜTÜN TAM KAPASİTE ÇALIŞMASI DEMEK…

Eğer örgütümüzü, örgütlenmemizi tam kapasite ile çalıştıramazsak o zaman o örgütün sonuç alması olanaklı değildir. Bir siyasi parti örgütünün tam kapasite ile çalışabilmesi demek o parti örgütünün partinin izleyeceği siyaseti belirleyebilmesi demektir. Eğer örgüt partinin izleyeceği siyasetin belirlenmesinde yer alamıyorsa, o örgütün kendisinden beklenen görevleri yerine getirmesi kolay değildir.

Bana göre örgütün sonuç alabilmesi için örgütün belediye başkan ve milletvekili adaylarını seçebilmesi yani ön seçimin olması gerekmektedir.

UMUDUN ÖRGÜTLENMESİ ÖRGÜTLERİN TAM KAPASİTE ÇALIŞMASINA BAĞLIDIR

Örgütün broşür dağıtması, mesajları taşımasıdır. Umudun örgütlenmesi, başarıya taşınması siyasi örgütlerinin CHP örgütünün tam kapasite ile çalışmasına bağlıdır. Bunu sağlayamazsak istediğimizi de elde edemeyiz.

BEYAZ ATLI PRENS VE PRENSES BEKLENTİSİ

Ayrıca tembellik sürecine girilmesi söz konusu olur. Örgüt tam kapasite çalışamıyorsa, bir süre sonra öyle birini getirelim, genel başkan yapalım ki, o çok iyi konuşsun, çok çalışsın, çok dolaşsın, hepimiz adına işi o yapsın demeye başlar. Ben buna beyaz atlı prens ve prenses beklentisi diyorum.

SAĞDAN TRANSFER SİYASİ TEMBELLİK DEMEK

2. sağdan transfer edelim, o da bize gelirken bir miktar seçmen getirsin demektir. O da siyasi tembellik. Kurultay sürecindeyiz. Yarın İzmir kongresi var.  1 milyon 300 bin üyeyiz. CHP’liler 4 konuda puan toplamalı. Hepimiz eğitimden geçeceğiz. İdeolojik, teknik eğitim alacağız. parti görevlerinin yerine getirilmesi önemli. AKP İstanbul İl Örgütü’nün üyelerinin başarıları, kendilerine verilen görevi yerine getirip getirmediklerini nasıl kontrol edildiğini gördüm. İsim isim çetele tutuyorlar.

DÜN GELEN BELEDİYE BAŞKANI, MİLLETVEKİLİ OLMASIN

Siyasetin finansmanını biz üstlenelim. Partimizin parasını biz verelim. Dün gelen belediye başkanı, milletvekili olmasın. Şu kadar puanı toplayanlar milletvekili, belediye başkanı adayı olsun. Toplayamazsanız aday olamazsınız.

HİKMET ÇETİN: BU SEÇİMİ KAZANMAMIZ LAZIM  

Panelde konuşan CHP Genel eski Başkanı Hikmet Çetin, genel seçim sürecinin iyi yönetilmediğini, genel sekreterlik makamının geri gelmesi gerektiğini, ön seçimin şart olduğunu ve milletvekilliği sürelerine sınırlama getirilmesinin elzem olduğunu vurguladı.

ÇETİN: YENİDEN GENEL SEKRETERLİĞE DÖNMEMİZ LAZIM

Hikmet Çetin, “Bu seçimi kazanmamız lazım. Tek adam rejiminin olduğu bir dönemde bu süreci parti olarak iyi yönetemedik. Bunu kabul etmemiz lazım. Bu seçim mutlaka kazanılabilirdi. Önseçimin mutlaka uygulanması, bir kişinin 2 ya da 3 kişinin milletvekili olmaması lazım. 7-8 kez milletvekilliği yapanlar var. Bu önemli bir sorun. Bizim yeniden genel sekreterliğe dönmemiz lazım. Genel sekreter partinin Başbakanıdır. AK Parti sistemine geçtik. Genel başkan yardımcıları da genel başkan istediğiniz zaman ‘yarın yenileri gelsin’ diyebiliyor. Parti genel sekreterini de delegeler seçiyordu.

KÜRT SORUNU ASLINDA DEMOKRASİ SORUNU

Kürt sorununun demokrasi ile çözülebileceğini kaydeden CHP Genel eski Başkanı Hikmet Çetin, “12 Eylül’ün ve sivil yönetimlerin bu işi çözme konusunda gerekli adımı atmamaları. Kimse bize 1915 Ermeni olayını anlatmadı. Aynı şey Kürt sorunu için de söz konusu. Kürt sorunu aslında demokrasi sorunu. Demokrasi ile çözülebilir. Esas hedef gerçek demokrasi olması. Kolayca çözebileceğimiz bir konuyu maalesef çözemeyecek noktaya geldik. Bunlar beni kızdırıyor. O bölgenin insanı olarak. İstenirse çözülebilir. Demokrasiyle çözülür” ifadelerini kullandı.

Hikmet Çetin’in konuşmasının satır başları:

Önseçimin mutlaka uygulanması, bir kişinin 2 ya da 3 kişinin milletvekili olmaması lazım. 7-8 kez milletvekilliği yapanlar var. Bu önemli bir sorun. Bizim yeniden genel sekreterliğe dönmemiz lazım. Genel sekreter partinin Başbakanıdır. AK Parti sistemine geçtik. Genel başkan yardımcıları da genel başkan istediğiniz zaman ‘yarın yenileri gelsin’ diyebiliyor. Parti genel sekreterini de delegeler seçiyordu.

PARTİNİN MUHATABI GENEL SEKRETERDİ

Partinin muhatabı genel sekreterdi. Dünyadaki sol, sosyal demokrat partilerde genel sekreterlik vardı. PM’nin etkisi yok. Buna mutlaka dönmemiz gerekiyor. Genel başkan istediği gibi seçip değiştirebiliyor, bunların mutlaka değişmesi lazım. Milletvekillerine bir dönem sınırlaması gelmeli. 7 dönem olabilir mi? Parti üyesi olmayan bir arkadaşımız 5 dönem milletvekilliği yaptı.

İYİ YÖNETİLSEYDİ BİZ BU SEÇİMİ KAZANIRDIK

Bir yerel seçim geliyor. İyi yönetilseydi biz bu seçimi kazanırdık. İyi yönetilmedi. Bakın ilk defa bu meclis sağ bir meclis. Parlamento tümüyle sağ bir meclis. 1950’den bu yana bu kadar sağ bir meclis hiç olmadı. İstediği şekilde Anayasa değişikliği yapacak gücü yok. Bizimle ortaklık yapanların Anayasa değişikliğine olumlu oy vereceklerine inanıyorum.

TÜRKİYE’DE BUGÜN İSLAMCI BİR YÖNETİM VAR

Türkiye’de bugün İslamcı bir yönetim var. Bu parti Türk İslam sentezinden oluşan ve Türkiye’yi adım adım Ortadoğu ülkesine götürecek bir hükümet. AB son bir rapor yayınladı. Türkiye AB’nin üyesi olma gücünü kaybetmiştir diyor. İmtiyazlı ortaklık dedikleri, tam üyelik olmayan, bir sistem getirmeye çalışıyorlar.  AB’ye sahip çıkmamız lazım.

Dünyada 100 yılı yaşayan partiler var fakat CHP özelliğinde hiçbir parti yok. Atatürk devrinci bir parti lideriydi. Dünyada iyi asker devlet adamı olan liderler var. Atatürk hem büyük bir asker hem eşi bulunmayan bir devlet adamıydı. Zor bulunur.

54 ÜLKENİN HİÇBİRİNDE ATATÜRK YOK

Hikmet Çetin, “CHP devrimcidir. Attığı her adım bir devrimdir. Dünyada 54 müslüman ülkenin hiç birinde bir Atatürk yok. Atatürk kadınlara ve gençlere çok inanmıştır. Türkiye’nin güvencesinin kadınlar olduğuna inanıyorum. İran, Afganistan’daki kadınlara bakın” diye konuştu.

ALTAN ÖYMEN: YEREL SEÇİMLERDE GEREKEN SONUCU ALACAĞIZ

CHP Genel eski Başkanı Altan Öymen de panelistlerden biriydi. Deneyimli siyasetçi Altan Öymen, partilerin dünyadaki geçmişleriyle ilgi bilgiler verdikten sonra CHP’nin genel seçimlerde olumsuz sonuç almasına karşın yerel seçimlerde başarı elde edeceğine inandığını söyledi.

Altan Öymen: “Yerel seçimlerde gereken sonucu hep birlikte alacağız” dedi.

Önerilen haber: CHP İzmir, 100. Kuruluş Yıldönümünü kutladı.. Soyer: ‘Dimdik ayaktayız’

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP