DOLAR 28,9820 0.21%
EURO 31,2631 -0.02%
ALTIN 1.891,380,26
BITCOIN 1253033-0,89%
İzmir
10°

HAFİF YAĞMUR

CHP Lideri Kocaeli’den “parti aleyhine konuşanı affetmem” mesajı verdi

CHP Lideri Kocaeli’den “parti aleyhine konuşanı affetmem” mesajı verdi

Kocaeli’nde bugün düzenlenen CHP Yerel Yönetimler Marmara Bölge Toplantısı'nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, delege seçiminin kaldırılma sinyallerini verdi, parti aleyhine konuşanlara taviz vermeyeceğini belirterek partiden atacağını söyledi.

ABONE OL
15 Ekim 2023 20:23
CHP Lideri Kocaeli’den “parti aleyhine konuşanı affetmem” mesajı verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kemal Kılıçdaroğlu partililerle buluşmasında, geniş kitlelere ulaşacaklarını bu sayede yerel seçimlerde başarıya ulaşacaklarını ifade ettiği toplantıda, “CHP’li belediyelerin olduğu yerde huzur vardır çünkü” diyerek partililerine seslendi.

CHP’nin kurumsal yapısında yapmayı planladığı değişiklikleri ve yenilikleri içeriyor” diyerek parti içi çalışmalarda cinsiyet eşitliği, delege sistemine son verme ve parti içi denetim gibi konuların ele alındığını belirtti.

Kılıçdaroğlu, “Bu değişiklikler, parti içi demokrasiyi güçlendirmeyi ve parti yönetimini daha şeffaf hale getirmeyi amaçlayabilir. Partimiz 100 yıllık bir parti. Partide yenilenmeyi sağlayan hukuki metnimizin adına tüzük diyoruz. Kurultaydan 20 gün sonra tüzük kurultayını yapacağız. Bu kurultayda CHP’nin aksayan bütün yönlerini mümkün olduğu kadar çözeceğiz” dedi.

“Delege sisteminden hepiniz şikayet ediyorsunuz. Delege sistemini kaldıracağız. Çünkü delege sistemi ciddi çatışmalara, çekişmelere yol açıyor sonra bu kalıcı hale geliyor ve bir sürü sorun yaratıyor” diyen Genel Başkan, “Üyeler gelsinler seçsinler diyeceğiz, delege sistemini kaldıracağız. İç denetim mekanizması oluşturacağız. Yani eskiden CHP kurulurken parti müfettişleri vardı ve onlar giderlerdi illeri gezerlerdi, raporlar düzenlenirdi hem örgütü denetler hem halkın nabzını tutar o raporlar gelirdi. Bunu tüzüğe geçireceğiz” vurgusu yaptı.

Ortak akılla çalışma vurgusu

Kılıçdaroğlu, “Bir çalışma yapılıyor. İl başkanlarından, ilçe başkanlarından, milletvekillerinden, sivil toplum örgütlerinden, başka ülkelerdeki uygulamalardan örnekler alarak sorunu çözmeye çalışacağız. Birincisi şu; bu ülkenin nüfusunun yarısı kadın yarısı erkekse bir cinsiyet kotası getireceğiz ve benim şahsi kanaatim cinsiyet kotasının da yüzde 50 olması lazım. Yüzde 50 kadın, yüzde 50 erkek olması lazım ve fermuar sistemi getireceğiz. Merkez Yönetim Kurulu’nun üye kabulüne sınır getirilecek. Yani ‘bir ilden bir ilçeden hemen 5 bin tane üye getirin MYK’dan geçirelim’ bunu kaldıracağız. Biz yapmıyoruz ama bunu tüzüğe yazacağız.”

3 dönem sınırı

Milletvekilleri için 3 dönem sınırı getireceklerini belirten Kılıçdaroğlu, “3 dönemden sonra milletvekili olamayacak. Belediye meclis üyelikleri ve il genel meclis üyelikleri için meslek kotası getireceğiz. Belediye meclisinde bir veteriner olmalı, bir yeminli mali müşavir olmalı, bir hukukçu olmalı. Danışma kurulunu 3 kez arka arkaya toplamayan il yönetimi düşmüş sayılacak” diye konuştu.

“Mahalle temsilciliklerinde en az bir kadın ve bir erkek olacak, tek başına erkek değil. Delege sistemini kaldıracağız” diyen Kılıçdaroğlu, “İç denetim mekanizması oluşturacağız. Partinin bu bağlamda da defterlerini tutması, belgelerini saklaması buna uygun bir muhasebe tutması da zorunlu hale geliyor” ifadelerini kullandı.

chp

CHP’liler olarak Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandıracağız

Kılıçdaroğlu, “cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandıracağız’ diyerek şöyle devam etti: “Bizlerin, her birimizin, her bir CHP’linin ister genel başkan olsun ister yeni partiye yeni gelen üye arkadaşımız olsun, hepimizin ortak teması ortak hedefi ortak amacı bu olmak zorundadır. Bunu yapmadığımız takdirde hem tarihimize hem geleceğimize iyi bir miras bırakmayız. Bizler hangi pozisyonda olursak olalım aynı çabayı göstermek zorundayız.”

Parti aleyhine konuşanı partiden atacağım!

“Biz demokrasiyiz zaten, demokrasiyi getiren bir partiyiz” şeklinde konuşmalarını sürdüren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Farklı görüşler ortaya atılabilir ama kongre biter seçimler biter el ele omuz omuza sahaya çıkmak durumundayız. Kim, kongrelerden sonra parti aleyhine konuşursa partiyi televizyonlarda tartışılır hale getirirse kimse kusura bakmasın onu partiden ayıracağım. Çok açık çok net söylüyorum.”

AK Parti’nin olağanüstü kurultay yaptığını ve kimsenin haberinin bile olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Orada bir kişi var zaten o talimatı veriyor mesele bitiyor. Herkesi o seçiyor. Babalar gitti yerine oğulları geldi. Yeni birisi geldi zannetmeyin. Biz öyle bir parti değiliz. Demokrasi kültürünü içselleştiren bir partiyiz. Tartışmalar olur, o tartışmalardan sonra kürsülere çıkarız elimizi tekrar kaldırırız hep beraber alanlara iner ve vatandaşın sorunlarını çözmek için var gücümüzle çalışırız. CHP olmazsa Türkiye Cumhuriyeti’ne asla demokrasi gelmez. İktidar sahiplerinin önündeki en büyük engel şu anda Cumhuriyet Halk Partisi’dir” şeklinde konuştu.

Yüz yıl önce ve bugün kıyaslaması

Kılıçdaroğlu, 100 yıl önceki Türkiye ile bugünü kıyasladığı konuşmasında, “O günün Türkiye’sinde bizim sınırlarımızda her türlü güvenlik önlemi alınırken, bugün nasıl oluyor da bütün sınırlarımız yol geçen hanına dönüyor? Yüz yıl önce alınan kararlar ve ortaya çıkan tablo yüz yıl sonra alınan kararlar ve ortaya çıkan tablo. Bir sığınmacı deposuna döndü koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti” dedi.

“Daha geçen gün Ankara’daki terör eyleminin faillerinin Suriye’den geldiği söyleniyor. Ne deniyor, ‘sınır namustur’ değil mi? Şu soruyu iktidar sahiplerine sormak zorundayız; Siz o sınırda yazan ‘sınır namustur’ sözünün gereğini yapıyor musunuz?” diyerek iktidara seslenen Kılıçdaroğlu, “Bizim halka gidip o gereklerin yerine getirilmesi için çaba harcamamız gerekir. CHP’ye düşen görevlerden birisi de budur” diye konuştu.

Suriyelilere 40 milyar dolar harcandı

Kılıçdaroğlu, “2020 yılında Suriyelilere 40 milyar dolar para harcandığı söylendi. 2023’teyiz herhalde 100 milyar doları aşmıştır. 100 milyar dolarlık bir kaynağı sığınmacılara harcarken, 3-5 milyar doları nereden bulurum diye kapı kapı dolaşan bir Türkiye” şeklinde konuştu.

100 yıl önce Osmanlı’nın borçlarını devralıp tamamını ödeyen bir Türkiye’den şimdi ‘3-5 milyar dolar para nereden bulabilirim’ diye kapı kapı dolaşan bir Türkiye’ye dönüldüğünü söyleyen Kılıçdaroğlu, “Yüklendiğimiz görevin sorumluluğunu çok iyi bilmek zorundayız. Ve bu sorumluluğun gereğini yerine getirirsek CHP asıl o zaman Cumhuriyet Halk Partisi yani ‘halkın partisi’ olacaktır. Asıl hedefimiz bu” cümlelerini kullandı.

Tezkere göndermesi, yabancı askerler ibaresi tepkisi

Önümüzdeki hafta parlamento da görüşülecek tezkere konusunda açıklamalar yapan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “teröre karşı mücadele. Güzel, teröre karşı hepimiz karşı çıkmak zorundayız. Terör bir insanlık suçudur. Terör kimden ve nereden gelirse gelsin teröre ve teröristlere karşı çıkmak hepimizin namus borcudur. Çözemediğimiz bir cümle var. Teröre karşı terörle mücadele için bir tezkere geliyor ama içinde bir cümle var, ‘gerektiğinde yabancı askerlerin Türkiye’ye davet edilmesi.’ Ne için? 30-35 yıldır teröre karşı mücadele eden bizim silahlı kuvvetlerimizdir, güvenlik güçlerimizdir. Şehit olanlar onlar. Kollarını, bacaklarını, gözlerini verenler onlar. Yabancı askerin bizim ülkemizde ne işi var?” dedi.

Önerilen haber: Kılıçdaroğlu: Delege sistemi kalkacak, gelsin üyeler seçsin

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP