DOLAR 28,9070 0.11%
EURO 31,5318 0.11%
ALTIN 1.893,680,23
BITCOIN 11167262,08%
İzmir
20°

PARÇALI BULUTLU

CHP lideri Özel net konuştu: 2019’daki seçimden gerideyse değişecek

CHP lideri Özel net konuştu: 2019’daki seçimden gerideyse değişecek

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, seçmenin değişimden umutlu olduğunu söyledi. Yerel seçimlerde oylarını artıracaklarına vurgu yapan Özel, bunun psikolojik üstünlük sağlayacağına dikkat çekti.

ABONE OL
19 Kasım 2023 19:47
CHP lideri Özel net konuştu: 2019’daki seçimden gerideyse değişecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, seçmenin değişimden umutlu olduğunu söyledi. Yerel seçimlerde oylarını artıracaklarına vurgu yapan Özel, bunun psikolojik üstünlük sağlayacağına dikkat çekti.

CHP lideri Özel, “Partinin kimi gösterirse göstersin kazandığı yerde, aday kazanıyor diye mevcut belediye başkanını devam ettireceğiz diye bir zaruriyet yok. 2019’daki seçimden gerideyse değişecek” dedi

CHP Lideri Özgür Özel, BirGün Yayın Koordinatörü Yaşar Aydın, Ankara Temsilcisi Nurcan Gökdemir ve muhabir Hüseyin Şimşek’in sorularını yanıtladı.

”4 yıl seçim yapmadan duramazlar”

Kurultayın ardından ortaya çıkan sonucun seçmeni umutlandırdığını kaydeden CHP Genel Başkanı Özel, HEDEP ile CHP Genel Merkezi dahil her yerde görüşebileceğini, yerel seçimlerde birçok partinin yan yana geldiği ittifak ilişkisi yerine bölgelere göre iş birliklerinin önemli olduğunu vurguladı.

AK Parti seçmeninin bile CHP’deki değişimden etkilendiğini kaydeden CHP Lideri Özel, “Dört yıl daha AK Parti iktidarına katlanmak istemeyen bütün seçmenin sandığa gelip muhalefete destek vermesi gerekiyor. Toparlanan bir muhalefet olacağız. Yerel seçimlerde elde edilecek bir başarı, psikolojik üstünlüğün muhalefete geçmesine neden olacak. 4 yıl seçim yapmadan duramazlar” dedi.

Özgür Özel’in açıklamalarının satır başları:

Sandığa da olumlu bir katkısı olacak

‘‘Ben tam da geride bıraktığımız gibi bir kurultay bekliyordum. Beklediğimden daha iyi tamamlandı. Kurultay, tam bir kurultay gibi oldu. İki farklı fikir yarıştı. Bazen sert söylemler de oldu. Kuvvetli argümanlarla gün boyu iki taraf birbiri ile mücadele etti. Biz, değişim için bir kadro hareketi öneriyorduk, karşı taraf kabul etmiyordu.

Sonunda delegeler her iki tarafı da dinledi ve kararını verdi. Demokratik bir yarıştı.  Bu, Türkiye’nin dünyadaki algısı için de iyiydi. Kurultayda stres bekliyordum. Fakat gerginlik ve kavga olmadı, çok mutlu olduğumuz bir konu bu. Dışarıdan getirilmiş, parti ile bağı olmayan bir grup vardı. Söylemleri de futbol tezahüratıydı. Siyasi bir grup değildi.

Yine de sorunlar büyümedi. Kurultay, bitiş şekli itibarıyla da büyük bir heyecana ve umuda dönüştü. Sahadaki etkisini de görüyoruz. İki hafta oldu, heyecan sürüyor. Uçakta bile alkışlanıyoruz. Bu benim şahsıma değil, muhalefetin yeniden ayağa kalkmasına destek alkışıdır. Toplumsal muhalefeti de ateşleyen bir şey oldu kurultay. Bu, dalga dalga tüm topluma yayılıyor. Sandığa da olumlu bir katkısı olacak.’’ 

”Kazanacağımızdan çok emindim”

“İYİ Parti, HEDEP seçmeni hatta bazı AK Parti ve MHP seçmeni, CHP’deki değişimi olumlu buluyor. Çeşitli anketlerde bunu gördük. Örgütlerimiz de süreci çok daha iyi atlattı böylece. Üyelerimiz ve seçmenimiz, kurultay delegelerine çok ciddi şekilde etki etti. Dışarıda böyle bir hava olmasa kurultayda böyle bir sonuç olmazdı. Delegelerin esnafı, komşularını, gençleri dinlediklerini gördüm.  Kazanacağımızdan çok emindim. İkinci turda aldığımız oy, delegelerin gerçek görüşüydü.’’ 

”Türkiye için biz muhalefete kazandıran bir formüle mecburuz”

‘‘İttifak kelimesi biraz yoruldu. Meramınızı anlatırken zorlanıyorsunuz insanlara. O açıdan bundan sonrası için ‘işbirliği’ demek daha doğru olur. Yerel seçimler, işbirliğine uygundur. Adı ittifak konacaksa ona da karşı değilim ama çok sayıda partinin bundan sonra bir ittifak kurmasını doğru, gerekli ve uygun bulmuyorum. Partilerin seçim bölgelerine özel iş birlikleri olabilir. Kaybetmek üzere atılacak adımlar, seçmenlerimize haksızlık olur. Adayın doğru belirlenmesi çok önemli.

Büyük parti olma kibri göstermeyeceğimizden de herkes emin olsun. Türkiye için biz muhalefete kazandıran bir formüle mecburuz. Yerel gereklilikleri iyi okuyan bir iradeyi göstermek istiyorum. Diğer partilerle henüz bir temas yok ama mutlaka olacaktır. Kibirli olmayacağız. Son seçilmiş genel başkan olarak ilk adımı benim atmam gerekiyorsa ilk adımı da atarım. Adım atılırsa da geri çevirmem. Tüm partiler için bunu söylüyorum.’’ 

Bu heyecanın seçmeni yeniden sandığa götüreceğini biliyordum

‘‘Önümde, partide düşündüğüm yapısal değişikliklerin tamamını yapacak bir vaktin olmasını isterdim. Haziran ayında bir karne alacağız diye düşünelim. Mayıs ayında öğretmen değişmiş. O yüzden biraz erken olması yerine birkaç yıl sonra olmasını tercih ederdim kendi adıma. Çünkü CHP’nin ülkenin en iyi yönetilen kurumu olması gerektiğine inanıyorum.

Hiçbirini yapamadan yerel seçime gideceğiz. Yine de ben zaten bir kurultay yapmazsak ya da rakipsiz olursa, seçmenin bizi cezalandıracağını gördüğüm için aday oldum. Yerel seçimi iyi bir şekilde geçireceğimizi bilseydim aday olmazdım. Bu heyecanın seçmeni yeniden sandığa götüreceğini biliyordum. Ben adaylık kararını ilk açıkladığımda, bana, ‘Boş havuza balıklama atladın’ dendi. Zaten bu cesareti gösterirsen başarırsın.’’ 

Önerilen haber : CHP Genel Başkanı Özel’den yerel seçim mesajı: İzmir için anket var

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (2)


HIZLI YORUM YAP