DOLAR 32,8494 0.04%
EURO 35,2209 -0.09%
ALTIN 2.451,250,05
BITCOIN 2094988-0,71%
İzmir
37°

AÇIK

üst menü altı
CHP, Menemen'e bugün itiraz edecek… 'Bu kez bez torba kullanacağız'

CHP, Menemen'e bugün itiraz edecek… 'Bu kez bez torba kullanacağız'

ABONE OL
21 Aralık 2020 14:21
CHP, Menemen'e bugün itiraz edecek… 'Bu kez bez torba kullanacağız'
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Menemen'de ay başında gerçekleşen belediye başkan vekilliği seçimine itiraz eden Cumhur İttifakı adayının başvurusunun kabul edilip kura kısmının yürütmesinin durdurulmasına karar verilmesinin ardından CHP bugün itiraz hakkını kullanacak. Her duruma hazırlıklı olduklarını belirten Millet İttifakı adayı Menemen Belediye Başkan Vekili Deniz Karakurt, mahkeme kararının Belediye Kanunu'nun 45'inci maddesine aykırı olduğunu, kararın sadece encümen ve divan seçimini kapsadığını söyledi. Karakurt, itirazlarının olumsuz olması durumunda seçimin yenilenmesini isteyeceklerini, bu da olmazsa yeniden kura çekiminin şart olduğunu belirterek, yeniden kura çekiminde bu kez 'bez torba' yöntemi kullanacaklarını açıkladı. 

DEMOKRAT GÜNDEM- Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy'un tutuklanmasının ardından mecliste yapılan kura ile başkan vekili seçilen Millet İttifakı adayı Deniz Karakurt'un durumuna itiraz eden Cumhur İttifakı adayı Aydın Pehlivan'ın idare mahkemesine yaptığı başvurunun mahkeme tarafından kabul edilip, seçimin kura kısmının yürütmesinin durdurulması kararı verilmesinin ardından başlayan tepki devam ediyor. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Deniz Yücel,CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in de aralarında bulunduğu çok sayıda CHP'li parti temsilci ve yöneticisi Menemen'de düzenledikleri basın açıklamasıyla durumu kınamış ve mahkeme kararına itiraz edeceklerini açıklamıştı. 

Millet İttifakı Adayı, Menemen Belediye Başkanvekili Deniz Karakurt, idare mahkemesine itiraz edeceklerini belirtmişti. 1 Aralık tarihinde gerçekleşen Menemen Belediye Başkan vekili seçiminin ardından başlayan süreçte bugün CHP kanadı 2.'inci İdare Mahkemesi'ne başvuracak. 

Mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararına itiraz edeceklerini belirten Menemen Belediye Başkan Vekili Deniz Karakurt, hazırladıkları dilekçeyi bugün mahkemeye sunacaklarını açıkladı. 

""

İTİRAZ İYİ NİYET KURALLARINA DA YASAYA DA AYKIRI 

Demokrat Gündem'e açıklamalarda bulunan Başkanvekili Deniz Karakurt, yürütmeyi durdurma kararının başkan vekilliği seçimini kapsamadığını, sadece divam ve encümen seçimine yönelik olduğunu savunarak, “Karar başkan vekilliği seçimini kapsamıyor. O sadece divan seçimi ve encümen seçimine ilişkin bir madde. Başkan vekilliği seçimi yasada açıkça belli. 45.'inci madde. Belediye Kanunu'nun 45'inci maddesinde, 'dördüncü turda da eşit olursa, beşinci turda kura çekilir' diyor. Ortak mutabakat ve AK Parti'nin önerdiği usulle seçimi yaptık. İtiraz edilmesi iyi niyet kurallarına da aykırı, yasaya da aykırı” diye konuştu. 

'OLUMSUZ OLURSA SEÇİM YENİLENİR, YENİLENMEZSE TEKRAR KURA GEREKİR 

“Dilekçemiz hazır, birazdan göndereceğiz” diyen Menemen Belediye Başkanvekili Deniz Karakurt, bölge idare mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararını kaldırmasının gerektiğini, aksi durumu 'siyasi karar' olarak nitelendireceklerini dile getirerek, “Birazdan göndereceğiz dilekçeyi. Bölge İdare Mahkemesi'nin hukuken karar vermesi durumunda yürütmeyi durdurma kararının ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu konuda hiçbir tereddüt yok. Ancak tabi siyasi karar olursa, sonucun aleyhimize gelme durumu olabilir” ifadelerini kullandı. 

'BU KEZ BEZ TORBAYA KOYACAĞIZ'

Başvuru sonucunun olumsuz olması durumunda bu kez seçimin yenilenmesini talep edeceklerini anlatan Başkan Vekili Deniz Karakurt, bu karar da çıkmazsa yeniden kura yönteminin uygulanması gerektiğini, yeniden kura çekiminde bu kez 'bez torba' yöntemini kullanacaklarını açıkladı. 

'BAKALIM NE YAPACAKLAR?'

Başkan Vekili Deniz Karakurt, “Başvurumuz olumsuz sonuçlanırsa bu kez seçimin yenilenmesini talep edeceğiz. Sonuç olarak kura seçimin bir parçasıdır. Parçada bir hata varsa, o zaman bütün de hatalıdır. Teamül bu yöndedir ve seçimin yenilenmesi gerekir bu durumda. Yenilenmez ise bu kez tekrar kura çekilir. Kura çekme yöntemi uygulanırsa bu kez milattan kalmış usulle yani bez torba ile kura çekelim. Bez torbaya koyacağız. Bakalım ne yapacaklar?” şeklinde sonlandırdı. 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP