DOLAR 31,1232 0.26%
EURO 33,8175 0.54%
ALTIN 2.033,560,06
BITCOIN 1591683-0,01%
İzmir
18°

PARÇALI BULUTLU

üst menü altı
CHP’li eski Başkan Çakmur: Yanlış anlaşıldı, aday değilim!

CHP’li eski Başkan Çakmur: Yanlış anlaşıldı, aday değilim!

ABONE OL
28 Kasım 2023 12:19
CHP’li eski Başkan Çakmur: Yanlış anlaşıldı, aday değilim!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DEMOKRATGÜNDEM- İzmir eski Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur, CHP İzmir İl Başkanlığı’nda gerçekleştirdiği basın açıklamasının yanlış anlaşıldığını dile getirerek, “Önümüzdeki yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir belediye başkanlığına aday adaylığım söz konusu değildir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir eski Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur, dün CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’nu ziyareti sonrası basın açıklamasında bulunmuştu. Ön seçimlerle ilgili konuşan Çakmur, “Canımla, başımla sonuna kadar ön seçim olursa sonuna kadar varım” ifadelerini kullanmıştı

Çakmur, bugün yaptığı yazılı açıklama ile dünkü basın açıklamasının yanlış anlaşıldığına dikkat çekerek, “Önümüzdeki yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir belediye başkanlığına aday adaylığım söz konusu değildir” ifadelerini kullandı

İzmir eski Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur’un açıklaması

“Geleceğimizin en önemli güvencesi olan Cumhuriyetin, demokrasinin, laikliğin ve özgürlüğümüzün büyük bir tehlike altında olduğu bu dönemde, en sonuncusu Cumhuriyet Halk Partisi İzmir il merkezinde olmak üzere, son dönemde yaptığım konuşmaların olası bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermemesi için bir açıklama yapma gereği duydum.

Son günlerde, çeşitli sosyal medya platformları ve internet haber portallarında belirtildiğinin aksine önümüzdeki yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir belediye başkanlığına aday adaylığım söz konusu değildir.

Yaşamım boyunca sürdürdüğüm demokrasi mücadelesini bundan sonra da aynı kararlılıkla sürdüreceğimi belirtmiş olmam, demokratik kazanımları öncelikle partimiz içerisinde kurumsallaştırmak gerektiğine olan inancım ve bunun aracı olarak tüm üyelerin katılımı ve yargı güvencesinde bir önseçim yapılması gerekliliğini dile getirmem bir adaylık açıklaması olarak anlaşılmıştır. Oysaki mücadelemin bir makama aday olmakla ilgisi yoktur.

Demokrasi belli şartlar oluşuncaya kadar rafa kaldırılabilecek, zaman darlığı gibi gerekçelerle ertelenebilecek bir anlayış değildir. Cumhuriyet tarihimiz içinde bu türden yanılgılara pek çok kez düşüldü ve sonuçları her zaman çok ağır oldu. Tek isteğim, önce partimizin içinde ve ardından tüm Türkiye’de demokrasi kültürünü ve kurumlarını yeniden, vazgeçilmez ve geri dönüşü olmayan bir ilke olarak başat kılacak kolektif bilincin oluşmasıdır.

Cumhuriyeti kuran partimizin, bu topraklarda demokrasiyi de yeniden yeşertecek bir güç olabileceğine inançla, halk için ve halkla beraber bu mücadeleyi yürütmeye devam edeceğim”

Önerilen haber: İzmir’in eski Başkanı Çakmur, adaylığa talip olduğunu ilan etti

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • Orhan Erdost

    Sayın Yüksel Çakmur CHP nin Hikmet Çetin Altan Öymen Ve Yaşar karayalçın gibi değerli bir parti büyüğüdür Deneyimleri CHP için önemlidir E.Yargıç Orhan Erdost


HIZLI YORUM YAP