DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 19378270,50%
İzmir
16°

HAFİF YAĞMUR

üst menü altı
CHP’li Nalbantoğlu: ‘Büyükşehir’in dokunduğu her yerde dua var’

CHP’li Nalbantoğlu: ‘Büyükşehir’in dokunduğu her yerde dua var’

ABONE OL
22 Nisan 2023 12:41
CHP’li Nalbantoğlu: ‘Büyükşehir’in dokunduğu her yerde dua var’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin depremin yıktığı Osmaniye’deki programına katılarak bayramın ilk gününü depremzede vatandaşlarla geçiren CHP İzmir Milletvekili Adayı Rıfat Nalbantoğlu; izlenimlerini paylaştı ve hükümetin deprem sonrası adımlarını değerlendirdi.

CHP’li Nalbantoğlu; ” Hepimiz, her bayram kaybettiklerimizi ziyaret ederiz. Ama, deprem bölgesindeki mezarlık ziyaretleri içler açısıydı. Mezar başlarında, bir kabulleniş ve anmadan çok, isyan vardı. Normalleşmeden çok, isyan hâkim. İzmirlilerin; Büyükşehir Belediyemizin bölgeye uzattığı elin gücü tartışılmaz. Dokundukları her yerde dua var.  Hükümetten ise; yaraları sarmak, şehirleri ayağı kaldırmak adına verilen sözlerin tutulması bekleniyor” diye konuştu.

PEK ÇOK BİLGİ, BİZE SUNULANDAN İBARET…

Kayıpların en acılarını yaşayan bölge halkının halen büyük bir yaşam mücadelesi verdiğine dikkat çeken CHP İzmir Milletvekili Adayı Rıfat Nalbantoğlu; şöyle konuştu; “ Bu mücadelelerinde yanlarında koşulsuz ve tutarlı duran bir İzmir gördük.

Bir Büyükşehir Belediyesi gördük. Depremin en çok yıktığı dört şehri kendisine gölge şehir seçen ve liyakatli kadroları, ekipmanlarıyla bölgeye yardım eli uzatan İzmir Büyükşehir Belediyemiz; bölgede parmakla gösteriliyor.

Daha ilk günlerde kurduğumuz çadır kentte depremzedelerimizle kahvaltı ettik. Sofrada; dayanışma ruhunun getirdiği umuda rağmen; büyük bir yokluk, eksiklik ve hüzün vardı. Oradaki şehit aileleri ile mezarlık ziyareti yaptık. Ailelerini kaybedenlerin elini tuttuk. Gerçekten bir kıyamet yaşandı ve izlerini silmek çok zor.

Can kayıpları, enkaz kaldırma çalışmalarının akıbeti ve daha pek çok bilgi hükümetin bize sunduğundan ibaret. Herkes, akıbetinden kuşkulu, tedirgin.  Böyle bir ortamda, bayramı yine sadece çocukların karşıladığını gördük ki; o da çocuk olmalarından.”

""

KAPSAYICI, ŞEFFAF VE ADİL ADIMLAR BEKLİYORLAR

Rıfat Nalbantoğlu; yaptığı açıklamada, deprem bölgesinde giderek kırılgan bir yapı oluştuğuna, insanların mahrumiyetlerine çözümle birlikte şeffaflığa da ihtiyaçları olduğunu belirterek; “ İnsanların büyük bölümü kalıcı olarak göç etmiş, önemli bir bülümü de topraklarını terk etmek istemiyor. Hikâyelerini doğup büyüdükleri yerde tamamlamak için direniyor. Hayatlarının artık eskisi gibi olması zor.

Giden canları, geri gelmeyecek. Ancak; günlük hayata dair yitirdiklerinin yerine yenisini koymak mümkün. Bu konuda, hükümetin daha kapsayıcı adımlar atmasını ve özellikle de şeffaf ve adil olmasını bekliyorlar. Bölgeye yapılan konutlardan; vaat edilen destek ödemelerine ve özel düzenlemelere kadar her adımlarının ölçülebilir ve görünür olması gerekiyor. Afet süreçlerinin bildik zafiyetlerine yer verilmemeli. Aklın ve bilimin gerektirdiği bir çalışma süreci işletilmeli.

Cumhuriyet Halk Partisi, bölgedeki tüm gelişmelerin takipçisidir. Partimiz ve partili belediyelerimiz kendi olanaklarıyla aralıksız oradadır. Hayat normalleşinceye kadar da olmaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı. 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP