DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21549041,93%
İzmir
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

üst menü altı
CHP’li Nalbantoğlu’ndan depremzede çıkışı: ‘Siyaset üstüdür, öyle kalmalıdır’

CHP’li Nalbantoğlu’ndan depremzede çıkışı: ‘Siyaset üstüdür, öyle kalmalıdır’

ABONE OL
17 Mayıs 2023 23:44
CHP’li Nalbantoğlu’ndan depremzede çıkışı: ‘Siyaset üstüdür, öyle kalmalıdır’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Milletvekili olarak TBMM’ye gitmeye hazırlanan Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu; son günlerde deprem bölgesi ve depremzedelerin siyasi tercihleri üzerinden süren polemiğe ilişkin bir değerlendirme yaptı.

CHP’li belediyeler üzerinden başından itibaren sürdürülen karalama kampanyalarının gerçeği yansıtmadığını belirten Nalbantoğlu; “Böyle acı bir felaket, siyasallaştırılmamalıdır. Her açıdan siyaset üstüdür ve öyle kalmalıdır. Tüm CHP’li yerel idareciler, hangi kurumun sorumluluğu olduğuna bakmaksızın üstüne düşenin fazlasını yapmıştır, yapmaktadır. İzmir ise deprem bölgesine yönelik duyarlılık ve destek noktasında ciddi ve tartışmasız bir fark yaratmıştır. Ve bütün gözler bunu görmüştür. Ancak, anlaşılması gereken bu yardımların ; ‘1 oy’ için yapılmadığıdır” dedi. 

“Halkın iktidarı, yine halkın seçimiyle mümkündür” diyen deneyimli siyasetçi, CHP’li Nalbantoğlu; İzmir’den depremzedeler için verilen desteği kalem kalem açıklayarak, oy için değil insanlık adına hareket ettiklerini vurguladı. 

HİÇBİR DESTEĞİ OY ALMAYI PLANLAYARAK VERMEDİK 

CHP İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu, “Kritik bir süreçten geçiyoruz. 28 Mayıs, ülke için de halkımız için de önemli bir milat olacak. Dolayısıyla önemli bir yarış. Ancak; halkın iradesini yaşadıkları acılar ve destekler üzerinden teslim almaya çalışmak, durumu köpürtmek doğru değil. Hele ki; sürecin başından bu yana CHP’li belediyelerin yaptıklarını hor görmek, yok saymak büyük haksızlık. İzmir Büyükşehir Belediyesi; tüm olanaklarıyla ilk günlerden başlayarak deprem bölgesindeydi. Bu seferberliği tüm gözler gördü.

Hiçbir desteği; onlardan oy almayı planlayarak vermedik. Seferberliğimiz 1 oy uğruna değil; insanlık namınaydı.  Umut Hareketi çığ gibi büyüdü. Bölgeye, 46 milyon 501 bin 285 lira yardım yapıldı.  Depremde evini kaybetmiş yurttaşlar ile kira desteği vermek veya boş durumdaki evini kullanıma açmak isteyen kişileri buluşturan “Bir Kira, Bir Yuva” kampanyası çığ gibi büyüdü; 16 milyon 400 bin 690 Tl katkı sağlandı. 2 bine yakın İzmirli, depremzedelerimizle aynı çatı altında buluşturuldu.

TOPLUMU GALEYANA GETİRME ÇABASI TRAJİK 

Bine yakın kadro ve ekipmanla kurdukları konteyner kentleri, Hatay, Osmaniye, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta oluşturulan Afet Koordinasyon merkezlerini ve bu 4 gölge şehre verilen alt yapı desteklerini hatırlatan Nalbantoğlu; “ İzmirlilerin orada sergilediği gönüllülüğü, Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimizin yaptıklarını yedi cihan duydu.  Milyonlarca depremzedemize dokunduk. Aynı yarayı sarmak için birleşenlerin birbirlerine güç gösterisi yapmaları, aynı acıda ortaklaşanların toplumu galeyana getirme çabası kadar trajik bir durum olamaz. Bundan vazgeçmek zorundayız. Çünkü en büyük toplumsal yarayı bu yaklaşım açacaktır” ifadelerini kullandı.

ÜLKEMİZİN U DÖNÜŞÜNE İHTİYACI VAR

‘Halk, kendi iktidarını yine kendi tercihiyle kuracaktır” diyen CHP PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu; “Millet ittifakı’nın söylemleri; Cumhurbaşkanı Adayımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun duruşu ortadadır. Ülke yangın yeridir ve bu ekonomik, siyasal ve yangını söndürecek olan Sayın Kılıçdaroğlu’nun birleştirici tutumudur. Halkımızın özgür iradesini en yoğun biçimde sandığa taşıması gerekiyor. Her yurttaşımızın, özellikle de gençlerimizin 28 Mayıs’ta sandık başında olması gerekiyor. Ülkemizin bir U dönüşüne ihtiyacı var. Yeniden başlamaya, kurtuluş şalterini açmaya, aydınlanmaya ihtiyacımız var. Krizler silsilesinden, iki dudağın arasındaki esaretimizden kurtulmaya ihtiyacımız var. 28 Mayıs tarihini, tercihimizi bu yönde değerlendirmek, tarihi sorumluluğumuz” şeklinde sonlandırdı. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP