DOLAR 32,9253 0.28%
EURO 35,3743 0.58%
ALTIN 2.467,440,70
BITCOIN 1977629-5,90%
İzmir
35°

AÇIK

üst menü altı
CHP’li Polat’tan mevkidaşı AK Partili Kaya’ya: ‘Bir türlü kavrayamıyor’

CHP’li Polat’tan mevkidaşı AK Partili Kaya’ya: ‘Bir türlü kavrayamıyor’

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, mevkidaşı AK Partili Milletvekili Atila Kaya'nın Balçova arsa mağdurlarının sorunlarının İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından çözülmesine dair yaptığı eleştirileri 'bilgisizce konuşuyor' şeklinde nitelendirdi. Polat, sorunun çözümü için neler yapılacağını anlattı.

ABONE OL
22 Haziran 2023 10:02
CHP’li Polat’tan mevkidaşı AK Partili Kaya’ya: ‘Bir türlü kavrayamıyor’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AKP İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Balçova arsa mağdurlarının sorunlarının çözümü konusunda adım atmasını eleştirmişti.

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, Kaya’ya cevap verdi.

SAYIN KAYA ORTAK AKIL ANLAYIŞINI BİR TÜRLÜ KAVRAYAMIYOR

CHP Milletvekili Mahir Polat, “Tunç Başkan’ın Balçova arsa mağdurlarının sorunlarını çözecek şekilde planlama ile ilgili adım atması bazılarını sinirlendirmiş. Sayın Kaya çıkıp ‘hayal satıyorlar, insanların umutlarıyla oynuyorlar’ diyor. Tabi Sayın Kaya, ‘yaptım oldu’cu bir zihniyetin temsilcisi. Bilimsel yaklaşımlarla ortak akıl anlayışını Sayın Kaya bir türlü kavrayamıyor” diye konuştu.

SORUN, YAĞMA VE TALAN GÖZLÜĞÜYLE BAKILARAK ÇÖZÜLEMEZ

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya tarafından yapılan açıklamaları ‘karalama’ çabası olarak değerlendiren CHP İzmir Milletvekili Polat, bilgisizce eleştiri yapmanın doğru olmadığını kaydetti.

BİLGİSİZCE KONUŞARAK ELEŞTİRİ YAPTIĞINI SANIYOR

Polat, “Ne demiş Sayın Kaya; ‘Hazine’nin ve ormanın yerine de kanun ise kanun çıkararak sorunu çözeceğiz’. İnsanların hakları, sağlıklı bir çevre, yaşanabilir kent gibi olgular ya da orman alanı, ağaçlandırılacak alan, jeolojik açıdan sakıncalı alan gibi kavramlar Sayın Kaya’ya yabancı. Mevcut sorun, asıl yağma ve talan gözlüğüyle bakılarak çözülemez. Sayın Kaya, Tunç Başkan’ın, Büyükşehir Belediyesi’nin icraatları üzerine bilgisizce konuşarak eleştiri yaptığını sanıyor” dedi.

DAHA NE YAPILABİLİR?

Balçova arsaları olarak bilinen bölgeyle ilgili de güncel durumu özetleyen Polat, şu bilgileri paylaştı:

“Bölgede tapulu parselleri içeren alana ilişkin imar planı 2011 yılında onandı ve plan halen yürürlükte.

Yerleşmeye yönelik kısıtlayıcılar sebepler söz konusu. Parsellerden alınması gereken kamusal kesinti miktarının yüzde 76 oranlarına ulaşması ve bu oranın yasal zayiat oranının çok üzerinde olması nedeniyle bugüne dek imar uygulaması gerçekleşemedi.

Yaşanan sorunların çözülmesi amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2019 yılı itibariyle Balçova Belediye Başkanlığı ile koordineli olarak imar planı revizyonu çalışmalarına başlandı.

Etüt çalışmaları güncellendi, Kurum/kuruluş görüşlerinin alınması süreci tamamlanma aşamasına getirildi.

Sonuç olarak 2011 onay tarihli imar planında öngörülen yüzde 76 kamusal terk oranının yüzde 45’e düşecek şekilde yeni bir imar planı çalışmasının önü açıldı.

Vatandaşlara mülkiyet hakkının verilebilmesi için de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinasyonunda bir komisyon kuruldu.

Hazırlanan imar planları önümüzdeki günlerde meclis gündemine taşınacak. Bilimsel yaklaşımlarla ortak akıl anlayışı böyle bir şey.

Hem mağduriyetleri ortadan kaldırmak hem de çevreye saygılı, yaşanabilir kent oluşturmak için daha ne yapılabilir Sayın Kaya?”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP