DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11405951,76%
İzmir
18°

KAPALI

Çin, Kuzey Kore’den Kaçanları Geri Göndererek İnsan Hakları Skandalına Neden Oluyor

Çin, Kuzey Kore’den Kaçanları Geri Göndererek İnsan Hakları Skandalına Neden Oluyor

ABONE OL
13 Ekim 2023 20:22
Çin, Kuzey Kore’den Kaçanları Geri Göndererek İnsan Hakları Skandalına Neden Oluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney Kore Birleşme Bakanlığı, Çin’de kaçan birçok Kuzey Koreli’nin ülkelerine iade edildiği iddialarını onayladı. Bu iddialar daha önce bazı insan hakları örgütleri tarafından gündeme getirilmişti.

Bakanlık bugün yaptığı açıklamada, Çin’in Kuzey Koreli sığınmacıları sınırdışı ettiği iddialarını doğruladı.

Birleşme Bakanı Koo Byoung-sam’ın yaptığı açıklamada “Çin’in kuzeydoğusundaki üç bölgeden çok sayıda Kuzey Korelinin ülkelerine iade edildiği iddiaları doğru gibi görünüyor. Hükümetimiz bu durumu kınıyor. Çin’le görüşmelerimizde durumu gündeme getirdik ve pozisyonumuzu vurguladık” ifadelerini kullandı.

çin

Çin, Kuzey Koreli göçmenleri zorla ülkelerine geri gönderiyor

Bakan Koo, Kuzey Koreli ilticacıların kendi isteklerinin dışında hiçbir koşulda ülkelerine iade edilmemeleri gerektiğini vurguladı.

Çin Dışişleri Sözcüsü Wang Wenbin ise bu konu hakkında yaptığı açıklamada, Çin’de “Kuzey Koreli ilticacılar” diye tanımlanan bir grup bulunmadığını savundu.

Wang, “Çin, ekonomik nedenlerle ülkemize yasadışı yollardan gelen Kuzey Korelilere her zaman saygılı bir yaklaşım sergilemiştir. Onlarla yerel yasalara, uluslararası hukuka ve insani ilkelere uygun bir şekilde davrandık” şeklinde konuştu.

Güney Kore’nin bu açıklaması, Güney Kore gazetesi Chosun Ilbo‘nun 9 Ekim tarihinde, yaklaşık 600 Kuzey Koreli’nin Çin tarafından ülkelerine iade edildiğini duyurmasının ardından geldi.

İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamada ise 500’den fazla Kuzey Korelinin Pekin tarafından zorla ülkelerine gönderildiği ifade edildi.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, Çin’de yaklaşık 2 bin Kuzey Koreli göçmen bulunuyor. Ancak, iki ülke arasında 1986 yılında imzalanan sınır protokolüne göre Kuzey Korelilerin Çin’de sığınma ve yerleşim başvurusu yapmalarına izin verilmiyor.

Kuzey Kore’deki baskıdan ve ekonomik koşullardan kaçan onbinlerce kişiden bazıları, yıllardır riskli bir yolculukla Çin’e gitmeyi tercih ediyor. Ancak insan hakları örgütlerine göre, ülkelerine iade edilen Kuzey Koreliler, ciddi hapis cezaları ve hatta idam tehdidi ile karşı karşıya kalabilirler.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP